هدر اصلی
1395/03/07 09:24:28
سرویس سیاسی
خانه ملت گزارش می‌دهد؛

شدت عمل و سختگیری در صدور ویزای ایرانیان مانع‌تراشی برسر راه اجرای برجام است

اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم معتقدند آمریکا به مفاد برجام پایبند نبوده و با سخت‌گیری در صدور ویزا قصد دارند ایران را کشوری ناامن در عرصه بین‌المللی جلوه دهند.
شدت عمل و سختگیری در صدور ویزای ایرانیان مانع‌تراشی برسر راه اجرای برجام است اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم معتقدند آمریکا به مفاد برجام پایبند نبوده و با سخت‌گیری در صدور ویزا قصد دارند ایران را کشوری ناامن در عرصه بین‌المللی جلوه دهند. https://cdn.icana.ir/d/019/59054.jpg شدت,عمل,و,سختگیری,در,صدور,ویزای,ایرانیان,مانع‌تراشی,برسر,راه,اجرای,برجام,است Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ اخیرا مجلس نمایندگان آمریکا طرح جدیدی را در دست بررسی دارد که در صورت تصویب، بر اساس آن مقررات صدور ویزا برای ایرانیان و شهروندان چند کشور دیگر منطقه دشوارتر خواهد شد.

از سوی دیگر واشنگتن با در کنار هم قرار دادن ایران در کنار سایر کشورهای بحرانی منطقه مثل عراق، لیبی، سودان، سوریه و یمن برای سخت گیری در صدور ویزا، امنیت داخلی کشور را نیز زیر سؤال می برد در حالی که ایران تنها کشور در منطقه است که از ضریب امنیتی بسیار بالایی برخوردار است.

سال گذشته بود که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا محدودیت‌های تازه‌ برای ورود به این کشور را به عنوان بخشی از قانون بودجه تایید کرد که بر این اساس اگر شهروندان ۳۸ کشور در پنج سال گذشته به سوریه، عراق یا کشورهای حامی تروریسم از نظر وزارت خارجه آمریکا (ایران، سودان و سوریه) سفر کرده باشند، نمی‌توانند مانند گذشته بدون ویزا وارد آمریکا شوند. همچنین کسانی که تابعیت دوگانه این کشورها را دارند، از جمله ایرانی‌هایی که شهروند کشورهای معاف از ویزا مانند بریتانیا، استرالیا یا فرانسه هستند، باید با اجرای قانون تازه برای سفر به آمریکا درخواست ویزا کنند.

بعد از آن بود که دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در همایشی درباره این مصوبه گفته بود در برجام رفتارهایی در ارتباط با کشورهای دیگر سنجیده شده بود که این اقدام آمریکا خلاف آن است، اگر این اقدام دنبال شود، مسیر طی‌شده را با دستان خود خراب کرده و خلاف برجام است.

بنابراین به نظر می رسد امروز ایالات متحده با دنبال کردن طرحی برای افزایش سخت گیری صدور ویزای ایرانیان همچنان قصد دارد به کارشکنی های خود در جریان اجرای برجام ادامه دهد و علیرغم اینکه مدعی است هیچگونه سنگ‌اندازی در جریان اجرای مفاد برجام نمی‌کند اما شدت عمل درخصوص صدور ویزای ایرانیان خود باعث می شود بسیاری از قراردادهای تجاری ایران منعقد نشود.

اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز در گفتگوهایی که با خانه ملت داشتند معتقد بودند سخت گیری در صدور ویزای ایرانیان به عنوان یک کشور ناامن توهین به ملت بوده و مانع تراشی سر راه اجرای برجام است که مسئولان دستگاه دیپلماسی کشورمان باید هرچه سریع تر نسبت به این قضیه واکنش نشان دهند. متن این گفتگوها را در ادامه می خوانید:

حسینی: تصمیم کنگره آمریکا برای شدت‌عمل در صدور ویزای ایرانیان/آمریکا؛ بازیگر اصلی تمام خرابکاری‌ها علیه ایران

سیدباقر حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از تلاش مجدد آمریکا برای سخت‌گیری‌های بیشتر برای صدور ویزای ایرانیان گفت: آمریکایی ها با اصل نظام جمهوری اسلامی که بر اساس اسلام ناب محمدی(ص) است مشکل دارند و هرکس تصور می کند روزی آنها دست از این دشمنی برخواهند داشت در اشتباه است.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه آمریکایی ها تحت هیچ شرایطی با حکومت اسلامی کنار نمی آیند، عنوان کرد: آنها برای رسیدن به اهداف خود از هر سدی می گذرند که اسلام و به دنبال آن جمهوری اسلامی ایران نیز امروز یکی از این سدهاست.

وی افزود: آمریکا برای تقابل با ایران در جریان اجرای برجام از هیچ خرابکاری دریغ نکرد و نقش اصلی را در تمام مشکلات و سنگ اندازی ها علیه ایران ایفا کرد که نمونه بارز نقض برجام است.

حسینی در ادامه با تدکید بر اینکه دولت باید بر اساس برجام موضع گیری کند، گفت: دولت نباید اجازه دهد حق ملت تضییع شود و باید موضع گیری قدرتمندانه ای علیه عملکرد آمریکا در قبال خود داشته باشیم.

وی با بیان اینکه امروز نگاه سایر کشورها به خصوص اروپایی ها نسبت به اسلامی که در کشور ما حاکم است تغییر کرده و ما را جدا از افراطیون تکفیری می دانند، خاطرنشان کرد: اروپایی ها می دانند که ایرانیان به صورت بشردوستانه و در کمال صلح زندگی می کنند لذا تحرکات آمریکا و رژیم صهیونیستی برای اسلام هراسی و ایران هراسی را نمی پذیرند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: با این حال آمریکایی ها به دنبال آن هستند تا از هر طریقی به هدف خود که ایجاد سدی سر راه پیشرفت ایران است برسند که بر این اساس هرچه زمان بگذرانند و ما را در بلاتکلیفی نگه دارند به نفع آنهاست.

دواتگری: سخت‌گیری‌های جدید آمریکا برای صدور روادید توهینی آشکار به ملت ایران است

مهدی دواتگری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت سخت‌گیری در صدور ویزا برای ایرانیان را توهینی آشکار به ملت ایران از سوی آمریکا دانست و گفت: گفتار و عمل آمریکایی ها در مسائل سیاست خارجی با هم در تعارض است چرا که آنها در گفتار طرفدار صلح هستند اما در عمل خود مانع برقراری این صلح می‌شوند.

نماینده مردم مراغه و عجب‌شیر در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: علیرغم اینکه هر دولتی نسبت به شهروندان خود حساس است اما اینکه ایالات متحده، جمهوری اسلامی ایران را از نظر امنیتی هم ردیف کشورهای بحران دار منطقه مثل عراق، یمن، بحرین و سوریه یکی می کند توجیهی ندارد.

وی افزود: ضریب امنیتی ایران بسیار بالاست و نیازی برای نگرانی کشورها نسبت به اتباع ایرانی وجود ندارد، لذا تلاش های کنگره آمریکا برای ناامن جلوه دادن ایران و سخت گیری مضاعف برای صدور ویزا توهینی آشکار به ملت ایران است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: از سوی دیگر برخی مصوبات و تلاش های سنا، کنگره و کاخ سفید برای محدود کردن ایران و اتباع ایرانی است که این موضوع به دلیل سنگ اندازی پیش پای پیشرفت ایران متضاد با روح برجام است.

آصفری: شدت عمل در صدور ویزای ایرانیان مانع‌تراشی برسر راه اجرای برجام است

محمدحسن آصفری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن انتقاد از تلاش ایالات متحده برای سختگیری بیشتر در مسأله صدور روادید برای اتباع ایرانی، گفت: رفتار آمریکایی ها کاملا زورگویانه و بر اساس سیاست های فشار بر ملت ایران است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: آمریکایی ها و اروپایی ها کوچکترین سندی برای حضور ایران در اقدامات تروریستی ندارند این در حالی است که در تمام فعالیت های تروریستی ردپایی از آمریکا و رژیم صهیونیستی وجود دارد اما این کشور برای رد گم کردن شدت عمل خود را با کشوری مثل ایران افزایش می دهد.

وی ادامه داد: متأسفانه هر زمان که در برابر غرب کوتاه آمده ایم آنها اقدام به برخوردهای این چنینی با ما کرده و به طریقی با سنگ اندازی جدیدی مانع پیشرفت ما شده اند لذا دستگاه دیپلماسی باید مسائل را به دقت رصد کرده و از شهروندان ایرانی حمایت کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه می توان موضوع سخت گیری در صدور روادید ایرانیان را از طریق کمیسیون مشترک برجام پیگیری کرد، یادآور شد: از آنجایی که یکی از بندهای برجام در خصوص رفت و آمد مردم ایران به کشورهای دیگر به خصوص جهت سرمایه گذاری داخلی است این شدت عمل ها می تواند مانع تراشی بر سر راه اجرای برجام تلقی شده و نیازمند تقابل است.

جوکار: ضرورت خنثی‌سازی اقدام فرابرجامی ایالات متحده در سخت‌گیری صدور ویزا

محمدصالح جوکار در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با ابراز تأسف از عدم پایبندی آمریکا به اجرای برجام، گفت: سخت گیری در صدور ویزای آمریکا برای ایرانیان در کنار کشورهای دارای بحران منطقه مصداق بارز نادیده گرفتن برخی مفاد برجام و تعهداتی است که آمریکایی ها در این خصوص داده اند.

نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس یادآور شد: در گذشته نیز طرح ممنوعیت صدور ویزا برای افرادی به تصویب رسید که پیش از آن سفری به ایران داشته اند که به موجب آن برای شهروندان 26 کشور دنیا که با آمریکا لغو روادید بودند جهت حضور در ایران مانع ایجاد می شد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه آمریکا به اجرای برجام پایبند نیست، گفت: آمریکایی ها همواره به دنبال نمایش جلوه نادرستی از ایران و امنیت درون کشور هستند که این مورد را از هر طریقی که بشود نشان می دهند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: لازم است مسئولان دستگاه دیپلماسی کشور در این خصوص منفعل نبوده و سریعا اقدامی داشته باشند تا این حرکت جدید آمریکا مبنی بر سخت گیری جهت صدور ویزای ایرانیان برای حضور در آمریکا را خنثی کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet