هدر موبایل
1395/03/18 12:05:58
سرویس سیاسی
نقوی حسینی در واکنش به ادعاهای ضدایرانی سفیر سعودی:

عربستان به دنبال زنده سوزی مردم عراق توسط داعش است

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس ضمن تقبیح رویکرد سعودی در خاورمیانه با محکوم کردن ادعاهای سفیر سعودی در بغداد گفت: ریاض منافع خود را در تنش زایی خاورمیانه جست و جو می کند و بر همین اساس اتهامات ساختگی را مطرح می کند.
عربستان به دنبال زنده سوزی مردم عراق توسط داعش است نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس ضمن تقبیح رویکرد سعودی در خاورمیانه با محکوم کردن ادعاهای سفیر سعودی در بغداد گفت: ریاض منافع خود را در تنش زایی خاورمیانه جست و جو می کند و بر همین اساس اتهامات ساختگی را مطرح می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/110850.jpg عربستان,به,دنبال,زنده,سوزی,مردم,عراق,توسط,داعش,است Icana

سیدحسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: عربستان به همان میزان که نفت صادرات می کند تروریست های تکفیری را با عناوین و القاب متفاوت به عراق ، سوریه ، لیبی و دیگر کشورهای جهان صادر می کند.

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: ادعاهای ساختگی سفیرسعودی در بغداد نشان می دهد که ریاض تنها و تنها به زنده سوزی امت اسلام در آتش کینه و نفرت تکفیری می اندیشد.

وی تصریح کرد: رژیم سعودی تحت برنامه های آمریکا در جهت حفاظت از منافع نامشروع رژیم صهیونیستی اقدام به تشکیل داعش کرده است. آنها پیش از این تجربه ایجاد القاعده و طالبان را نیز داشته اند و در این راه برای خود مرزی قایل نیستند.

عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم گفت: عربستان در راستای توطئه های خود اقدام به مرزبندی در جهت آشوب طلبی با عناوین عرب و غیر عرب ، شیعه و سنی کرده است. در مقابل این دیدگاه جمهوری اسلامی معتقد است که همه در کنار هم تشکیل دهنده امت واحده اسلامی هستند.

وی با بیان این که ایران به عنوان لنگرگاه ثبات ، امنیت و آرامش خاورمیانه تاکنون نشان داده است که اصلی ترین دشمن تروریسم تکفیری در خاورمیانه بوده است اما سعودی ها دلارهای خود را در جهت تروریسم هزینه کرده است ، گفت: سعودی ها فاقد هرگونه وجاهت برای اظهار نظر در مورد مسائل خاورمیانه هستند.

خشم عربستان از آزادی فلوجه

نقوی حسینی گفت: کشور عراق تاکنون هزینه سنگینی در جنگ با داعش پرداخته و هزاران انسان بی گناه توسط تروریست های تکفیری کشته شده اند. سفیر سعودی به عنوان حامی داعش در عراق یک عنصرنامطلوب است.

وی گفت: پیشروی های اخیرارتش عراق موجب خشم رژیم سعودی شده است. آزادی فلوجه که توسط نیروهای مردمی حشدالشعبی و ارتش عراق در حال تحقق است همانند خاری در چشم ، ریاض را آزار می دهد.

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس گفت: حملات رسانه ای سعودی و سخنان سفیر عربستان در عراق علیه نیروهای مردمی حشدالشعبی نشان دهنده عمق ناراحتی آنها از اتحاد مردم عراق به دور از مذهب علیه تروریسم تکفیری است.

وی تاکید کرد: وحدت و یکپارچگی ملت عراق تنها راه شکست تروریسم است. ریاض امیدوار است با فعال کردن گسل های مذهبی و تنش های سیاسی باردیگر زمینه نفوذ داعش را با همراهی بقایای رژیم بعثی فراهم کند.

پادشاه عربستان در ترکیه 3406754/17/2016 10:53:09 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/04/201604102327323754_Thum.jpg
پادشاه عربستان در ترکیه

تاکید نماینده پارلمان عراق بر هوشیاری مقابل سفیر عربستان

«عواطف نعمه » نماینده پارلمان عراق نیز با هشدار نسبت به « سکوت دولت و سیاسیون عراق » در برابر اهانت ها و دخالت های سفیر سعودی اعلام کرد این اظهارات که بویژه همزمان با عملیات آزادسازی فلوجه نسبت به شعیان و نیروهای مقاومت مردمی عراق بیان می شود باید از جانب دولت و وزارت خارجه پاسخ داده شود.
وی افزود: از روز اول افتتاح سفارت عربستان در عراق سفیر این کشور درحال توهین و لفاظی درباره شیعیان و حشد الشعبی بوده است بی آنکه هیچ یک از مسوولان عراقی پاسخی به دخالت های آشکار عربستان و سفیرش در کشورمان دهد، ما از یک سو داریم با داعش می جنگیم واز سوی دیگر شاهد فعالیت سفارت این گروه دربغداد هستیم، این تناقض را باید چگونه توجیه کرد؟
این نماینده پارلمان عراق تصریح کرد:عربستان کاملا با آزادسازی فلوجه مخالف است به همین دلیل هم هست که شاهد اظهارات خشمگینانه و نگران سفیر این کشور از پیروزی های عراق دراین عرصه هستیم آنها به این خاطر نیروهای مقاومت مردمی (حشد الشعبی ) راهدف گرفته اند که از کشف توطئه های مشترکشان باداعش (علیه عراق) نگرانند بنابراین سیل اتهامات را علیه این مبارزان روانه کرده اند .کاملا مشخص است که آنها و امریکایی ها نمی خواهند فلوجه آزاد شود و روزهای آینده هم بیش از پیش این واقعیت را نشان خواهد داد.
سفیر سعودی به دنبال توطئه در عراق

«طالب عبدالواحد الخریبط» در اظهاراتی که روز دوشنبه در سایت خبری 'المعلومه' منتشر شد گفت که سفیر عربستان سعودی هر از چندی با تعدادی از سیاسیون عراق به ویژه از اتحاد قوا دیدار می کند و آنها را علیه تشکیلات مردمی حشد الشعبی و روند سیاسی عراق تحریک می کند.

این نماینده  پارلمان عراق اضافه کرده است که نامه اعتراض آمیزی به تازگی برای سفیر عربستان در بغداد ارسال کرده و نسبت به دخالت در امور داخلی عراق و اهانت به تشکیلات مردمی الحشد الشعبی به 'ثامر السبهان' هشدار داده است.

وی اضافه کرد که در این نامه به السبهان گفته است که آیا می پذیرد سفیر عراق در ریاض با مخالفان رژیم سعودی در بخش شرقی عربستان دیدار کرده و آنها را علیه رژیم سعودی تحریک کند. وی خواستار توقف دخالت های عربستان سعودی در امور د اخلی عراق شده است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،   سفیر عربستان سعودی که در دی ماه سال گذشته بعد از 25 سال قطع روابط بین بغداد و ریاض، فعالیت خود را در عراق آغاز کرده، بارها در اظهار نظرها و مواضع خود باعث اعتراض و خشم عمومی در عراق شده است.

  «ثامر السبهان» ، سفیر عربستان در مصر با انتشار پیامی در صفحۀ شخصی خود در شبکۀ اجتماعی توئیتر ایران را به تفرقه افکنی در جهان عرب متهم کرد و نوشت: «ایران میخواهد آشوب ایجاد کند و با به راه انداختن جنگ شیعه و سنی، اعراب را نابود کند. ایران هیچ اعتقادی به عربهای شیعه ندارد؛ عرب‌های شیعه هم اعتقادی به ایران ندارند.»

اظهارات السبهان در حالی مطرح شده‌اند که عادل الجبیر، وزیر امور خارجۀ عربستان طی هفته‌های گذشته بارها با طرح ادعاهایی مشابه، ایران را متهم به دخالت در امور عراق و «فتنه‌انگیزی» کرده بود.

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet