هدر اصلی
1395/03/11 10:30:38
سرویس سیاسی
کارشکنی های سعودی موجب شد

برائت ایرانیان از حج استکباری

عربستان در ماجرای کشتار حجاج ایرانی در برائت از مشرکین و حتی فاجعه منا نشان داد که کمبودهای خود را با خشونت جبران می کند. مدعیان خادمین حرمین شرفین که مناسک حج را به عنوان دستمایه گروکشی ها تکفیری خود قرار داده اند مناسک حج ابراهیمی را به حج استکباری تغییر داده اند که قابل پذیرش نیست.
برائت ایرانیان از حج استکباری عربستان در ماجرای کشتار حجاج ایرانی در برائت از مشرکین و حتی فاجعه منا نشان داد که کمبودهای خود را با خشونت جبران می کند. مدعیان خادمین حرمین شرفین که مناسک حج را به عنوان دستمایه گروکشی ها تکفیری خود قرار داده اند مناسک حج ابراهیمی را به حج استکباری تغییر داده اند که قابل پذیرش نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/49283.jpg برائت,ایرانیان,از,حج,استکباری Icana

خبرگزاری خانه ملت ، گروه سیاسی: همان گونه که قابل پیش بینی بود مذاکرات جمهوری اسلامی با عربستان سعودی به دلیل شرایط غیرقابل پذیرش و تحقیرآمیز مطرح شده توسط عربستان با شکست مواجه شد. ایرانیان در مناسک حج 95 غایب خواهند بود اما این اتفاق بار اولی نیست که رخ می دهد، پیشتر و در جریان کشتار حاجیان ایرانی در جریان مناسک حج 68 نیز جمهوری اسلامی کناره گیری کرد.

کمال دهقانی فیروز آبادی 3406755/31/2016 10:14:26 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605108226537844_Thum.jpg
کمال دهقانی فیروز آبادی

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت می گوید : «دشمنی سعودی ها با جمهوری اسلامی از فردای پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد. عربستان به عنوان اصلی ترین حامی رژیم بعثی در حین جنگ تحمیلی اقدام به تشکیل شورای همکاری های خلیج فارس نمود تا اقدامات خصمانه خود را به شکل سیستماتیک دنبال کند.»

نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: « عربستان ظرف 8سال جنگ تحمیلی مبالغ هنگفتی را در جهت حمایت از متجاوزان سعودی هزینه کرد. ریاض به دلیل کینه از جبهه مقاومت پیش از پایان جنگ و در روزهایی که صدام متحمل شکست می شد در 9 مرداد 1366 حداقل 275حاجی ایرانی را به شهادت و 303 حاجی ایرانی را زخمی کردند.»

وی در ادامه تصریح کرد: «سعودی ها در تمام رفتار های خود تلاش می کنند دیگران را تطمیع کنند یا کمبودهای خود را با واکنش های تند جبران کنند. نکته محرز این است که سعودی ها به شکل علنی با جبهه مقاومت دشمنی دارند.»

کشتار حجاج به دست ال سعود کشتار حجاج به دست ال سعود3406757/31/2015 3:26:20 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/07/112865_Thum.jpg
کشتار حجاج به دست ال سعود

کشتار حاجیان در برائت از مشرکین

براساس شواهد و اسناد موجود،مورخ ششم ذیحجه سال 1407(9مرداد1366) زائران ایرانی همانند سال‌های قبل، خود را آماده برگزاری مراسم برائت از مشرکان کرده بودند. این مراسم هر سال در طول مراسم حج برگزار می‌شد.

نکته اساسی اینجاست که عنوان برائت از مشرکان در آیات متعدد قرآن و در سوره‌هایی مثل نسا، انعام، یونس، حجر، قصص، روم، فصلت، توبه، بینه و احزاب آمده و این عمل ریشه در سنت ابراهیمی دارد. برابر با مفاد آیات سوره ممتحنه برای اولین بار حضرت ابراهیم بیزاری خود را از مشرکان و بت‌هایی که مورد پرستش قرار می‌دادند اعلام کرد.

در تاریخ اسلام هم زمانی که مکه از سوی مسلمانان فتح شد، برخی مشرکان پیمان عدم تعرضی را که میان آنان و رسول اکرم(ص) بسته شد نقض کردند. پس از این واقعه بود که سوره برائت نازل شد و حضرت علی‌بن ابیطالب(ع) به دستور پیغمبر، این آیات را در مراسم حج سال نهم هجری برای حاضران خواندند.

در این سال دولت عربستان سعودی تدارک تازه‌ای برای برخورد با زائران ایرانی در نظر گرفته بود. برخورد سعودی‌ها در ساعات مانده به برگزاری مراسم شکل جدید پیدا کرده بود و نشانه‌ها حاکی از این بود که مراسم برائت از مشرکان امسال با سال‌های گذشته فرق دارد. روز قبل از مراسم بهداری‌های مکه از پذیرش بیماران ایرانی خودداری کردند. در مسیر حرکت راهپیمایان هم از بام‌ها سنگ و آجر به سمت حجاج پرتاب می‌شد. آرایش پلیس عربستان سعودی به‌گونه‌ای بود که گویی آماده برخورد با برگزارکنندگان تجمعات اعتراضی است.

برنامه راهپیمایی ساعت 16 و 30 دقیقه شروع شد. زائران ایرانی و خارجی با پلاکاردهایی که مضامین ضدآمریکایی و اسرائیلی داشت به سمت محل معین حرکت می‌کردند و آرام شعار می‌دادند. بعد از رسیدن راهپیمایان به محل مورد نظر، ابتدا پیام امام (ره) به کنگره حج خوانده شد و سپس سخنرانی نماینده امام شروع شد. ساعت 18 و 10 دقیقه که سخنرانی در حال اتمام بود زائران به آرامی برای مراجعه به محل استقرار خود به سوی سه راهی شعب ابوطالب در حال حرکت بودند. 18 و 40 دقیقه پایان مراسم اعلام و بی‌مقدمه حمله نیروهای پلیس به تجمع‌کنندگان شروع شد. پلیس سعودی باتون به دست حجاج را مورد حمله قرار داد. از ساختمان‌های اطراف هم سنگ و آجر به سمت حجاج پرتاب می‌شد. کمی بعد پلیس سعودی با گازهای سمی و خفه‌کننده و شلیک رگبار، زائران را مورد هدف قرار داد.

تلفات لحظه به لحظه افزایش پیدا می‌کرد و زائرانی که خود را به محل استقرارشان رسانده بودند هم وضع مناسبی نداشتند چون محل اقامت آنان از سوی نیروهای سعودی محاصره شده بود و این محاصره تا ساعت 11 شب ادامه داشت.

پس از حادثه ذیحجه ۱۴۰۷‌/‌ مرداد ۱۳۶۶، با توجه به عظمت واقعه و میزان تلفات مردم عادی و بی‌دفاع و همچنین سوابق مراسم برائت از مشرکان که به آرامی برگزار شده بود، مرتکبان حادثه خود را مجبور به توضیح دیدند و حجاج را به اخلالگری و ایجاد آشوب متهم کردند. بعد از این حادثه و بالا بودن میزان تلفات زائران که عمدتا از جانبازان و زنان بودند، دولت عربستان سعودی در واکنشی فرافکنانه حجاج ایران را متهم به اخلالگری و ایجاد آشوب کرد .

امام خمینی (ره) در واکنش به این حادثه خونین و برای نشان دادن مظلومیت ملت ایران، آل‌سعود را جهت تصدی امور کعبه و حج بی‌لیاقت دانست و در پیامی که دهم مرداد 1366 مصادف با هفتم ذیحجه 1407 هجری قمری خطاب به نماینده خود و سرپرست حجاج ایرانی صادر کرد، اعلام کرد: «آنها به دست خود اسباب افتضاح و رسوایی خود را فراهم کردند... ما اگر می‌خواستیم به جهان اسلام ثابت کنیم که کعبه‌داران کنونی لیاقت میزبانی سربازان و مهمانان خدا را ندارند و جز تأمین آمریکا و اسرائیل و تقدیم منافع کشورشان به آنها کاری از دستشان بر نمی‌آید، به این خوبی نمی‌توانستیم بیان کنیم... و به این اندازه که کارگزاران بی‌اراده حاکمیت سعودی در این قساوت و بی‌رحمی عمل کردند، موفق نمی‌شدیم.»

بعد از حادثه جمعه خونین مکه روابط سیاسی ایران و عربستان دستخوش تحولاتی شد. دو کشور قطع رابطه سیاسی کردند و حتی در مراسم حج زائران ایرانی هم وقفه افتاد. مراسم برائت از مشرکان پس از توقف در سال‌های 1367 تا 1369 و علی‌رغم تنگناها و تحریم‌ها، از 1370 مجددا در مکه انجام شد. سال1370، ششم ذیحجه 1411، در مقابل بعثه آیت‌الله خامنه‌ای و سال 1371، ششم ذیحجه 1412 در اطراف بعثه آیت‌الله خامنه‌ای و از سال 1372 ‌/‌ 1413 به بعد و بعد از بحث و بررسی توافقات صورت گرفته سال 1370 با دولت سعودی برای برگزاری مراسم برائت، در منی و عرفات برگزار شد.برائت از مشرکین به عنوان یکی از ارکان اصلی مناسک حجاج ایرانی در سال های بعد علی رغم کارشکنی و اعمال خشونت سعودی ها علیه حجاج ایرانی برگزار گردید.

آل سعود آل سعود34067512/2/2014 10:12:19 AMhttp://media.icana.ir/Image/2014/12/87448_Thum.jpg
آل سعود

فراز و فرود تخاصم طلبی سعودی

عربستان سعودی اگرچه در سال ها دهه هفتاد تا اواسط دهه هشتاد شمسی تاحدودی عملکرد خصمانه خود را علیه جمهوری اسلامی در ظاهر تعدیل کردند. آنها به دلیل احساس ضعف قدرت در جنگ خلیج فارس به ناچار تثبیت اقتدار ایران را پذیرفتند. سعودی ها در قبال استراتژی «بی طرفی فعال» جمهوری اسلامی خاورمیانه را به تهران باختند.

ایران با در پیش گرفتن «بی طرفی فعال» در قضیه برخورد آمریکا با طالبان و القاعده توانستند تروریست های دست پرورده عربستان را در افغانستان و حتی پاکستان محدود کند. در ادامه تهران با ادامه رویه خود توانست در جریان تسخیر آمریکا و ساقط شدن رژیم بعثی صدام نیز به اهداف خود دست پیدا کرد. مجموعه اتفاقات زنجیره ای که رخ داد در نهایت منجر به ایجاد عمق استراتژیک جمهوری اسلامی در خاورمیانه شد.

ادامه روند توسعه اقتدار جمهوری اسلامی موضوعی نبود که عربستان آن را تحمل کند. سعودی ها که احساس انزوا می کردند در جریان موضع گیری های نادرست دیپلماسی دولت نهم و صدور قطعنامه های خصمانه نهایت بهره را کسب کردند. مساله دردناک برای عربستان این بود که تهران با تکیه بر استراتژی های کلان جمهوری اسلامی وعلی رغم تحریم های کشنده توانست ضمن حفظ اقتدار اقتصادی و سیاسی فعالیت های صلح آمیز هسته ای و گسترش عمق استراتژیک خود را گسترش دهد.

عربستان سرخورده در رقابت با جمهوری اسلامی در جریان وزش نسیم بیداری اسلامی ویروس جهش یافته طالبان و القاعده را با عنوان سلفی گری تحت پرچم سیاه داعش در خاورمیانه پخش کرد. ریاض در جریان جنگ داخلی سوریه تروریست های تکفیری را از چهارگوشه جهان و 32 ملیت مختلف گردهم جمع کرد اما در نهایت به نتیجه دلخواه خود دست پیدا نکرد.

سید حسین نقوی حسینی سید حسین نقوی حسینی3406757/4/2015 5:54:22 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/07/110850_Thum.jpg
سید حسین نقوی حسینی

سیدحسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن تقبیح رویکرد سعودی ها گفت: «عربستان به همان میزان که نفت صادرات می کند تروریست نیز صادرات می کند.»

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: «عربستان که روزگاری در جهت تحقق برنامه های شوم آمریکا در افغانستان طالبان را ایجاد کرده بود این بار در جهت تامین منافع نامشروع رژیم صهیونیستی اقدام به تشکیل داعش کرد تا به جبهه مقاومت ضربه وارد کند.»

وی تاکید کرد: «عربستان از درون در حال نابودی است و سعودی ها برای پنهان کردن این موضوع جنگ طلبی را در خاورمیانه به شکلی جنون آمیز دنبال می کنند. ریاض دردسری است که گریبان آمریکا را نیز همانند یک سربار گرفته است.»

نقوی حسینی در ادامه افزود:« عربستان با توجه به ترویج تروریسم به هیچ عنوان نمی تواند مجری خوبی برای برگزاری مناسک حج ابراهیمی باشد. سعودی ها به تنها چیزی که فکر می کنند پول های بادآورده و گسترش تفکرات تکفیری هستند که این یک آفت بزرگ برای دنیای اسلام است.»

انتقام سعودی از حجاج ایرانی

عربستان در میان بهت و ناباوری شاهد این بود که دیگر همانند گذشته خریداری در واشنگتن ندارد ، سعودی ها شاهد این بودند که تفاهم برجام میان ایران و گروه 1+5 امضا شد تا روزهای خوش تخاصم غرب با ایران اندکی تعدیل شود. برداشته شدن دیوارتحریم های ظالمانه علیه ایران با پتانسیل های ویژه جمهوری اسلامی موضوعی بود که جایگاه ایران به به شدت ارتقاع می داد. سخنان سعودی ها مبنی بر تشکیل امپراطوری ایران نشان دهنده عمق ترس ریاض از قدرت تهران است.

پیام رهبر حادثه منا پیام رهبر حادثه منا3406759/26/2015 10:44:05 AMhttp://media.icana.ir/Image/2015/09/118697_Thum.jpg
پیام رهبر حادثه منا

سعودی ها که همانند سال 1366 در معادلات در هم تنیده خاورمیانه در موضع ضعف قرار گرفته بودند ، در مناسک 1394 در وضعیت قتل شبه عمد فاجعه منا را رقم زدند تا کشتار حاجیان ایرانی تکرار شود.تعداد زیادی از حاجیان ایرانی به دلیل سهل انگاری عمدی سعودی ها کشته شدند.پس از این واقعه دردناک عده ای خوداجتهاد با سواستفاده از حزن مردم ایران اسلامی از دیوار سفارت عربستان بالا رفته و پرچم سعودی را در تهران پایین کشیدند تا ماجرای تسخیر سفارت بریتانیا در تهران تکرار شود.

ریاض با بهره گیری از تجربه موج سواری رسانه های صهیونیستی در ماجرای تسخیر سفارت بریتانیا عملیات روانی گسترده ای را آغاز کردند. عربستان با استفاده از موقعیتی که تسخیر سفارت سعودی ایجاد کرد توانست موضوع فاجعه منا را در افکار عمومی به حاشیه براند.عربستان تا جایی پیش رفت که اتفاق رخ داده را به ادعای بی نظمی حجاج ایرانی کشته شده در فاجعه منا تعمیم داد.

مرتضی صفاری نطنزی 3406755/31/2016 9:53:59 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605100991342728_Thum.jpg
مرتضی صفاری نطنزی

مرتضی صفاری نطنزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به لغو حضور حجاج ایرانی در مناسک حج گفت: سعودی ها به صورت کاملا شفاف و علنی تخاصم و تنش را علیه ایرانی اسلامی دنبال می کنند. سعودی ها تحت تاثیر عوامل مختلف داخلی و منطقه دچار بحران های اقتصادی و سیاسی هستند ، بنابراین در رقابت با ایران تلاش می کنند ضعف خود را با کارشکنی در مسائلی نظیر مناسک حج پنهان کنند.

نماینده مردم نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی با تشبیه اقدام سعودی ها در ممانعت از سفر حجاج ایران به گروگان گیری مناسک حج توسط عربستان،گفت: حفظ شانیت حجاج ایرانی در مناسک حج موضوعی است که به هیچ عنوان نباید در مورد آن قصوری صورت بگیرد.

وی گفت: شروط مطرح شده توسط عربستان در واقع توهین آشکارا به حجاج ایرانی بوده است.این که برخی خود را مشتاق نشان می دهند که با هر شرایطی عازم مناسک حج شوند موجب افزایش جسازت سعودی ها در توهین به حاجیان ایرانی می شود.

این منتخب مجلس دهم تاکید کرد: ایستادگی در مقابل زیاده خواهی های عربستان که لطمات جبران ناپذیری به دنیای اسلام وارد کرده است امروز به یک اقدام لازم تبدیل شده است. غیبت حجاج ایرانی در مناسک حج درواقع یک رسوایی برای سعودی ها است و ایرادی به مقامات ایرانی وارد نیست.

براساس گفته های رئیس سازمان حج و زیارت سعودی ها تلاش می کردند که 11 مسئله تحکم آمیز را علیه حاجیان ایرانی تحمیل کنند. براساس گفته های سعید اوحدی موضوعاتی نظیر عدم نصب پرچم ایران اسلامی ، منع حمایت کنسولی از حجاج ایران ، کاهش امکانات خدمات پزشکی ایرانی ، جلوگیری از برگزاری دعای کمیل ، نصب دست بند های مساله دار ، نفوذ به اطلاعات شخصی حجاج ایرانی و انگشت نگاری از عمده مسائلی بوده که عربستان به دنبال تحمیل آن بوده اند. نکته جالب اینجاست که طرف سعودی بیش از هر موضوعی بر جلوگیری از برگزاری مراسم برائت از مشرکین تاکید داشته اند.

طرف ایرانی با زیربار نرفتن شروط طرف سعودی در واقع از مناسک حج استکباری برائت جست. مدعیان خادمین حرمین شرفین که مناسک حج را به عنوان دستمایه گروکشی ها تکفیری خود قرار داده اند مناسک حج ابراهیمی را به حج استکباری تغییر داده اند که قابل پذیرش نیست.

پایان پیام

 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet