پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1395/03/17 10:08:35
سرویس اقتصادی
خروج از رکورد نیازمند عزم ملی؛

مزمن شدن بیماری اقتصاد دولتی رکود فعلی را رقم زده است

در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد اقتصاد کشور دولتی بوده که این موضوع تحرک را از اقتصاد سلب کرده است.
مزمن شدن بیماری اقتصاد دولتی رکود فعلی را رقم زده است در حال حاضر بیش از 80 درصد اقتصاد کشور دولتی بوده که این موضوع تحرک را از اقتصاد سلب کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606102108672383.jpg مزمن,شدن,بیماری,اقتصاد,دولتی,رکود,فعلی,را,رقم,زده,است Icana

مسعود جمالی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با انتقاد از رکود حاکم بر کشور،گفت:با توجه به ساختار بیمار اقتصاد کشور مشکلاتی چون رکود بسیاری از مشاغل و صنایع را با معضلات بسیار مواجه کرده است.

 

اقتصاد دولتی به رکود ساختاری در کشور دامن زده است

وی با بیان اینکه رکود ساختاری اقتصاد کشور را درگیر کرده است، افزود: برای رفع یا کاهش رکود موجود در اقتصاد باید راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در نظر گرفته شود.

جمالی با تاکید بر اینکه اقتصاد دولتی به رکود ساختاری در کشور دامن زده است،تصریح کرد:درحال حاضر بیش از 80 درصد اقتصاد کشور دولتی بوده که این موضوع تحرک را از اقتصاد سلب کرده است.

وی با بیان اینکه دولتی بودن اقتصاد معایب بسیاری را بر کشور مترتب کرده است،تصریح کرد: زمانی که اقتصاد در کشوری دولتی باشد به محض بروز مشکل کل مجموعه اقتصادی کشور درگیر معضل خواهد شد.

عضو اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به دیگر مولفه های دخیل در بروز رکود در اقتصاد، افزود:برخی مولفه های متغیر اقتصادی چون نرخ بهره،نرخ بیکاری،نرخ سود بانکی به صورت کوتاه مدت بر وضعیت اقتصاد کشور تاثیرگذار هستند.

 

برای رفع معضل رکود ساختاری تدبیری اندیشیده نشده است

وی با بیان اینکه تاکنون دربحث رفع معضل رکود ساختاری تدبیری اندیشیده نشده است،تصریح کرد: بهترین راه برای کاهش رکود حاکم بر اقتصاد کشور تقویت بخش خصوصی و فراهم کردن راه برای حضور پررنگ تر این بخش است.

جمالی با تاکید براینکه در سال های اخیر خصولتی شدن جای خود را به خصوصی سازی داده است، ادامه داد: دولت باید روند خصوصی سازی و اجرای قانون اصل 44 قانون اساسی را جدی تر دنبال کند.

 

بنگاه داری بانک ها چالشی که اقتصاد کشور را بیمار کرده است

وی با بیان اینکه بنگاه داری بانک ها چالش دیگری است که اقتصاد کشور را بیمار کرده است،تصریح کرد:بانک ها باید با کاهش نرخ سود خود مردم را به سرمایه گذاری در امور تولیدی و صنعتی تشویق کند تا آن ها پول خود را به این سمت و سو هدایت کنند.

جمالی با اشاره به ضرورت الگوگیری ازکشورهای موفق در عرضه اقتصادی،افزود:بومی سازی مدل های اقتصادی موفق یکی از راهکارهایی است که می تواند اقتصادی به دور از تورم و رکود برای ما به ارمغان بیاورد.

وی با تاکید براینکه حمایت از واحدهای تولیدی درگیر با مشکلات عدیده اقتصادی می تواند اقتصاد کشور را متحول کند،تصریح کرد: ارایه تسهیلات و مشوق های اقتصادی باید نخست به واحدهایی صورت بگیرد که هنوز با تمام مشکلات فعال هستند.

 

نیاز به اولویت سنجی در ارایه تسهیلات کارآمد به واحدهای تولیدی

جمالی  ادامه داد:اولویت سنجی در ارایه تسهیلات کارآمد به واحدهای تولیدی ضروری است؛زیرا درصورتی که اعتبارات تشویقی به واحدهای تولیدی تعطیل شده تزریق شود؛از فرصت خدمات دهی به واحدهای نیمه تعطیل کاسته خواهد شد.

عضو اتاق بازرگانی اصفهان با تاکید برضرورت تعریف دقیق شاخص های اقتصادی،ادامه داد:توجه به بنگاه های زودبازده اقتصادی و همچنین بنگاه هایی که بازدهی بالایی برای اقتصاد دارند،میان برخوبی برای بهبود شرایط کشوراست.

وی با بیان اینکه دولت باید حمایت از سایر بخش های تولیدی و صنعتی را نیز در دستورکار خود داشته باشد،افزود:سهل الوصول بودن صادرات به کشورهای منطقه نیازمند توجه به سایر صنایع مولد است.

جمالی ادامه داد:درحال حاضر حمایت های بسیاری از صنعت خودروسازی در کشور شده درصورتی که اگر این حمایت ها از سایر توانمندی های کشور در زمینه کشاورزی و غیره بود؛می توانست رشد اقتصادی چشمگیری را برای کشور رقم بزند.

وی افزود: داشتن مزیت نسبی در بسیاری از محصولات کشاورزی همچون زعفران، خاویار و غیره ضرورت توجه به این بخش ها را دوچندان کرده است.

عضو اتاق بازرگانی اصفهان ادامه داد: توجه به مزیت های صادراتی در حال حاضر با توجه به شرایط کشور می تواند کلید خروج اقتصاد از رکود باشد.

وی با بیان اینکه توسعه صادرات پایدار باید هرچه سریع تر محقق شود،افزود: تمامی حمایت ها و مشوق ها باید به سمت و سویی برود که بتوان به آینده صادراتی کشور امیدوار بود.

 

ضرورت حمایت هدفمند از تولید

جمالی با تاکید براینکه باید درحمایت از تولید با هدف بلندمدت و صادرات در سطح بین المللی اقدامات اساسی صورت بگیرد،تاکید کرد: نباید به سمت و سویی برویم که تنها به صادرات مازاد تولید،اقدام کنیم،زیرا کشورهای موفق با اقدام به تولید با هدف صادرات توانسته اند اقتصاد خود را از مشکلات بسیار برهانند.

وی با بیان اینکه توجه به مزیت های پایدارصادراتی می تواند به جذب بازارهای بین المللی کمک کند،تصریح کرد: توجه به صادرات باید از منطقه ای فکر کردن خارج و به بازارهای بین المللی معطوف شود.

جمالی با تاکید براینکه استراژی کشور ما باید برحمایت از تولید با هدف صادرات و ارزآوری باشد،تاکید کرد: توانمندی های بسیار کشور نشان می دهد که به خوبی می توان اقتصاد را متحول کرد.

 

حمایت از تولید با هدف توسعه صادرات

وی ادامه داد: سرمایه گذاری ها در بخش داخلی و خارجی باید به سمت و سوی تولید با هدف توسعه پایدار هدایت شود.

جمالی با اشاره به توانمندی های کشورمان در بحث نفت و گاز و پتروشیمی،افزود: هدایت سرمایه داخلی و خارجی در این صنعت با هدف فراوری محصولات نفتی ارزآوری بالایی برای کشور ما به ارمغان خواهد داشت.

عضواتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه کارشناسی در خصوص نرخ بهره مولفه دیگری است که می تواند به کاهش رکود حاکم بر اقتصاد کمک کند، افزود:اشتباهاتی که برخی مواقع رخ داده از جمله دستوری رفتارکردن درباره نرخ ارز و بهره مشکلات بسیاری را منجر شده ؛زیرا این مولفه ها باید بر اساس مولفه های اقتصادی به جایگاه اصلی خود برسند و هر نوع دخالت غیرکارشناسی و دستکاری این عوامل می تواند مشکلاتی را رقم زده و تبعات آن در اقتصاد هویدا شود.

جمالی با اشاره به رانت های رخ داده در نتیحه چندنرخی بودن ارز،ادامه داد:تک نرخی شدن ارز یکی از شاخص هایی است که می تواند اقتصاد کشور را از گیر و دار رکود خارج کند.

 

تحقق اقتصاد مقاومتی شکوفایی اقتصادی را دربر دارد

وی با تاکید بر اینکه شکوفایی اقتصاد و بنگاه ها منوط به تحقق اقتصاد مقاومتی است،گفت: کاهش نرخ بهره یکی از ملزومات بهبود شرایط اقتصادی واحدهای تولیدی و در نتیجه اقتصاد کشور است.

جمالی با بیان اینکه بالا بودن نرخ سود بانکی بسیاری از سرمایه ها را از چرخه تولید خارج کرده است،تصریح کرد:کنترل جریان نقدینگی با کاهش سود بانکی می تواند به بهبود شرایط کمک کند.

عضو اتاق بازرگانی اصفهان،با تاکید برضرورت مقررات زدایی جهت تسهیل شرایط سرمایه گذاری در کشور،گفت: قوانینی مزاحم شرایط سرمایه گذاری هستند باید برای بهبود شرایط کشور از میان برداشته شود.

 

بازدید رحیم زارع از خبرگزاری خانه ملت 3406752/7/2016 3:05:36 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/02/201602103932557115_Thum.jpg
بازدید رحیم زارع از خبرگزاری خانه ملت
رحیم زارع رحیم زارع3406759/28/2015 1:16:31 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/09/118952_Thum.jpg

مولفه های خروج از رکود جدی گرفته شود/رکود اقتصادی شرایط واحدهای تولیدی را بحرانی کرده است

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس نهم، با انتقاد از شرایط رکودی حاکم بر اقتصاد کشور، گفت: تکیه بیش از پیش به اقتصاد مقاومتی، کاهش سود بانکی، تک نرخی کردن ارز و همچنین فعال کردن بخش خصوصی از مهم ترین عوامل برای بهبود شرایط اقتصادی کشور و خروج از رکود است.

رحیم زارع در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از شرایط رکودی حاکم بر اقتصاد کشور،گفت:برای خروج از رکود حاکم بر اقتصاد باید برنامه منسجم و پایدار در حوزه حمایت از تولید صورت بگیرد.  

نماینده مردم آباده و بوانات در مجلس شورای اسلامی،با تاکید براینکه کلید رفع مشکلات اقتصادی کشور توجه بیش از پیش به اقتصاد مقاومتی است، افزود: متاسفانه مشوق های کارآمد برای احیای صنایع مولد درنظرگرفته نشده که این خود بیش از هر چیزی بخش تولید را با معضل مواجه کرده است.

این نماینده مردم درمجلس نهم،با اشاره به مولفه های مورد نیاز برای خروج اقتصاد کشور از رکود،تصریح کرد:تکیه بیش از پیش به اقتصاد مقاومتی کاهش سود بانکی و همچنین فعال کردن بخش خصوصی از مهم ترین عوامل برای بهبود شرایط اقتصادی کشور و خروج از رکود است.

وی ادامه داد:در شرایط فعلی که نرخ تورم به ۱۵ تا ۱۶ درصد کاهش یافته لازم است که دولت دیگر به‌سمت سیاست‌های پولی انبساطی حرکت کند و منابع مالی بیشتری را به اقتصاد کشور تزریق کند.

زارع با بیان اینکه رکود موجود در اقتصاد وضعیت بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی را بحرانی کرده است،گفت:دولت باید با اتخاذ تدابیری مشخص علاوه بر کنترل نرخ تورم به مقابله با رکود موجود در کشور بپردازد.

 

چندنرخی بودن ارز معضل رکود را بیش از پیش می کند

این نماینده مردم درمجلس نهم،ادامه داد: موضوع دیگری که به رکود و سایر مشکلات اقتصادی کشور دامن زده چند نرخی بودن نرخ ارز است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس نهم، با بیان اینکه سیاست های اقتصادی دولت باید به سمت و سوی بهبود شرایط با اتخاذ تدابیری معین پیش رود، تصریح کرد: با تمامی مشکلات مترتب بر بخش اقتصادی کشور ،بهترین راهکار اتکا برفرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی است./

پایان پیام

 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet