خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1395/03/17 14:39:35
سرویس صحن
قوامی در نطق میان دستور:

نقدینگی کشور در 38 سال بعد از انقلاب 3945 برابر شده/ اژدهای نقدینگی ارزش‌های حاکم بر تولید را می‌بلعد

نماینده مردم اسفراین در مجلس با اشاره به اینکه ابرشهر تهران حدود ۶۲ درصد از نقدینگی کشور را به خود اختصاص داده، تصریح کرد: در این مدت، تولید ناخالص ملی به قیمت واقعی دو برابر شده و این بدان معناست که اژدهای نقدینگی ارزش های حاکم بر تولید را می‌بلعد.
نقدینگی کشور در 38 سال بعد از انقلاب 3945 برابر شده/ اژدهای نقدینگی ارزش‌های حاکم بر تولید را می‌بلعد نماینده مردم اسفراین در مجلس با اشاره به اینکه ابرشهر تهران حدود 62 درصد از نقدینگی کشور را به خود اختصاص داده، تصریح کرد: در این مدت، تولید ناخالص ملی به قیمت واقعی دو برابر شده و این بدان معناست که اژدهای نقدینگی ارزش های حاکم بر تولید را می‌بلعد. https://cdn.icana.ir/d/019/118287.jpg نقدینگی,کشور,در,38,سال,بعد,از,انقلاب,3945,برابر,شده/,اژدهای,نقدینگی,ارزش‌های,حاکم,بر,تولید,را,می‌بلعد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، هادی قوامی در نشست علنی امروز (دوشنبه 17 خرداد) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور خود با اشاره به دیدار نمایندگان مجلس دهم با رهبر معظم انقلاب، گفت: ایشان در این دیدار مطالب مهمی فرمودند که بر اساس آن، اولویت میان مدت و بلندمدت کشور باید به مساله اقتصاد داده شود. بنابر این رفع شرایط رکودی و رونق تولید داخل اولویت اصلی کشور است و باید همزمان به اقتصاد مقاومتی توجه شود.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی، افزود: بر اساس بند 3 سیاست های اقتصاد مقاومتی، باید بسترهای لازم فراهم شود تا رقابت میان استان ایجاد شود. حال این سوال پیش می آید که بر اساس اصل 48 قانون اساسی، آیا الگوی استقرار جمعیت در کشور بهینه است؟

وی ادامه داد: طبق الگوی استقرار جمعیت، 40 درصد جمعیت کشور در کلانشهرها مستقر بوده و ابرشهر تهران که 16 درصد جمعیت کشور را در خود جای داده، حدود 62 درصد از نقدینگی کشور را در خود متمرکز کردده، همچنین استانهای اصفهان و فارس نیز در رده‌های بعدی نقدینگی قرار دارند. این در حالی است که خراسان شمالی، ایلام و کهگیلویه و بویر احمد کمترین سرانه نقدینگی را در اختیار دارند.

قوامی گفت: بر اساس آمارهای بانک مرکزی که مربوط به مرداد سال 94 است، مجموع کل سپرده های بانکی بیش از 800 هزار میلیارد تومان است که بیش از 90 درصد از آمار نقدینگی را می تواند پوشش دهد؛ از این رو الگوی استقرار جمعیت در کشور بهینه نیست و تجمع نقدینگی در ابرشهر تهران باعث بروز مسائل و مشکلات حاشیه نشینی در پایتخت شده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه نقدینگی کشور در 38 سال بعد از انقلاب اسلامی 3945 برابر شده است، یادآور شد: بر این اساس نقدینگی کشور از  دو هزار و 500 میلیارد ریال در سال 57 به بیش از هزار هزار میلیارد تومان در سال 94 تبدیل شده است، این در حالی است که تولید ناخالص ملی به قیمت واقعی دو برابر شده و این بدان معناست که اژدهای نقدینگی ارزشهای حاکم بر تولید را می‌بلعد.

وی ادامه داد: مرکز پژوهش‌ها و نمایندگان مجلس باید تدبیر کنند تا الگوی استقرار جمعیت و بازگرداندن نقدینگی به سمت تولید صورت گیرد.

قوامی با اشاره به خسارت کشاورزان اسفراین در اثر تگرگ و سیل خواستار پرداخت این خسارات از سوی وزارت کشور و همچنین تسریع این وزارت‌خانه در معرفی فرماندار به اسفراین شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet