هدر موبایل
1386/07/10 12:32:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

علیخانی: انتقال آب شاهرود و حوزه‌های شمالی البرز به قزوین ضروری است

علیخانی با اشاره به وضعیت بحرانی آبهای زیرزمینی منطقه قزوین، انتقال آب شاهرود و حوزه‌های شمالی البرز به قزوین را ضروری و حتمی دانست.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، قدرت‌الله علیخانی، دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی گفت: وضعیت منابع آب دشت قزوین، محدوده مطالعاتی قزوین با وسعت 9 هزار و 380 کیلومتر مربع در 100 کیلومتری غرب تهران قرار داشته که مهمترین بخش آن دشت قزوین با وسعت حدود 500 هزار هکتار است که دارای 320 هزار هکتار زمین درجه 1 و 2 قابل آبیاری است، اما بدلیل کمبود آب در حال حاضر 160 هزار هکتار آنرا کشت می‌کنند.

وی افزود: منابع آب آن شامل رودخانه‌های شمالی قزوین، خررود، حاج‌عرب و آبهای زیرزمینی است. مهمترین بخش منابع آب منطقه آبهای زیرزمینی است که در حال حاضر سالانه 1 میلیارد و 800 میلیون مترمکعب از این منبع جهت کشاورزی و شرب و بهره‌برداری می‌گردد. حدود 92 درصد از اینمقدار برای کشاورزی است، از اینرو ملاحظه می‌فرمایید آبهای زیرزمینی چه نقش اساسی در پایداری کشاورزی منطقه دارد.

نماینده مردم بویین‌زهرا و آوج ادامه داد: حجم سفره آب زیرزمینی 18 میلیارد مترمکعب است که سالانه بطور متوسط 200 میلیون مترمکعب آب از سفره اضافه برداشت می‌شود که اگر این روند ادامه یابد، در آینده نزدیکی منطقه با بحران روبرو خواهد شد. علیخانی اظهار داشت: در طی 30 سال گذشته سطح آب زیرزمینی 30 متر افت داشته است و تنها راه‌حل جلوگیری از افت آبهای زیرزمینی در منطقه، انتقال آب از حوزه‌های مجاور نظیر شاهرود و البرز شمالی است که از قدیم در دستور کار بوده و حتی از زمان صفویه یعنی 450 سال قبل سند انتقال آب شاهرود به منطقه قزوین مطرح بوده است و از 40 سال قبل نیز مهندسین مشاور مختلف ایرانی و خارجی در مورد انتقال آب شاهرود به قزوین مطالعه کرده‌اند و همگی انتقال آب شاهرود را به دشت قزوین مورد تأیید قرار داده‌اند.

به گفته وی معاون وزیر نیرو آقای مهندس زرگر نیز 8 سال قبل انتقال سالانه 450 الی 500 میلیون مترمکعب آب شاهرود به قزوین را کتباً پذیرفته‌اند که برغم این موافقت و ضرورت اجرای پروژه تاکنون اقدامی متأسفانه صورت نگرفته است.

نماینده بویین زهرا گفت: مهندسین مشاور مختلف پس از مطالعه آبهای زیرزمینی قزوین وضع را بحرانی دانسته و اخیراً مهندسین مشاور آبخوان که منتخب سازمان آب است اعلام نموده که بیش از 5 هزار چاه غیرمجاز در منطقه قزوین وجود دارد که سالانه 900 میلیون مترمکعب آب برداشت می‌کنند. البته سازمان آب رقم بالای 1000 حلقه چاه غیرمجاز را قبول دارد و شاید این عدم تصویب رقم 5 هزار حلقه اعلامی مشاور بدلیل زیر سؤال نرفتن خود کارفرما باشد.

به گفته وی همان رقم مورد تأیید سازمان هم سالانه حدود 250 میلیون مترمکعب اضافه برداشت دارد که خود فاجعه‌آمیز می‌باشد.

علیخانی در ادامه اظهار داشت: با عنایت به وضعیت بحرانی آبهای زیرزمینی منطقه قزوین، انتقال آب شاهرود و حوزه‌های شمالی البرز به قزوین ضروری و حتمی است که متأسفانه وزارت نیرو تعلل کرده و باید پاسخگو باشد و با مطالعاتی که اخیراً توسط مشاور انجام شده انتقال آب سالانه 700 میلیون مترمکعب امکانپذیر است. اما سؤال این است که چرا وزارت نیرو که متولی کار است برای جلوگیری از بحران اقدامی نمی‌کند؟

نماینده بویین زهرا ادامه داد: متأسفانه امروز کشاورزان استان قزوین بویژه شهرستان بویین‌زهرا و تاکستان گرفتار شده‌اند،‌بخاطر اینکه مسؤولین مربوطه هر روز مزاحمت فراهم می‌کنند و قبلاً هم از ریاست محترم قوه قضاییه حضرت آیت‌الله شاهرودی باید تشکر کنم، یکبار دستور دادند که قوه قضاییه دخالت نکند،‌ وزیر نفت سابق هم دستور دادند سوخت به چاهها داده شود که کشاورزان خسارت نبینند ولی متأسفانه همکاری در مسؤولین استان قزوین وجود نداشت و ندارد.

قدرت‌الله علیخانی گفت: عرض من این است اگر سازمان آب قبول دارد که بیش از 1000 حلقه چاه غیرمجاز وجود دارد که آمار بیش از اینهاست، شما که نمی‌توانید عدالت را برقرار کنید، شما با تبعیض می‌خواهید تعدادی را ببندید و بقیه آزاد باشند. وی افزود: من به رئیس‌جمهور محترم در اینجا عرض می‌کنم آقای رئیس‌جمهور، هیأت محترم دولت! عده‌ای مسؤول بعنوان دفاع از دولت دارند نارضایتی در استان بوجود می‌آورند، کشاورزان را ناراضی کرده و ناراضی می‌کنند. به داد این کشاورزان برسید، به داد محرومین برسید.

وی ادامه داد: قزوین 374 هزار تن شیرخام تولید دارد که 200 هزار تن آن به تهران می‌آید. گندم 217 هزارتن، جو 92 هزار تن بوده،‌ گوشت قزمز 39 هزار تن، گوشت مرغ 59 هزارتن، تخم‌مرغ 62 هزار تن که اکثر اینها را مردم تهران استفاده می‌کنند که شما نماینده‌ها هم جزء همانها هستید و هستیم که فعلاً تهران ساکن هستیم. امیدوارم ان‌شاء‌الله وزارت نیرو توجه ویژه‌ای کند، جواب نامه نماینده‌ها را زودتر بدهد و مردم را از این نگرانی بیرون بیاورد.

علیخانی در پایان از رییس قوه قضاییه، آیت‌الله شاهرودی خواست تا مجدداً دستور مساعد صادر کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet