شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1395/02/31 10:35:02
سرویس اجتماعی
قاضی پور:

بی‌توجهی نسبت به عقد قراردادهای سفید امضا/ مسئولان وزارت کار در این تخلف شریک هستند

نایب رئیس فراکسیون کارگری مجلس، با انتقاد از بی توجهی مسئولان نسبت به عقد قرارداد سفید امضا، مسئولان و ناظران وزارت کار را مقصران اصلی در عقد چنین قراردادهایی دانست.
بی‌توجهی نسبت به عقد قراردادهای سفید امضا/ مسئولان وزارت کار در این تخلف شریک هستند نایب رئیس فراکسیون کارگری مجلس، با انتقاد از بی توجهی مسئولان نسبت به عقد قرارداد سفید امضا، مسئولان و ناظران وزارت کار را مقصران اصلی در عقد چنین قراردادهایی دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/112896.jpg بی‌توجهی,نسبت,به,عقد,قراردادهای,سفید,امضا/,مسئولان,وزارت,کار,در,این,تخلف,شریک,هستند Icana

نادر قاضی پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد جرم قلمداد شدن قرارداد سفید امضا، گفت: تلاش برای جلوگیری از گسترش قراردادهای سفید امضا و موقت کار راهکاری موثر در راستای امنیت شغلی کارگران کشور است زیرا هنوز کارگرانی در کشور وجود دارند که برای کسب روزی حلال و زنده ماندن مجبور به پذیرش قرارداد سفید امضا هستند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با ابراز نگرانی از رواج قراردادهای سفید امضا، عقد چنین قراردادهایی را جفا در حق نیروی انسانی کار دانست و افزود: مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز به نوعی در زمینه عقد چنین قراردادهایی دست دارند و در این تخلف شریک هستند زیرا زمانی که کارگران برای طرح شکایت مراجعه می‌کنند حقوق کارگران نادیده گرفته شده و به نفع کارفرما رای داده می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بدون شک از ظلم به کارگران آگاه است، تصریح کرد: این دستگاه باید شفاف سازی کند که تاکنون به کدام یک ازپرونده های کارگران رسیدگی کرده است؟ چرا به عنوان متولی از حق وحقوق آنها دفاع نمی‌کند؟ چرا قوه قضائیه تمامی اهتمام خود را برای تعیین تکلیف پرونده های سیاسی به کار می‌گیرد ولی در راستای احقاق حق کارگران کشور ناتوان است؟  

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه قراردادهای سفیدامضا و موقت کار و عدم امنیت شغلی، ناامیدی و سردرگمی نیروی کار را به همراه خواهد داشت، تصریح کرد: متاسفانه کارگران در بدو استخدام ملزم به امضای قرارداد سفید با کارفرما بوده و با یک امضا از تمامی مزایای خود مانند عیدی، پاداش و اضافه کاری بی‌نصیب می‌شود درحالی که ماهیت این قراردادها به طور کلی دچار اشکال است، در این زمینه حتی اگر قوه قضائیه نیز بخواهد برخورد کند باید شاکی خصوصی وجود داشته باشد که کارگران برای بیکار نشدن چنین کاری نمی‌کنند و دستگاه های متولی نیز در خواب غفلت به سر می‌برند.

قاضی پور با یادآوری اینکه عقد قرارداد سفید امضا بیشتر در بیمارستان‌ها در رابطه با نیروی خدماتی انجام می شود، گفت: این در حالی است که این قشر به واسطه نوع شغلشان در معرض انواع بیماری ها قرار دارند؛ در چنین شرایطی شاهدیم که دستگاه‌های ذی ربط مانند رئیس تعاون شهرستان‌ها،  بازرسان و حراست دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز هیچ گونه توجهی نسبت به این امر ندارند و نسبت به آن بی تفاوت هستند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، کارگران ساختمانی و خدماتی را مظلوم ترین قشر جامعه خواند و تصریح کرد: متاسفانه به عناوین مختلفی مانند قرارداد سفید و موقت کار حقوق کارگران در جامعه تضییع می شود به طوری که معیشت این قشر را به صورت جدی با مشکل مواجه کرده و هیچ گونه امنیت شغلی نیز ندارند.

وی با انتقاد از اینکه اکثر کارگران بیش از ظرفیت‌شان کار می کنند، تصریح کرد: متاسفانه در جاده کرج کارخانه ای وجود دارد که از ساعت 8 شب تا 6 صبح از بانوان بیگاری می‌کشد و در پایان ماه 800 هزار تومان به آنها حقوق می‌دهد که این موضوع بسیار دردناک و در واقع جنایت علیه بشر است.

نماینده مردم ارومیه با بیان اینکه باید در راستای حمایت و دفاع از حقوق کارگران گام برداریم، تصریح کرد: نباید این فرموده  امام علی ( ع ) که می فرمایند " هیچ کاخی بنا نشد مگر آنکه کوخی در کنار آن خراب شد " فراموش شود؛ چرا باید تعدادی خاص از تمامی مزایا برخوردار باشند و حقوق افراد ضعیف فدای این عده خاص شود؟

نایب رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی بدون کارگران محقق نمی شود، تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی تولید ملی و اشتغال و اشتغال نیز در صورتی رونق می یابد که به حق و حقوق کارگران به صورت اساسی توجه شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet