پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1395/03/10 13:42:07
سرویس سیاسی
دهقانی فیروزآبادی مطرح کرد:

سعودی ها به دنبال توهین به حجاج ایرانی / عربستان پیگیر تلافی شکست های ریاض در خاورمیانه

نماینده مردم میبد و تفت در مجلس ضمن نکوهش رویکرد سعودی ها در جهت توهین به حجاج ایرانی گفت: این که مقامات تهران تمام تلاش خود را برای برگزاری مناسک حج انجام دادند قابل تمجید است اما این که حجاج ایرانی تن به هر شرایطی در جهت برگزاری مناسک حج بدهند به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. بنا به گفته های صریح مقام معظم رهبری عزت ، حکمت و مصلحت موضوعاتی هستند که باید به طور جدی رعایت می شد.
سعودی ها به دنبال توهین به حجاج ایرانی / عربستان پیگیر تلافی شکست های ریاض در خاورمیانه نماینده مردم میبد و تفت در مجلس ضمن نکوهش رویکرد سعودی ها در جهت توهین به حجاج ایرانی گفت: این که مقامات تهران تمام تلاش خود را برای برگزاری مناسک حج انجام دادند قابل تمجید است اما این که حجاج ایرانی تن به هر شرایطی در جهت برگزاری مناسک حج بدهند به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. بنا به گفته های صریح مقام معظم رهبری عزت ، حکمت و مصلحت موضوعاتی هستند که باید به طور جدی رعایت می شد. https://cdn.icana.ir/d/019/49281.jpg سعودی,ها,به,دنبال,توهین,به,حجاج,ایرانی,/,عربستان,پیگیر,تلافی,شکست,های,ریاض,در,خاورمیانه Icana

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: حکومت عربستان در میزبانی مناسک حج متاسفانه مرتکب قصورهایی شده اند اما حاضر به پذیرش مسئله نیستند. در کنار این موضوع از رفتارهای سعودی ها با حجاج کشورهای مختلف نمی توان بی تفاوت عبور کرد.

نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: حرم امن الهی با سوء مدیریت سعودی ها ناامن شده است. آنچه که در جریان سقوط جرثقیل در کعبه و واقعه دردناک منا رخ داد نمونه ای از قصور سعودی ها در مناسک حج است.

وی تصریح کرد: ظرف 10 سال گذشته حدود 15 هزار به دلیل قصور سعودی ها جان خود را در مناسک حج از دست داده اند که قابل گذشت نیست. مساله اساسی اینجاست که سعودی ها حاضر به پذیرش قصور خود نیستند.

دهقانی فیروزآبادی گفت: در جریان قطع روابط دیپلماتیک ایران و عربستان مقامات تهران براساس عرف بین المللی تمام تلاش خود را به کار بستند تا روابط ازسرگرفته شود اما متاسفانه ریاض تنها تخاصم را دنبال می کند.

وی در ادامه افزود: در جهت برگزاری مناسک حج دستگاه دیپلماسی و سازمان حج و زیارت اقدامات خوبی انجام دادند اما طرف سعودی دنبال تحمیل شروط تحقیرآمیزی بود که نباید مورد پذیرش قرار می گرفت.

این نماینده مجلس دهم با اشاره به هجمه رسانه های سعودی علیه ایران گفت: عربستان مدعی بوده است که مشکلی با سفر حجاج ایرانی ندارد اما آنها در عمل به دنبال ایجاد شرایط توهین آمیز بوده اند. سعودی ها با این رفتار به دنبال تلافی ناکامی های خود در خاورمیانه هستند البته نارضایتی ریاض از برگزاری مراسم برائت از مشرکین نیز دخیل بوده است.

وی گفت: این که مقامات تهران تمام تلاش خود را برای برگزاری مناسک حج انجام دادند قابل تمجید است اما این که حجاج ایرانی تن به هر شرایطی در جهت برگزاری مناسک حج بدهند به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. بنا به گفته های صریح مقام معظم رهبری عزت ، حکمت و مصلحت موضوعاتی هستند که باید به طور جدی رعایت می شد.

دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: حفظ عزت حجاج ایرانی موضوعی است که باید تحت هر شرایطی حفظ شود. این که سعودی ها در مناسک حج قصور داشته باشند و رسما به ایرانیان توهین کنند قابل پذیرش نیست.

وی در ادامه گفت: رویکرد سعودی ها در مناسک سال گذشته منجر به شکل گیری فاجعه منا شد، نگرانی درباره تکرار این واقعه دردناک موضوعی است که باید جدی گرفته می شد.

این نماینده مجلس دهم گفت: عربستان با تحمیل شرایط تحقیرآمیز به دنبال حاشیه راندن پرداخت دیه قربانیان فاجعه منا بوده است که نمی توان از کنار آن بی تفاوت عبور کرد.

 

 

 

 

 

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet