پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1395/03/11 12:57:05
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رئیس اتاق بازرگانی:

نتایج سفر لهستان بیش از انتظار بود/وزارت خارجه در دیپلماسی اقتصادی نیز می تواند موفق باشد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه نتایج سفر هیات اقتصادی به لهستان بیش از انتظار بود، درباره نقش وزارت امور خارجه در گسترش روابط اقتصادی گفت: این وزارتخانه همان قدر که در دیپلماسی سیاسی موفق بود، در دیپلماسی اقتصادی نیز می تواند موفق باشد.
نتایج سفر لهستان بیش از انتظار بود/وزارت خارجه در دیپلماسی اقتصادی نیز می تواند موفق باشد رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه نتایج سفر هیات اقتصادی به لهستان بیش از انتظار بود، درباره نقش وزارت امور خارجه در گسترش روابط اقتصادی گفت: این وزارتخانه همان قدر که در دیپلماسی سیاسی موفق بود، در دیپلماسی اقتصادی نیز می تواند موفق باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/63622.jpg نتایج,سفر,لهستان,بیش,از,انتظار,بود/وزارت,خارجه,در,دیپلماسی,اقتصادی,نیز,می,تواند,موفق,باشد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ محسن جلال پور افزود: اگر جهت گیری وزارت امور خارجه به همراهی هیات اقتصادی معطوف شود و فعالان اقتصادی نیز زیربنا و نیازهای آن را ایجاد کنند و با هیات های سیاسی همراه شوند، در گسترش روابط اقتصادی موفق خواهیم بود.

وی دیشب در کانال شخصی تلگرام خود نیز در این ارتباط نوشت: ظریف از سفر لهستان راضی بود و از نشست اقتصاد ایران و حضور و علاقه فعالان اقتصادی ابراز خرسندی کرد.

جلال پور افزود: وزیر امور خارجه در همه دیدارها و گفت وگوها، برمحوریت بخش خصوصی در سفرهای آتی وزیرخارجه تأکید داشت و بر اینکه سفارتخانه های ایران باید یاری رسان تجار و بازرگانان باشند، تأکید کرد؛ همچنین وزیر امور خارجه از آمادگی برای تنظیم برنامه سفرهای مشابه خبر داد و گفت، آماده ایم با حضور فعالان اقتصادی به دیگر کشورهای اروپایی سفر کنیم و به طور حتم برنامه سفر به کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین را نیز تنظیم خواهیم کرد.

رئیس اتاق ایران در ادامه گفت و گو با ایرنا، به دستاوردهای سفر هیات اقتصادی به لهستان پرداخت و گفت: در این سفر به دو هدف اصلی دست یافتیم؛ نخست تعریف و نشان دادن جایگاه بخش خصوصی ایران و دوم، وصل کردن مجموعه بنگاهای ما به همتایان لهستانی بود.

وی افزود: مذاکرات هیات ایرانی در لهستان به 30 مورد یادداشت تفاهم و کار مشترک در زمینه هایی همچون انرژی، نفت و گاز، مواد غذایی، تجهیزات بیمارستانی منتهی شد و این دستاورد، شروع خوبی برای توسعه روابط اقتصادی با کشور لهستان است.

جلال پور تاکید کرد: در روابط خود با جامعه جهانی، هر چه جلوتر می رویم متوجه یک خلا می شویم و آن اینکه، به همان میزان در سال های اخیر از جامعه جهانی دور بودیم، با قوانین و اصول کار با دنیا فاصله گرفته ایم.

وی ادامه داد: امروز نمی توانیم با قوانین و آیین نامه های سال های 2008 با دنیا کار کنیم؛ هم از نظر حقوقی و هم از نظر بانکی؛ یکی از موضوع هایی که در سفرها مشخص می شود اینکه، فقط فشارهای آمریکا ما را با مشکل مواجه نکرده بلکه نداشته ها و عدم آمادگی های ما بسیار پر رنگ تر است؛ ما هنوز در شرایط سال های 2008 و 2009 هستیم اما امروز بعد از رکود جهانی، نسل جدیدی از تصمیم گیران بانکی روی کار آمده اند و روال و روشی جدید مطرح شده است که ما با آن فاصله داریم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به پرسشی در مورد حضور پر رنگ فعالان حوزه بانکی در هیات اقتصادی ایران و همچنین در تاکیدی که در نشست های اقتصادی و دیدارهای دوجانبه، بر این بخش شده است، گفت: نخستین نیاز فعالان اقتصادی برای همکاری با دنیا، زیرساخت بانکی است؛ اگر این سوال را از فعالان اقتصادی حاضر در هیات ایرانی بپرسید که نخستین مشکل شما چیست، اگر پنج مورد مشکل داشته باشند به طور قطع مساله نخست آنها زیرساخت بانکی است.

وی افزود: بنابراین، افرادی را از بانک مرکزی، سیستم های بانکی کشور و همچنین کارشناسان بانکی اتاق ایران، همراه هیات اقتصادی کرده ایم و بطور جدی به دنبال رفع مشکلات بانکی هستیم.

به گزارش ایرنا، نشست اقتصادی ایران و لهستان دیروز (یکشنبه) با حضور وزیر امور خارجه کشورمان، معاون توسعه اقتصادی لهستان و 180 فعال اقتصادی دو کشور(60 فعال اقتصادی از ایران) در هتل سوفیتل ورشو برگزار شد.

در حاشیه این نشست، سه تفاهم نامه اقتصادی در زمینه گسترش مناسبات اقتصادی دو کشور و همچنین تامین مالی پروژه بازیابی حرارت و ساخت مولدهای مقیاس کوچک در ایران به امضا رسید.

به گزارش ایرنا؛ هیات اقتصادی ایران، در دومین ایستگاه از سفر 6 روزه خود به شمال اروپا، امروز در هلسینکی پایخت فنلاند در نشست اقتصادی ایران و فنلاند حضور می یابد و علاوه بر آن، اعضای هیات با فعالان اقتصادی فنلاند دیدارهای دوجانبه (B2B) خواهند داشت.

انتهای پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet