هدر موبایل
1395/03/05 12:35:42
سرویس سیاسی
شوهانی:

پنج خرداد، سالگرد آزادی جنوب لبنان و روز تحقیر رژیم صهیونیستی توسط حزب الله است

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس با اشاره به سالگرد عقب نشینی اجباری رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان گفت: پنج خرداد روز تحقیر رژیم صهیونیستی توسط حزب الله است.
پنج خرداد، سالگرد آزادی جنوب لبنان و روز تحقیر رژیم صهیونیستی توسط حزب الله است عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس با اشاره به سالگرد عقب نشینی اجباری رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان گفت: پنج خرداد روز تحقیر رژیم صهیونیستی توسط حزب الله است. https://cdn.icana.ir/d/019/75500.jpg پنج,خرداد،,سالگرد,آزادی,جنوب,لبنان,و,روز,تحقیر,رژیم,صهیونیستی,توسط,حزب,الله,است Icana

احمدشوهانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به سالگرد عقب نشینی رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان گفت: حزب الله لبنان به عنوان اصلی ترین نیروهای مقاومت در تاریخ 5 مه سال 2000 موفق به شکست طلسم شکست ناپذیری رژیم صهیونیستی شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این که ظرف سال های پس از تشکیل رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی برخی رهبران مرتجع عرب یا به صورت غیررسمی متحد تل آویو شدند یا وارد مذاکرات سازش شدند،گفت: کشورهای عربی طی سال‌های  1948، 1956، 1967 و 1973 میلادی جنگ های متعددی را با این رژیم تجربه کردند که نتیجه ای جز شکست برای آنها به دنبال نداشت. ترس از تکرار تجربه تلخ شکست با عملیات روانی نیروهای نفوذی در میان دیکتاتورهای عرب ، علی رغم هزینه کردن مبالغ هنگفت برای توانمند سازی ارتش های عربی، سازش با رژیم صهیونیستی را به عنوان راهکار صلح دنبال کردند.

وی گفت: خصلت بارز رژیم صهیونیستی اشغالگری و تهاجم است ، این که برخی از اعراب گمان می کنند با راهبرد دو کشوری و سازش می توانند به صلح دست پیدا کنند یک توهم است.

این نماینده مجلس نهم تاکید کرد: آزادی تمام سرزمین اشغالی آرمانی است که قابل معامله کردن نیست ، این که عده ای از تشکیل دوکشور صحبت می کنند درواقع دست نشانده های استکبار جهانی هستند.

وی گفت: نیروهای حزب الله به جهان عرب و مسلمانان ثابت کردند که با مقاومت و ایستادگی در مقابل متجاوزان می توان صهیونیست ها را باخفت وادار به عقب نشینی کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی در ادامه افزود: صهیونیست ها پس از عقب نشینی تلاش کردند در توطئه هایی نظیر جنگ 33 روزه هویت خود را بازسازی کنند اما در نهایت شکست های زنجیره ای تل آویو ادامه پیدا کرد.

شوهانی گفت: صهیونیست ها برای جبران کمبودهای خود با حکومت های مرتجع عرب که دنبال سازش هستند،تروریست های تکفیری را ایجاد کردند.

حزب الله لبنان جنگ 33 روزه حزب الله لبنان جنگ 33 روزه3406758/16/2014 1:37:16 PMhttp://media.icana.ir/Image/2014/08/76626_Thum.jpg
حزب الله لبنان جنگ 33 روزه

گفتنی است که پنجم خرداد مصادف با 25 مه سال 2000، رژیم اشغالگر صهیونیستی پس از 22 سال اشغال، از مناطق جنوب لبنان ناگزیر به یک عقب‌نشینی تحقیر آمیز شد. این عقب‌نشینی به دلیل حملات سخت از سوی محور مقاومت اسلامی لبنان و حزب الله صورت گرفت. البته منطقه مزارع شبعا که به سه بخش فلسطینی، سوریه‌ای و لبنانی تقسیم می‌شوند هم‌چنان در اشغال تل آویو باقی ماند..

«ایهودباراک» نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی درباره تصمیم به خروج خفت بار نظامیان اسرائیل از جنوب لبنان گفت:«ما باید یا فرزاندانمان را در لبنان دفن کنیم و یا کاری [فرار] که کمترین ضرر را دارد؛ انتخاب کنیم.»

مساله اساسی برای تل آویو این است که پس از یوم النکبه(شکل گیری رژیم صهیونیستی) تا 25 می 2000، این اوّلین عقب‌نشینی اسرائیل از سرزمین های اشغالی بوده است.

اشغال جنوب لبنان توسط اسرائیلی ها به عملیات لیتانی در ماه مارس 1978 میلادی باز می‌گشت. در آن زمان 25000 سرباز اسرائیلی تا دندان مسلح به خاک لبنان یورش برده و پایگاه های مبارزان فلسطینی در لبنان را تخریب کردند. در ششم ژوئن 1982 ارتش رژیم صهیونیستی تهاجم گسترده‌ای را از زمین، هوا و دریا به لبنان آغاز کرد و به سرعت و بدون برخورد با مقاومت چندانی تا دروازه‌های بیروت پیشروی کرد و دومین پایتخت یک کشور عربی را (پس از بیت‌المقدس) به محاصره خود درآورد.

آخرین عملیات حزب الله لبنان که منجر به اخراج رژیم اشغالگر قدس از خاک کشور لبنان شد «عرمتا» نام دارد. با اجرای این عملیات که در نوع خود بی‌نظیر بود ، تل آویو به‌این نتیجه رسید که پس از این حضور در خاک لبنان غیر ممکن است. این عقب‌نشینی از نیمه‌ی شب آغاز شد و کاملا ناگهانی صورت گرفت؛ جالب اینجاست که، بسیاری عدوات جنگی سنگین و غیر سنگین اسرائیل در خاک لبنان به جا ماند.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet