پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1395/03/10 17:18:51
سرویس دیگر رسانه‌ها_

بازدید آیت الله آملی لاریجانی از دادگاه های کیفری یک تهران

رئیس قوه قضائیه، به همراه مسئولان عالی قضایی از دادگاه های کیفری یک استان تهران بازدید کرد.
بازدید آیت الله آملی لاریجانی از دادگاه های کیفری یک تهران رئیس قوه قضائیه، به همراه مسئولان عالی قضایی از دادگاه های کیفری یک استان تهران بازدید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201605107553259959.jpg بازدید,آیت,الله,آملی,لاریجانی,از,دادگاه,های,کیفری,یک,تهران Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ آیت الله آملی لاریجانی صبح امروز بعد از شرکت در نشست مشترک مدیران قضایی و اداری استان تهران از دادگاه های تجدیدنظر ، کیفری یک استان و دادسرای کارکنان دولت بازدید کرد.
وی در این بازدید با حضور در شعبه 6 کیفری یک استان تهران، گفتگوی کوتاهی با قاضی مدیرخراسانی رئیس این شعبه داشت.
قاضی مدیرخراسانی خطاب به رئیس قوه قضائیه گفت: با توجه به اینکه قانون (آیین مدنی) تغییر یافته است پرونده های زیادی به این دادگاه نمی آید و در مجموع 30 تا 35 ورودی در ماه داریم چرا که صلاحیت های این دادگاه با تغییر قانون محدوده شده است.
وی ادامه داد: پرونده های مهمی به دادگاه کیفری یک تهران نمی آید و پرونده هایی که می آید در شأن این دادگاه نیست.
مدیرخراسانی گفت: متأسفانه با توجه به اینکه روند رسیدگی طولانی شده است یک پرونده در زمانی که وارد شعبه دادگاه می شود تا تعیین وقت حداقل سه ماه زمان می برد در حالی که پیش از این این طور نبود و هر پرونده ظرف یک ماه تکمیل می شد.
رئیس شعبه 6 دادگاه کیفری یک استان تهران افزود: اکنون به گونه ای شده است پرونده ای که حکمش 99 ضربه شلاق است متهم 10 الی 11 ماه در زندان می ماند و باید فکری به حال این قضیه شود.
در ادامه آیت الله آملی لاریجانی در پاسخ گفت: ان شاءالله در گزارشی قصد داریم برای اصلاح، این قانون را به مجلس ببریم و این موارد را لحاظ می کنیم.
در ادامه این گفتگو قاضی افتخاری سرپرست دادگاه های کیفری استان تهران نیز گفت: متأسفانه صلاحیت این دادگاه ها در قانون با نگاه باز دیده نشده است یعنی یکسری صلاحیت های 10 سال حبس به بالا به کیفری یک داده شده اما برخی پرونده هایی که باید با تعدد قاضی رسیدگی شود مانند پرونده مسئولان نظام و مقامات که ممکن است مجازات جرمشان کمتر از 10 سال باشد به دادگاه های دیگری داده شده است.
وی افزود: در حالی که در اینگونه پرونده ها وضعیت اجتماعی متهم به گونه ای است که باید در دادگاه های ویژه با حضور قضات متعدد رسیدگی شود.
قاضی افتخاری گفت: اینگونه پرونده ها باید در مجموعه واحدی باشد تا بتوان بر آنها نظارت کرد و اینگونه موارد اشتباهاتی است که در قانون آیین دادرسی کیفری وجود دارد.
همچنین قاضی مدیرخراسانی در ادامه گفتگو گفت: در دادگاه های کیفری یک استان قضاتی کار می کنند که 30 الی 35 سال سابقه کار دارند اما اکنون با توجه به اینکه بر مبنای میزان مجازات به پرونده ها رسیدگی می شود ممکن است پرونده یک نماینده مجلس یا قاضی دیوان عالی کشور به دادسرا برود و فردی که دو یا سه سال است ابلاغ قضایی گرفته است به آن رسیدگی کند.
وی ادامه داد: در اینگونه موارد فردی که تازه ابلاغ قضایی گرفته است نه تجربه قاضی و نه سابقه را دارد و نه می تواند صریح تصمیم بگیرد زیرا شخصیت طرف مقابل روی وی تأثیر می گذارد و اگر بخواهد محکوم کند با تردید مواجه می شود.
آیت الله آملی لاریجانی در پاسخ گفت: این موارد را جزء اصلاحات قانون قرار می دهیم از شما می خواهم این موارد را به صورت دقیق بنویسید و در گزارشی به مجلس بدهیم تا بعد از اصلاح مشکل جدید ایجاد نشود.
در ادامه قاضی مدیرخراسانی خطاب به رئیس قوه قضائیه گفت: فضای اینجا مناسب و در شأن دادگستری نیست که آملی لاریجانی در پاسخ گفت: خیلی هم بد نیست و علی الظاهر از اتاق من تمیزتر است ضمن اینکه وکیل و وزیری که به این شعبه مراجعه می کنند مثل بقیه مردم هستند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آیت الله آملی لاریجانی در این بازدید با برخی از مراجعه کنندگان دادگاه کیفری یک استان ، دادگاه تجدیدنظر استان تهران و دادسرای کارکنان دولت از نزدیک گفتگو کرد.
 پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet