هدر موبایل
1395/02/25 12:45:04
سرویس اجتماعی
عارفی:

لزوم تامین امنیت غذایی و زیستی یوز ایرانی/ تخریب زیستگاه‌ها نسل گونه‌های نادر را تهدید می‌کند

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تصادفات را مهم ترین عامل مرگ یوز ایرانی خواند وگفت: بهتر است تلاش موثری در راستای حفظ امنیت زیستگاه‌ یوز ایرانی به عنوان گونه در معرض انقراض انجام گیرد.
لزوم تامین امنیت غذایی و زیستی یوز ایرانی/ تخریب زیستگاه‌ها نسل گونه‌های نادر را تهدید می‌کند نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تصادفات را مهم ترین عامل مرگ یوز ایرانی خواند وگفت: بهتر است تلاش موثری در راستای حفظ امنیت زیستگاه‌ یوز ایرانی به عنوان گونه در معرض انقراض انجام گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201602103524959942.jpg لزوم,تامین,امنیت,غذایی,و,زیستی,یوز,ایرانی/,تخریب,زیستگاه‌ها,نسل,گونه‌های,نادر,را,تهدید,می‌کند Icana

فرج الله عارفی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به مرگ یوزپلنگ ماده ایرانی در اثر برخورد با خودروهای عبوری در محور سبزوار به شاهرود، تصریح کرد: در حالی که بر اساس نظر کارشناسان تصادفات جاده‌ای عامل موثر در کاهش جمعیت یوزهای ایرانی است ولی همچنان اقدامات موثری در این باره انجام نشده و نمی‌شود.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت شناسایی و رفع عوامل مرگ ومیر یوزهای ایرانی تاکید کرد وافزود: از آنجایی که اکثر زیستگاه‌های این گونه جانوری در حاشیه روستاها قرار دارند بنابراین برای تامین غذا و رفع نیازهای اولیه به سمت روستاها حرکت می‌کنند که در این مسیر ممکن است بر اثر تصادفات جاده ای یا عوامل دیگر جان خود را از دست بدهند؛ در همین راستا بهتر است عوامل مرگ این گونه نادر ایرانی توسط کارشناسان این حوزه با جدیت بررسی و شناسایی شود.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از مرگ گونه‌های در حال انقراض بر اثر تصافادت جاد‌ه‌ای بهتر است نقاط حادثه‌خیز شناسایی و تمهیدات لازم صورت گیرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تامین منابع غذایی یوز ایرانی را برای جلوگیری از مرگ آنها در اثر تصادفات جاده‌ای را حائز اهمیت خواند وگفت: با توجه به اینکه تخریب و کاهش زیستگاه‌های جانوری منجر به کاهش منابع غذایی حیات وحش کشور شده و به نوعی تهدیدی در راستای انقراض نسل آنها محسوب می‌شود بنابراین بهتر است تلاش موثری در راستای حفظ امنیت زیستگاه‌های یوز ایرانی به عنوان گونه در معرض انقراض انجام گیرد.

عارفی با ابراز نگرانی از سونامی مرگ یوزهای ایرانی، تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست  باید با ارائه راهکارهای موثر از ادامه روند مرگ یوزهای ایرانی جلوگیری کند.  

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه نوع نگاه به حیات وحش کشور باید اصلاح شود، تصریح کرد: باید زمینه تکثیر و احیای گونه‌های در حال انقراض در کشور به درستی فراهم شود.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی در مجلس نهم، ادامه داد: اگر دولت احساس می‌کند در رابطه با حفاظت و صیانت از حیات وحش کشور با خلاء قانونی روبرو است ضرورت دارد در این باره لایحه به مجلس ارائه دهد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی،  با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست باید با استفاده از منابع پیش بینی شده در بودجه 95 مشکلات محیط زیست کشور را رفع نماید، تصریح کرد: اگر این دستگاه احساس می کند منابع پیش بینی شده جوابگوی رفع نیازهای محیط زیست کشور را نمی‌دهد بهتر است پیشنهادات خود را در این باره به مجلس ارائه دهد؛  البته به نظر می‌رسد پول مشکلات محیط زیست کشور را حل نمی‌کند بلکه بابد این مشکلات با بکار بردن تدابیر اساسی رفع شود.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی،  افزایش تعداد محیط بانان برای حفاظت و صیانت بهتر از حیات وحش کشور را ضروری خواند و افزود: سازمان حفاظت محیط زیست باید با استفاده از منابع تحت اختیار خود مشکل کمبود محیط بان را در کشور رفع نماید؛  این دستگاه نیز می تواند با ساماندهی و آموزش دلسوزان محیط زیست کشور از آنها برای حفاظت از محیط زیست کشور استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ هومن جوکار مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ ایرانی طی روزهای اخیر از تلف شدن یک یوزپلنگ ماده ایرانی بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در محور سبزوار به شاهرود خبر داد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet