پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1395/03/15 11:29:26
سرویس سیاسی
راضی نوری:

سعودی ها مانع انتخاب رئیس جمهوری لبنان می شوند

نماینده مردم شوش و دانیال در مجلس در واکنش به ناکامی جلسه پارلمان لبنان در انتخاب رئیس جمهوری این کشور گفت: سعودی ها از طریق جریان ۱۴ مارس به دنبال خلا قدرت در بیروت و زمینه سازی برای سرایت جنگ سوریه هستند.
سعودی ها مانع انتخاب رئیس جمهوری لبنان می شوند نماینده مردم شوش و دانیال در مجلس در واکنش به ناکامی جلسه پارلمان لبنان در انتخاب رئیس جمهوری این کشور گفت: سعودی ها از طریق جریان 14 مارس به دنبال خلا قدرت در بیروت و زمینه سازی برای سرایت جنگ سوریه هستند. https://cdn.icana.ir/d/019/68219.jpg سعودی,ها,مانع,انتخاب,رئیس,جمهوری,لبنان,می,شوند Icana

سیدراضی نوری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن تقبیح رویکرد تفرقه انگیزانه عربستان در لبنان گفت: متاسفانه جلسات پارلمان لبنان به دلیل مداخلات سعودی تاکنون به موفقیت در انتخاب رئیس جمهوری این کشور دست نیافته است. رئیس مجلس لبنان روز پنج شنبه به دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد نمایندگان جلسه انتخاب رئیس جمهور این کشور را به روز 23 ژوئن (3 تیر) موکول کرد.

نماینده مرم شوش و دانیال در ادامه افزود: تاکنون 41 جلسه در جهت انتخاب رئیس جمهوری تشکیل شده اما هیچ کدام تاکنون به دلیل کارشکنی مزدوران سعودی به نتیجه نرسیده است. کشور لبنان 2  سال است که با خلا در پست ریاست جمهوری مواجه شده است ، این موضوع زمینه بحران های دامنه دار در بیروت و دیگر نقاط این کشور ایجاد می کند.

وی تصریح کرد: برگزاری موفقیت آمیز انتخابات محلی شوراهای شهر لبنان نشان داد که این کشور آمادگی برگزاری یک انتخابات امن و دموکراتیک در جهت انتخاب نمایندگان پارلمان و رئیس جمهوری جدید را دارد. مساله اساسی برای نیروهای 14 مارس که از سوی ریاض هدایت می شوند این است که حزب الله و جنبش امل به موفقیت های خوبی دست یافته اند.

نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و لبنان در مجلس نهم با بیان این که طیف های سیاسی نزدیک به عربستان در جهت تحت تاثیر قرار دادن قدرت سیاسی و توان داخلی حزب الله تلاش می کردند با بحران زباله ها توان نیروهای مقاومت را کاهش دهند،گفت: حقانیت نیروهای مقاومت و حزب الله به عنوان اصلی ترین عامل بازدارنده تهاجم مجدد رژیم صهیونیستی و عناصر تکفیری داعش در انتخابات محلی نمود یافت.

براساس گزارش ها ، « عدنان ضاهر» دبیرکل مجلس لبنان گفت که « نبیه بری» رئیس مجلس جلسه بعدی (چهل ویکم) پارلمان ویژه انتخاب رئیس جمهوری را بیست و سوم ماه کنونی ژوئن ( 4 تیرماه 95) تعیین کرده است.از 25 ماه مه 2014 تاکنون، با رفتن « میشل سلیمان»رئیس جمهور سابق از کاخ ریاست جمهوری(بعبدا)، درهای این کاخ بسته مانده است.

براساس این گزارش، جلسات پارلمان لبنان برای انتخاب رییس جمهوری با حضور دو سوم نمایندگان (86 نماینده) به حد نصاب می رسد و رسمیت می یابد.

بر خلاف جلسه اول که برای انتخاب رییس جمهوری به 86 رای نیاز است، در جلسات دوم به بعد باید دو سوم نمایندگان حضور یابند اما هر نامزدی که بتواند اکثریت مطلق (نصف به علاوه یک یعنی 65 رای) را کسب کند، می تواند به کاخ ریاست جمهوری (بعبدا) برود.

رئیس جمهوری لبنان را نمایندگان مجلس این کشور از میان نامزدهای طایفه مسیحی مارونی انتخاب می کنند.با احتساب جلسه پنج شنبه تاکنون 41 جلسه پارلمان لبنان برای انتخاب رئیس جمهوری سیزدهم این کشور به دلیل به حد نصاب نرسیدن تشکیل نشده است.

تنها جلسه اول پارلمان لبنان برای انتخاب رییس جمهوری جدید با اکثریت قاطع و بی سابقه تشکیل شد و در این جلسه « سمیر جعجع» نامزد گروه 14 مارس شکست سختی را از « برگه های سفید» متحمل و پرونده ترورهای او در لبنان بار دیگر گشوده شد.

سمیر جعجع که از رای نمایندگان مجلس لبنان به خود حتی رای اعضای گروه 14 مارس ناامید شده برای انتقام گیری از آنها به ویژه «سعدالحریری»  که او را دور زده است، اعلام کرد که از نامزدی ژنرال« میشل عون» در انتخابات ریاست جمهوری حمایت می کند.

سعد الحریری رئیس حزب جریان المستقبل هم در اقدامی تردید آمیز، « سلیمان فرنجیه» رئیس حزب جریان المرده را که مانند ژنرال عون عضو گروه 8 مارس وهمپیمان حزب الله است، به عنوان نامزد حزب خود معرفی کرد.این تصمیم الحریری باعث تنش و اختلاف شدید در گروه 14 مارس و حتی حزب جریان المستقبل شده است.

این نخستین بار نیست که کرسی ریاست جمهوری لبنان خالی می ماند.

درسال 1988هنگامی که دوره ریاست جمهوری « امین الجمیل » به پایان رسید، تا پس از توافق طائف که به جنگ داخلی 15 ساله لبنان پایان دهد و به انتخاب « رینیه معوض» به عنوان رییس جمهوری جدید منجر شد، کرسی « بعبدا» خالی ماند.

درسال 2007 میلادی نیز تا زمان انتخاب «میشل سلیمان» به عنوان جایگزین « امیل لحود»، دوره لبنان رییس جمهوری لبنان هشت ماه به طول انجامید و درهای بعبدا( کاخ ریاست جمهوری) بسته ماند.

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet