پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1395/03/15 12:25:40
سرویس سیاسی
ابطحی با اشاره به درخواست روسیه برای خرید آب سنگین ایران مطرح کرد:

روسیه، اولویت اصلی ایران برای فروش آب سنگین/لزوم توجه به مسئله سودآوری فروش آب سنگین

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس، با بیان اینکه فروش آب سنگین به کشورهای دیگر باید در قالب مبادلات بازرگانی دیده شود، گفت: این مسئله به این معنا است که ایران باید آب سنگین به عنوان یک محصول استراتژیک را به قیمت روز بازارهای بین المللی به فروش برساند، در غیر این صورت کشور در این رابطه متضرر می شود.
روسیه، اولویت اصلی ایران برای فروش آب سنگین/لزوم توجه به مسئله سودآوری فروش آب سنگین نماینده مردم خمینی شهر در مجلس، با بیان اینکه فروش آب سنگین به کشورهای دیگر باید در قالب مبادلات بازرگانی دیده شود، گفت: این مسئله به این معنا است که ایران باید آب سنگین به عنوان یک محصول استراتژیک را به قیمت روز بازارهای بین المللی به فروش برساند، در غیر این صورت کشور در این رابطه متضرر می شود. https://cdn.icana.ir/d/019/46613.jpg روسیه،,اولویت,اصلی,ایران,برای,فروش,آب,سنگین/لزوم,توجه,به,مسئله,سودآوری,فروش,آب,سنگین Icana

سیدجواد ابطحی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تمایل روسیه برای خرید بخشی از محصول آب سنگین تولید شده در ایران، گفت: به طور حتم روسیه می تواند شریک خوبی برای فروش محصول آب سنگین باشد، زیرا روسیه در مسئله تبادل اورانیوم غنی شده بسیار مثبت و مطلوب عمل کرد.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه فروش آب سنگین به کشورهای دیگر باید در قالب مبادلات بازرگانی دیده شود، افزود: این مسئله به این معنا است که ایران باید آب سنگین به عنوان یک محصول استراتژیک را به قیمت روز بازارهای بین المللی به فروش برساند، در غیر این صورت کشور در این رابطه متضرر می شود.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی بر اساس توافق هسته ای باید مازاد آب سنگین تولیدی خود را به کشورهای بین المللی بفروشد، البته اگر مشتری در این رابطه وجود نداشته باشد، ایران هیچ تکلیفی برای فروش ندارد، از این رو تاکنون آمریکا و روسیه برای خرید این محصول پیش قدم شده اند.

ابطحی افزود: بر اساس برجام ایران باید میزان آب سنگین خود را تا 130 تن کاهش دهد، به همین جهت کشورهای دیگری نیز خواهان خرید آب سنگین از ایران هستند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با اعلام اینکه تاکنون قرارداد فروش آب سنگین ایران به آمریکا یک قرارداد ضررآور بوده است، تصریح کرد: قطعا در قراردادهای آتی با کشورهایی مانند روسیه باید بر مسئله سود آوری و بازرگانی آن توجه بیشتری شود.

وی ادامه داد: به طور حتم مقامات کشورمان در انجام معامله با روسیه باید ضمانت های اجرایی لازم را اخذ کنند، تا اعتبارات به درستی به کشور منتقل شود.

ولادیمیر ورونکوف فرستاده روسیه در سازمان های بین المللی در مصاحبه ای تاکید کرد که شرکت روس اتم امکان خریداری آب سنگین از ایران را مورد بررسی قرار می دهد. تا این تاریخ، آمریکایی ها بخش قابل توجهی از آب سنگین ایران را خریداری کرده‌اند. علاوه بر این، روس اتم نیز درباره این مساله در حال فکر کردن است و احتمالا همین مسیر را دنبال خواهد کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet