پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1395/03/17 11:40:45
سرویس صحن
کاظم جلالی:

عوام فریبی، ریشه در اقتصاد ایران دارد/ دولت‌ها مدام آمارهای اقتصادی را دستکاری می‌کنند

رئیس مرکز پژوهش های مجلس با انتقاد از نبود نگاه سیستمی به مقوله اقتصاد گفت: عوام‌فریبی در اقتصاد ایران ریشه دارد.
عوام فریبی، ریشه در اقتصاد ایران دارد/ دولت‌ها مدام آمارهای اقتصادی را دستکاری می‌کنند رئیس مرکز پژوهش های مجلس با انتقاد از نبود نگاه سیستمی به مقوله اقتصاد گفت: عوام‌فریبی در اقتصاد ایران ریشه دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201601104506191948.jpg عوام,فریبی،,ریشه,در,اقتصاد,ایران,دارد/,دولت‌ها,مدام,آمارهای,اقتصادی,را,دستکاری,می‌کنند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس در نشست علنی امروز (دوشنبه، 17 خرداد) مجلس شورای اسلامی پس از پایان قرائت گزارش وزیر امور اقتصاد و دارایی، گفت: در بررسی های انجام شده توسط مرکز پژوهش های مجلس مشخص شده که اغلب بندهای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی با سیاست های کلی قبلی یا قوانین جاری کشور از جمله برنامه های توسعه مطابقت داشته است مانند کاهش وابستگی به نفت و افزایش بهره وری؛ اما سوال های بسیاری در این خصوص مطرح می شود.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس افزود: متأسفانه یک نگاه سیستمی به مقوله اقتصاد وجود ندارد در حالی که ما فکر می کنیم اقتصاد مقاومتی مجموعه ای از پروژه هاست و در گزارش هایی که پیش تر نیز مطرح شد به این نکته تأکید شده که رویکرد مدیریت پراکنده و بخشی در اقتصاد پیگیری می شود که به طور حتم این رویکرد مناسبی نخواهد بود.

آمارهای اقتصادی را دستکاری می کنند

وی با انتقاد از موفق نبودن در اجرای آمایش سرزمین تصریح کرد: در بحث اقتصاد، آمارهای متناقض و متفاوتی وجود دارد و دولت ها مدام این آمارها را دستکاری می کنند به طوری که در دولت قبلی، مرکز پژوهش های مجلس رشد اقتصادی برای سال 91 را منفی 3.5 پیش بینی کرد اما بانک مرکزی و مرکز آمار در آن مقطع این آمار را رد کردند.

جلالی ادامه داد: این در حالی است که همین بانک مرکزی در حال حاضر رشد اقتصاد در سال 91 را منفی 5.4 درصد و مرکز آمار منفی 5.8 پیش بینی می کند و حتی دولت گاهی رشد منفی 6.8 را نیز مطرح کرده است که همه این موارد نشان از آن دارد که یک نگاه سیستمی به مقوله اقتصاد وجود ندارد.

لزوم توجه به امنیت دارو و غذا در کشور

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم افزود: همچنین در مقوله امنیت دارو و غذا اعتقاد داریم که اگر انبارها پر از غله یا دارو شود حتما امنیت تأمین خواهد شد یا حتی در برخی شرایط با وجود زیان های زیست محیطی معتقدیم که باید برخی محصولات کشاورزی تولید شود که این موارد نیز حکایت از نبود نگاه سیستماتیک به بحث اقتصاد دارد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس گفت: در حال حاضر حجم دولت بزرگ شده و آیا این بزرگی دولت در راستای اقتصاد مقاومتی است؟

جلالی افزود: اگر حجم بودجه عمرانی با بودجه جاری کشور را مقایسه کنیم نشان از آن دارد که عوام فریبی در اقتصاد ایران بسیار ریشه داشته است بنابراین دولت و مجلس باید در کنار هم هزینه اجرای اقتصاد مقاومتی را بپردازند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet