هدر موبایل
1388/02/14 15:02:00
سرویس سیاسی

لاریجانی: انتخابات میدان زد و خورد سیاسی نیست

**علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: گروههای سیاسی نباید برای قدرت تلاش کنند بلکه برای شکوفا شدن استعدادها تلاش نموده و از تبدیل انتخابات به میدان زد و خورد پرهیز نمایند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در  مراسن تجلیل از مقام مربیان سپاه حفاظت انصارالمهدی اظهار داشت:‌ انتخابات براساس مسلک شهید مطهری مسیری برای تعالی انسانها و عدالت در جامعه است.

وی با بیان اینکه انتخابات یک مدرسه تربیت اسلامی و سیاسی است گفت:‌ انتخابات میدان زَد و خورد سیاسی نیست بلکه مدرسه تربیت سیاسی است.

لاریجانی تاکید کرد:‌ اگر کسی وارد صحنه انتخابات شد تیراندازی رسانه‌ای به سوی او صحیح نیست و اگر فردی حرف ناصوابی زد نباید وی را تحقیر کرد بلکه باید جواب مستدل داد.

وی با بیان اینکه تلخ کردن فضای انتخابات اقدام صحیحی نیست اظهار داشت: اینکه دولت فعلی اشکالاتی دارد دلیل نمی‌شود که نقد منصفانه صورت نگیرد زیرا دولت اقدامات مفید بسیاری نیز انجام داده است.

وی خاطر نشان ساخت: تمام کسانی که وارد عرصه انتخابات می‌شوند محترم هستند و باید به آنها احترام گذاشت از سوی دیگر خود آنها نیز باید نکات ایجابی داشته باشند و اگر نقد می‌کنند این نقد همراه با انصاف باشد و فضای انتخابات را تبدیل به یک تیراندازی سیاسی نکنند.

نماینده قم در ادامه به موضوع شرکت نیروهای نظامی در انتخابات اشاره داشت و گفت: در این خصوص همانطور که امام راحل فرمودند نیروهای مسلح نباید در موضوعات سیاسی دخالت کنند.

وی افزود: خصوصاً سپاه پاسداران در این امر حایز اهمیت است زیرا یک ضرورت در منطقه است و مناقشات خرد در شأن این نیرو نیست.

لاریجانی تصریح کرد: مناقشات دیگری هم در این عرصه وجود دارد که وزارت کشور و شورای نگهبان باید به گونه‌ای عمل کنند که آنها به آرامی نیز بر طرف شود.

وی با تاکید براینکه میدان انتخابات برای کشور ما ظرفیت‌ساز است اظهار داشت: اینکه چه کسی در انتخابات پیروز می‌شود از فرعیات است، سیاسیون باید تلاش کنند تا مردم در انتخابات حضور پرشور داشته باشند.

لاریجانی افزود: برخی در خصوص انتخابات نقل قولهایی خصوصاً از رهبر انقلاب می‌کنند، در حالیکه ایشان صراحتاً فرموده‌اند "من یک رای دارم و کسی نیز از آن آگاه نیست" پس کسانی که اهل ولایت هستند باید از این سخنان پرهیز کنند زیرا رهبر معظم انقلاب سخن خود را بدون واسطه می‌گویند و مردم نیز مطلع می‌شوند.

وی گفت: ارزش انقلاب اسلامی بیش از این است که برخی مجادلات خرد را بزرگ کنیم که به قول مارکسیست‌ها آن را به تضاد اصلی تبدیل کنیم.

لاریجانی در ادامه با اشاره به اندیشه های والای شهید مطهری گفت: شهید مطهری فقیه ، فیلسوف و اسلام شناس بود و فعالیت های اجمتاعی موسعی داشته و یک معلم وارسته بود.

وی با بیان اینکه بسیاری از صاحبنظران با وجود کتب بسیار پس از مدتی به فراموشی سپرده می شوند، افزود: فکر شهید مطهری با گذشت 30 سال از شهادت ایشان همچنان تازه است و پیام های ایشان برای ما نویدبخش و راهگشا می باشد.

وی در تشریح افکار شهید مطهری گفت: آنچه به یک قلم و فکر سیاسی نصرت می‌دهد اخلاص است که شهید مطهری این خصوصیت را با درجه بالا داشت، یعنی وقتی قلم در دست می‌گرفت برای خدا می‌نوشت و زندگی او آغشته با معنویت بود.

 نماینده قم ادامه داد:‌ مسئولیت شناسی از دیگر نکات برجسته اخلاقی ایشان بود زیرا هرگاه قلم در دست می‌گرفت برای رفع یکی از مشکلات مسلمین بود. وی ابائی نداشت که برای کودکان کتاب بنویسد در حالیکه معمولاً اینگونه نیست که علما این کار را بکنند. 

وی با بیان اینکه شهید مطهری یک انسان مسلکی و مکتبی است اظهار داشت: درمبانی آثار او پایه‌های دینی وجود دارد. هر چند به مبانی فکری غرب رجوع می‌کند ولی دفاعی که وی از اسلام می‌کند نشان می‌دهد فردی مسلکی است. 

لاریجانی ادامه داد:‌ایشان همچنین به آزادی تفکر عقیده داشت و معتقد بود اساس تکامل بشر منوط به این است که انسان از لحاظ فردی و اجتماعی آزاد باشد تا استعدادهای او شکوفا شود.

 

رییس مجلس در خصوص عدالت از دیدگاه شهید مطهری گفت:‌ عدالت از نظر استاد مطهری این است که همه انسانها دارای استعداد فکری هستند و وقتی بالفعل می‌شود که افراد خود راه را طی کنند.

 

لاریجانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه افراد باید استقلال مکتبی داشته باشند گفت:‌ استقلال اقتصادی برای مدینه فاضله از نکات دیگر وجوه فکری شهید مطهری است، یعنی جامعه اسلامی نباید مدیون جوامع دیگر باشد و مسلمین نباید دست دوم باشند.

 

وی افزود: مبنای تفکر شهید مطهری این است که همه توان حرکت در عرصه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را داشته باشند زیرا اگر انسانها بخواهند به شکوفایی برسند باید درعرصه سیاست رقابت کنند.

 

لاریجانی در تشریح تئوری ولایت فقیه گفت:‌ ولایت فقیه برای این در قانون اساسی نقش دارد که دموکراسی را طوری هدایت می کند که به سعادت برسد، ولایت فقیه مراقب است تا دولتها در مسیر تعالی فرهنگی جامعه را رشد دهند.

 

وی با بیان اینکه ولایت فقیه از دید استاد مطهری یک نقش ایدئولوژیک دارد گفت:‌ در طول سی سال گذشته این امر قابل مشاهده بوده است.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet