هدر موبایل
1395/03/12 11:56:28
سرویس دیگر رسانه‌ها
محمدجواد لاریجانی:

آمریکایی‌ها برجام را زیر پا گذاشته اند

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه: ما باید پیش بینی این بدعهدی و تعهدات ندادن غربی‌ها را می‌کردیم و می‌دانستیم که ما با یک طرف بدقول روبرو هستیم.
آمریکایی‌ها برجام را زیر پا گذاشته اند دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه: ما باید پیش بینی این بدعهدی و تعهدات ندادن غربی‌ها را می‌کردیم و می‌دانستیم که ما با یک طرف بدقول روبرو هستیم. https://cdn.icana.ir/d/019/56116.jpg آمریکایی‌ها,برجام,را,زیر,پا,گذاشته,اند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ محمدجواد لاریجانی در حاشیه سفر استانی رئیس قوه قضائیه به استان تهران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره مصادره دو هزار میلیارد تومانی(دو میلیارد دلاری) از اموال ایران بر اساس رأی دیوان عالی آمریکا بیان کرد: کاری که آمریکایی‌ها کردند از لحاظ حقوق بین‌الملل برخلاف مقررات بین‌الملل است که در این خصوص هم از طرف دولت، وزارت امور خارجه و هم تشکیلات قضایی از جمله دادستانی کل کشور اقدامات خوبی به منظور محکوم کردن این دزدی آمریکایی‌ها انجام شده است.

وی ادامه داد: البته از لحاظ بررسی مقررات برجام نیز می‌توان گفت؛ اینکار با روح و متن برجام مخالف دارد؛ چرا که در یکی از بندهای برجام به همه اطراف توصیه شده که از هر گونه اقدامی که به بی اعتمادی در انجام برجام دامن می‌زند خودداری کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: در متن برجام آمده که به همه افراد توصیه شده است که از انجام هرگونه اقدامی که باعث بی اعتمادی دو طرف می‌شود خودداری کنند و این کار دولت آمریکا به طور قطع باعث بی اعتمادی ما نسبت به آن‌ها شده است.

وی با بیان اینکه این نخستین بار نیست که آمریکایی‌ها برجام را نقض کرده و آن را زیر پا گذاشته اند افزود: مواردی که آنها تخلف کردند بسیار زیاد است برای مثال قرار نبود ما تعهداتمان را یک باره و تمام و کمال انجام دهیم و آن وقت آنها قطره قطره تعهداتشان را انجام دهند.

جواد لاریجانی گفت: اگر عمل کردن بر اساس گفته (صرفا در حرف) بود ما هم دستور می‌دادیم که نیروگاه اراک تعطیل شود ولی تا وقتی که عملا تعطیل شود 5 سال طول بکشد این درحالی است که آنها می‌گویند ما دستور دادیم حسابها را باز کنند ولی باز نمی‌شود، بنا نبود که دستوری کار شود.

وی افزود: طرف آمریکایی ادعا می‌کند که دستور داده است تحریم ‌ها برداشته شود یا پول‌ های بلوکه شده پرداخت شود یا بانک‌ها با ما مراوده مالی داشته باشند اما در اصل همه اینها در حد دستور مانده و اجرایی نشده است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با بیان اینکه اینها تخلفات آشکار است گفت: البته من معتقدم که ما باید پیش بینی این بدعهدی و عدم تعهدات غربی‌ها را می‌کردیم و می‌دانستیم که ما با یک طرف بسیار بدقول و دشمنی رو به رو هستیم و در هر صورت این کاری که آمریکا کرد یک برگ دیگری از راهزنی و دزدی آمریکایی است که نه اولی است و نه آخری.

وی در پاسخ به سوال که آیا تلاش‌های دولت در این خصوص کافی بوده است یا خیر افزود: به نظر من تلاشهای دولت، وزارت خارجه قابل تقدیر است اما چیزی که مهم است اینکه ما باید در فکر حفظ و محافظت از منافع خودمان با قدرت باشیم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ محمدجواد لاریجانی درباره اینکه آیا به نظر شما این تلاش‌ها به نتیجه می‌رسد و آمریکایی‌ها این پول‌های برداشته شده را پس خواهند داد یا خیر گفت: من معتقدم که آمریکا اگر تصمیم قاطع ما را در مقابل این رفتار زشتشان ببیند و بداند این مسئله در تعهداتشان و در اعتماد ما به تعهداتشان تأثیر جدی می گذارند مجبورند اقدام کنند./
پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet