ایام محرم 1398
1395/02/24 10:56:07
سرویس اجتماعی
نکو:

شورای شهر مستندات خود درباره آبیاری مزارع تهران با فاضلاب را به مجلس ارائه کند/با متخلفان برخورد قاطع شود

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس با فاجعه خواندن آبیاری مزارع جنوب تهران با فاضلاب، گفت: مسئولان شورای شهر هر چه سریعتر مستندات خود را در این زمینه به مجلس ارائه کنند.
شورای شهر مستندات خود درباره آبیاری مزارع تهران با فاضلاب را به مجلس ارائه کند/با متخلفان برخورد قاطع شود عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس با فاجعه خواندن آبیاری مزارع جنوب تهران با فاضلاب، گفت: مسئولان شورای شهر هر چه سریعتر مستندات خود را در این زمینه به مجلس ارائه کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/43234.jpg شورای,شهر,مستندات,خود,درباره,آبیاری,مزارع,تهران,با,فاضلاب,,را,به,مجلس,ارائه,کند/با,متخلفان,برخورد,قاطع,شود Icana

ابراهیم نکو در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات یکی از اعضای شورای شهر تهران مبنی بر اینکه چندین هکتار از مزارع کشاورزی جنوب تهران با فاضلاب خام آبیاری می شود، تصریح کرد: ادامه روند این معضل نشانه عدم ورود جدی مسئولان حوزه سلامت و دستگاه های ذی ربط و بی توجهی آنان به موضوع سلامت شهروندان است.

نماینده بهارستان و رباط کریم در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه اظهارات مسئولان شورای شهر تهران در مورد آبیاری مزارع با فاضلاب را نباید تنها یک مصاحبه قلمداد کرد، تصریح کرد: از آنجایی که این موضوع سلامت شهروندان را تهدید می کند مسئولان حوزه سلامت و دستگاه های ذی ربط باید  به صورت جدی به آن ورود کنند؛ البته ممکن است ماجرا بسیار حادتر از چیزی باشد که مسئولان در شورای شهر تهران مطرح کرده اند.

وی تاکید بر اینکه رسیدگی به موضوع آبیاری مزارع با فاضلاب در کانون توجه مسئولان نیست و به نظر می رسد اهمیت خود را نزد مسئولان از دست داده است، ادامه داد: این معضل در سایه بی‌توجهی مسئولان بیماری‌های بسیاری را به جامعه تحمیل کرده و در سال های نه چندان دور کشور را با مشکلات جدی مواجه می‌کند.

نکو تشدید نظارت دستگاه‌های ذی‌ربط و جلوگیری از  آبیاری مزارع با فاضلاب را ضروری خواند و گفت: تامین سلامت شهروندان باید از الویت های مسئولان حوزه سلامت باشد؛ پیشگیری از آبیاری زمین‌های زراعی با فاضلاب و ممانعت از تولید محصولات غذایی ناسالم و بدون استاندارد بسیار حائزاهمیت است که مسئولان مربوطه باید در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهند.

عضو کمیسیون اقتصادی در مجلس نهم با بیان اینکه جلوگیری از آبیاری مزارع کشاورزی با آب آلوده عزم جدی و مدیریت تلفیقی دستگاه های ذی ربط را می طلبد، تصریح کرد: برای جلوگیری از شیوع بیماری های واگیر دار در کشور صنوف توزیعی میوه و سبزی باید اقلام مورد نیاز خود را از مزارع مورد اعتماد و سالم تهیه کنند هر چند به نظر می رسد شیوع انواع بیماری های واگیر در کشور ناشی از همین موضوع باشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم،  با تاکید بر اینکه مزارع آلوده پایتخت باید تخریب و از ادامه فعالیت آنها جلوگیری کرد، گفت: محصولات کشاورزی که از طریق مزارع آلوده به سفره مردم وارد می شود به تدریج آثار منفی خود را در سلامت مردم به جا می گذارد که این موضوع می تواند به عنوان یک هشدار یا تهدید در راستای سلامت شهروندان تلقی شود.

عضو کمیسیون اقتصادی در مجلس نهم، با بیان اینکه مسئولان مربوطه باید در مورد آبیاری مزارع با فاضلاب جوابگو باشند نه کشاورزان، افزود: عملکرد ضعیف دستگاه های ذی ربط باعث شده برخی کشاورزان در مسیری قرار بگیرند که به دلیل عدم برخورداری از آب سالم و تصفیه شده، از سر ناچاری برای گذران زندگی خود به این معضل روی بیاورند.

نکو ادامه داد: نیاز است کشاورزان سودجویی که از آب سالم برخوردار هستند و برای کسب سود بیشتر با سلامت مردم بازی می کنند را نیز شناسایی و به شدت با آنها برخورد کرد؛ البته این موضوع که کشاورزان اطراف تهران به دلیل عدم برخورداری از آب سالم از فاضلاب برای آبیاری خود استفاده می‌کنند هیچ توجیهی وجود ندارد و باید قبل از برخورد با کشاورزان با مسئولان مربوطه برخورد شود.

وی افزود: دستگاه های مسئولی که نظاره گر این موضوع هستند و نسبت به رفع آن تاکنون هیچ گونه اقدام موثری انجام نداده اند باید جوابگو باشند چرا که خود موجب ادامه روند این معضل هستند.

نماینده مردم بهارستان و رباط کریم در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت تجدیدنظر در نوع و شیوه آبیاری مزارع کشاورزی اطراف تهران تاکید کرد و گفت: به نظر می رسد آب برخی کانال های تهران مانند محمدیه که به مزارع انتقال پیدا می کند نیز دارای ایراداتی باشد.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شورای شهر مستندات خود درباره آبیاری مزارع با فاضلاب را هر چه سریعتر به مجلس ارائه کند، تصریح کرد: شورای شهر باید در این باره نسبت به جمع آوری دلایل و مستندات اقدام کرده و آنها را در اختیار کمیسیون های تخصصی مجلس قرار دهد؛ البته شورای شهر نیز می تواند به صورت جدی در این موضوع ورود و متخلفان را شناسایی کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ رحمت الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران طی روزهای اخیر با بیان اینکه چندین هکتار از مزارع کشاورزی جنوب تهران توسط فاضلاب خام آبیاری می شود و این فاجعه زیست محیطی است، گفت: شهرک رسالت در جنوب شهر تهران به شبکه آب شرب شهری متصل نیست./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet