هدر موبایل
1395/03/17 16:10:32
سرویس دیگر رسانه‌ها
جابری انصاری در جمع خبرنگاران:

استفاده ریاض از تروریسم تکفیری برای تحقق اهداف سیاسی

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه حمایت از تروریسم به ضد خود تبدیل می‌شود، گفت: عربستان از تروریسم تکفیری برای تحقق اهداف سیاسی خود استفاده می‌کند.
استفاده ریاض از تروریسم تکفیری برای تحقق اهداف سیاسی سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه حمایت از تروریسم به ضد خود تبدیل می‌شود، گفت: عربستان از تروریسم تکفیری برای تحقق اهداف سیاسی خود استفاده می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201602100449125248.jpg استفاده,ریاض,از,تروریسم,تکفیری,برای,تحقق,اهداف,سیاسی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ حسین جابری انصاری در نشست خبری امروز خود در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره این گزارش و رویکرد دستگاه دیپلماسی برای مقابله با سیاست خصمانه امریکا علیه کشورمان گفت: گزارش اخیر امریکا بی‌اعتبار است چون دستورالعملی ایدئولوژیک را هر ساله عیناً کپی می کند و بدیهی ترین واقعیات در آن لحاظ نمی شود.

وی افزود: واقعیت این است که جمهوری اسلامی ایران، خود بزرگ‌ترین قربانی تروریسم است و بیش از 17 هزار نفر از اتباع ما قربانی عملیات گروه‌های تروریستی شده‌اند که متاسفانه تحت حمایت کشورهای غربی به‌ویژه امریکا به اعمالشان ادامه می دهند.

جابری انصاری گفت: از سوی دیگر، عالم و آدم می دانند که جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر جلودار و پیشتاز مبارزه با جریان های تروریستی افراطی و تکفیری است که امنیت منطقه و جهان را با خطر مواجه کرده‌اند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: وقتی بدیهی ترین مسائل در چنین گزارش هایی مد نظر قرار نمی گیرد عملا کمترین اعتباری برای چنین گزارش هایی باقی نمی ماند.

وی این گزارش ها را به شدت سیاست‌زده و تابعی از نوع رابطه امریکا با کشورهای مختلف جهان دانست و تاکید کرد: این در حالی است که تروریسم به عنوان مسئله تخریب کننده امنیت بین المللی باید جدا از اختلافات و دعواهای سیاسی مد نظر باشد و رویارویی همه جانبه، جدی و اساسی با آن در دستور کار قرار گیرد.

جابری انصاری گفت: مواضع جمهوری اسلامی در این زمینه روشن است و ما بر مدار سیاست های راهبردی خویش به سیاست هایمان هم در مبارزه با تروریسم و هم در دیگر مسائل مرتبط با سیاست خارجی ادامه می دهیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: توافق در موضوع خاص هسته ای تاثیری در سیاست های کلان جمهوری اسلامی ندارد و ما سیاست های خود را طبق اصول کلی سیاست خارجی کشور در زمینه های مختلف براساس واقعیات موجود و ضرورت ها اتخاذ می کنیم.


*سازمان همکاری اسلامی به یکی از ادارات وزارت امورخارجه عربستان تبدیل شده است

سخنگوی دستگاه دیپماسی تصریح کرد: متاسفانه سازمان همکاری اسلامی به نحوی به یکی از ادارات عربستان سعودی تبدیل شده است.

جابری انصاری در پاسخ به پرسشی درباره پیگیری حقوقی کارشکنی عربستان در جلوگیری از اعزام حجاج ایرانی از طریق نهادهای جهانی به ویژه سازمان کنفرانس اسلامی گفت: عربستان عملا با سیاست اخیرش «صد عن سبیل‌الله» و خلاف تعهدات صریح دولت میزبان حج عمل کرد.

وی افزود: مسئولیت ناپذیری عربستان در تامین امنیت و ارائه خدمات به حجاج ما و مسائل اجرایی دیگر راه برپایی فریضه اسلامی حج را به روی حجاج ایرانی بست.

جابری انصاری گفت: اینکه چه اقداماتی در واکنش به این مسئله اتخاذ خواهیم کرد مانند همه مسائل سیاست خارجی منوط به فایده بخش بودن اقدامات است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با ابراز تاسف از تبدیل شدن سازمان همکاری اسلامی به یکی از ادارات عربستان افزود: طرح اعتراض در دبیرخانه این سازمان معلوم نیست نتیجه ای در پی داشته باشد.

وی گفت: با این حال این موضوع نیز از جمله اختلافات اساسی و در دستور کار دستگاه سیاست خارجی و اولویت ماست که از هر روش ممکن برای پیگیری حقوقی آن استفاده خواهد شد.

جابری انصاری در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چشم انداز سیاست خارجی در مقطع کنونی چیست گفت: سیاست خارجی برای همه کشورها عرصه ای مرکب از فرصت‌ها و چالش‌هاست.

وی افزود: به ویژه کشورهایی که در سیاست خارجی فعالند و به مسائل بین المللی توجه دارند حوزه منافعشان به نحوی است که ارتباط و تماس با مسائل بین المللی بیشتر می شود و در معرض فرصت‌ها و چالش‌های بیشترند.

جابری انصاری با بیان اینکه سیاست خارجی ما در خلأ اتفاق نمی افتد اضافه کرد: سیاست خارجی در محیط واقعی پیگیری می شود، پس از این زاویه مرتبط با مجموعه واقعیات و روندهایی است که در محیط خارجی و عرصه بین الملل در حال شکل گیری است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: هنر سیاست خارجی هر کشور این است که با شناخت روندهای واقعی بین المللی، فرصت‌های پیش رو را به حداکثر افزایش دهد و چالش‌های فرارو را مدیریت و مهار کند و از آن بکاهد.

وی افزود: اینکه ما تا چه حد در سیاست خارجی در دوره های مختلف منطبق بر این قاعده دستاوردهای بیشتر یا کمتر داشته ایم قاعدتا دولت ها نمی توانند نظر دهند بلکه ارزیابی برعهده کارشناسان و رسانه هاست.

جابری انصاری گفت: اما آنچه مربوط به این دولت و سیاست خارجی آن است دستور کار یک ما در چند سال اخیر استفاده حداکثری از فرصت های فرارو برای افزایش فضای دوستی در محیط منطقه ای و بین المللی بوده  است که با چالش های جدی هم مواجه بوده ایم.

وی افزود: با این حال تلاش کرده ایم با مدیریت داخلی مسائل و فعالیت های درست در منطقه و جهان زمینه مهار کردن چالش ها و بحران ها فراهم شود و این دولت و سیاست خارجی آن به طور نسبی موفقیت های قابل توجه در این زمینه داشته است.

جابری انصاری گفت: البته صحنه تحولات و سیاست ها هیچ گاه پایان یافته نیست و سیاست پویاست مهم این است که با پیگیری منطقی امور ظرفیت های کشور را حداکثر کنیم و گُل به دروازه های خودی نزنیم .

وی افزود: باید با مسائل ملی به شکل منطقی برخورد کنیم و البته دیدگاه ها و انتقادها را برای افزایش فرصت ها و بهبود سیاست خارجی در اختیار دولت های مختلف قرار دهیم.


* عمده تهدیدات تروریسم جهانی ناشی از سیاست‌های مستمر عربستان است

سخنگوی وزارت امور خارجه بخش مهمی از تهدیدات ناشی از جریانات تروریستی در منطقه و جهان را ناشی از سیاست مستمر عربستان سعودی و استفاده ابزاری از تروریسم دانست.

جابری انصاری در پاسخ به پرسشی درباره اتهامات اخیر عربستان علیه کشورمان و سردار سلیمانی و افشای سناریوی این کشور برای نسل کشی اهل سنت در فلوجه با هدف توجیه کشتار شیعیان گفت: چرایی این اقدامات را باید از سخنگویان دولت عربستان پرسید اما تلقی ما این است که این کشور استفاده ابزاری از تروریسم را سال‌ها در دستور کار خود قرار داده است.

وی افزود: بخش مهمی از جریان های تروریستی و تهدیدی که متوجه امنیت منطقه‌ای و جهانی است نتیجه این سیاست مستمر عربستان در حمایت لجستیک و ‌پشتیبانی ‌سیاسی، مادی و معنوی از جریان‌های تروریستی است.

جابری انصاری گفت: اگرچه این اقدامات در ظاهر می تواند در خدمت منافع کشوری مانند عربستان باشد اما بهره مندی از آن کوتاه مدت است و گسترش جریان‌های تروریستی و تهدیدات اساسی ناشی از آن متوجه این کشور و دیگر کشورهای حامی تروریسم نیز می شود.

وی هشدار داد: حمایت از تروریسم و استفاده ابزاری از آن به ضد خودش تبدیل می شود؛ استفاده تاکتیکی از تروریسم از جانب بازیگران منطقه ای و جهانی، بازی راهبردی است که تاثیر بلندمدت و راهبردی دارد و همه این بازیگران دیر یا زود هدف تروریست ها قرار می گیرند.

جابری انصاری گفت: امروزه در بسیاری از محافل فکری و رسانه ای جهان این واقعیتی قطعی است که عربستان از تروریسم تکفیری به عنوان ابزاری برای تحقق اهداف خود  به شکل گسترده و بی‌رویه استفاده می کند و بخش عمده مشکلات منطقه و جهان ناشی از این سیاست اشتباه است.


* تصمیم گیری درباره موضوع نقض، برعهده هیئت عالی نظارت بر برجام است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: موضوع نقض برجام در هیئت عالی نظارت بر برجام تصمیم گیری می شود و مجموعه تحولاتی را که در جریان است، وزارت امورخارجه و سایر نهادهای کشور به این کمیته و هیئت عالی منعکس می کنند.

جابری انصاری در خصوص بدعهدی طرف های غربی در اجرای برجام و ظرفیت و خویشتنداری ایران در این مورد افزود: سیاست ما پیگیری منافع کشور براساس طراحی ها و اصول کلی سیاست خارجی در تعامل با موضوع برجام است.

وی اضافه کرد: بررسی در خصوص این موضوع بر عهده هیئت عالی نظارت بر برجام است و وزارت امور خارجه به عنوان نهاد حاکمیتی مجری سیاست خارجی کشور تابع تصمیمات هیئت عالی تصمیم گیری و نهادهای عالی کشور در این خصوص خواهد بود.

وی اظهار داشت: مسئله اجزای مختلف تحریم و ارتباطات بانکی در جریان است و این امر یکی از اولویت های سیاست خارجی ماست .

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه مجموعه ای از تحرکات دیپلماتیک و ارتباطات با کشورهای مختلف جهان در این خصوص در جریان است افزود: این ارتباطات تلاشی در جهت تعهدات طرف مقابل برای اجرای کامل برجام است.

جابری انصاری گفت: طبیعی است که این مسیر طی خواهد شد و هرگونه تصمیم گیری در آینده درمورد برجام و مسائل دیگر سیاست خارجی کشور براساس واقعیات و روند تحولات  برعهده مراجع عالی کشور خواهد بود.

وی تصریح کرد: وزارت خارجه نیز اجرای آن را بر عهده خواهد داشت.


* جزایر سه‌گانه بخشی جداناپذیر از خاک ایران است

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: جزایر سه‌گانه ایران در خلیج فارس متعلق به جمهوری اسلامی ایران و جزو جدایی‌ناپذیر از خاک کشورمان است.

جابری انصاری در پاسخ به پرسشی در باره تکرار ادعای کشور های عربی در خصوص مالکیت امارات بر این جزایر گفت:‌ جنجال ها و انفجارهای رسانه ای هیچ تاثیری در این  واقعیت که این جزایر متعلق به کشورمان است ایجاد نخواهد کرد.

وی افزود: ما همواره اعلام کرده ایم که برای رفع سوءتفاهم های موجود درباره اداره  ابوموسی طبق توافقات موجود میان دو طرف آماده گفتگوهای دوجانبه هستیم.

جابری انصاری هشدار داد: سیاستی که امارات پیگیری می کند و از جانب کشور های دیگر تحریک می شود هیچ تاثیری بر حل این مسائل ندارد و حتی به تشدید این اختلافات منجر می شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اظهارات یک زندانی  یونانی مبنی بر زنده بودن چهار دیپلمات ربوده شده ایرانی در لبنان گفت:‌ این موضوع را بررسی و در صورت واقعیت در آینده اطلاع رسانی می کنم.

وی افزود: این دیپلمات ها به دست متحدان فالانژ رژیم صهیونیستی در لبنان ربوده شدند و به طور طبیعی بر اساس مجموعه گزارش ها در اختیار این رژیم قرار گرفتند.

جابری انصاری هشدار داد: از دید جمهوری اسلامی ایران این دیپلمات ها در اختیار صهیونیست ها هستند و مسئولیت متوجه آنان است هر گونه برداشت دیگر در این باره مربوط به اثبات موضوع به نحو دیگر است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش دیگری درباره روند مذاکرات صلح در افغانستان گفت: سیاست ثابت جمهوری اسلامی ایران کمک به پیشبرد روند صلح و آرامش در این کشور است و از هر اقدام دولت افغانستان با هدفگیری برای اعاده صلح و آرامش استقبال می کنیم.

جابری انصاری در پاسخ به پرسش دیگری درباره علل پیشروی ارتش عراق در فلوجه و نقش انسجام ملی در این موضوع،‌ ‌اتحاد ملی را عنصر اساسی در رویارویی با تروریسم در عراق و دیگر کشورهای منطقه دانست.

وی گفت: متاسفانه برخی بازیگران عرصه سیاسی در منطقه به علت استفاده ابزاری از تروریسم برای اهدافشان به منظور گسیختن انسجام ملی در کشورها عمل می کنند زیرا میان رویارویی موفق با تروریسم و انسجام ملی ارتباط مستقیم وجود دارد.

جابری انصاری افزود: هر چه اتحاد گروه های سیاسی، ‌ملت و دولت علیه ترورسیم و جریان های افراطی بیشتر باشد امکان موفقیت بیشتر اقدامات علیه ترورسیم نیز بیشتر می شود.

وی اضافه کرد: این  موضوعی است که همواره در موضع گیری ها و ارتباطات دیپلماتیک از احزاب مختلف در عراق دعوت کرده ایم تا با محوریت مقابله با تهدیدات تروریستی اختلافات سیاسی را مدیریت و با گفتگوهای سیاسی و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات در روندهای قانونی زمینه اتحاد ملی را فراهم کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش دیگری درباره ادعای مذاکرات غیررسمی میان ایران و عربستان درباره مسائل منطقه گفت:‌ اینکه در اجلاس بین المللی یا نشست های فکری و پژوهشی گفتگوهایی میان برخی اتباع کشورمان با اصحاب فکری عربستان انجام شود ممکن است .

وی افزود: ‌ما با عربستان قطع رابطه نکرده ایم بلکه این کشور با ما قطع رابطه کرده است و ارتباط میان اتباع دو کشور ممنوع نیست اما گفتگوهای رسمی میان دو کشور در جریان نیست.

جابری انصاری در پاسخ به پرسش دیگری درباره مهم‌ترین برنامه های کنسولگری های کشورمان در خارج در ماه مبارک رمضان گفت: اگر ساعت کار نمایندگی های کشورمان در دیگر کشورها در این ماه تغییری داشته باشد در سایت وزارت خارجه و سایت نمایندگی ها ثبت می شود.

وی افزود: برنامه ها در این ماه به نحو عادی ادامه می یابد و همه خدمات، فعالیت ها و اقدامات نمایندگی ها اعم از سفارتخانه ها و کنسولگری ها مانند دیگر اوقات سال ادامه می یابد.

جابری انصاری اضافه کرد: ‌البته برخی فعالیت های فرهنگی رمضانی متناسب با این ماه در نمایندگی ها و رایزنی های  کشورمان در سفارتخانه ها پیگیری خواهد شد.


گسترش بحران سوریه؛ ناشی از مداخلات برخی بازیگران منطقه ای

سخنگوی وزارت امور خارجه گسترش بحران جنگ در سوریه را ناشی از مداخلات برخی بازیگران منطقه ای و بین المللی و استفاده ابزاری آنان از تروریسم دانست.

حسین جابری انصاری در پاسخ به پرسشی درباره اقدام دولت سوریه در ارسال دو نامه به سازمان ملل و تاکید بر جلوگیری از مداخلات عربستان و ترکیه در امور این کشور گفت‌: گسترش بحران در سوریه و تبدیل آن به جنگ خونین داخلی که همه موجودیت این کشور را تهدید و این سرزمین را نابود می کند، به علت این مداخلات گسترده برای تحقق اهداف سیاسی است .

وی افزود : البته مسئله سوریه ابعاد اختلاف داخلی میان گروه های سیاسی با دولت نیز داشته و دارد اما تشدید این بحران و اختلاف که می توانست در روند طبیعی و مسالمت آمیز حل و فصل شود به علت مداخلات گسترده خارجی است .

جابری انصاری گفت : بنابراین ، حق طبیعی دولت سوریه است که در برابر چنین تهاجمی به مراجع بین المللی گزارش دهد و شکایت کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اظهارات مدیر فروش ایرباس مبنی بر تردید در نهایی شدن قرارداد فروش محصولات این شرکت به کشورمان گفت‌: پس از برجام مجموعه توافقهای اقتصادی با کشورهای مختلف انجام شد که یکی از این قراردادها ایرباس است که از مسیر تخصصی و فنی در حال پیگیری است.

وی افزود : این موضوع مرتبط با تعاملات بانکی است که در دستورکار و پیگیری دستگاه سیاست خارجی قرار دارد اما جزئیات این توافق ها را سازمان هواپیمایی کشوری و وزارت راه و شهرسازی ارائه خواهند کرد .

جابری انصاری در پاسخ به پرسش دیگری درباره ابعاد اقتصادی سفر دوره ای اخیر آقای ظریف به اروپا گفت : این سفر به چهار کشور انجام شد که هیات بزرگ اقتصادی وزیر خارجه را همراهی می کرد و جلسات اتاق بازرگانی دو طرف در این چهار کشور برگزار شد .

وی افزود : در این سفر نشست ها و همایش های اقتصادی میان اصحاب اقتصادی و شرکت های دو طرف برگزار و توافق های اولیه انجام شد که اخبار مربوط به این توافق ها اعلام شده است .

جابری انصاری گفت : یکی از دستورکارهای اساسی این همایش ها برگزاری جلسات ویژه بانکی بود که با حضور مسئولان بانک مرکزی و اتاق های بازرگانی دو طرف برای تسهیل در امور کارگزاری بانکی برگزار شد .

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود : موفقیت های نسبی در این زمینه میان دوطرف در گفتگو با مقامات برخی از این کشورها حاصل شد که از طریق بانک مرکزی پیگیری خواهد شد و در دستور کار ما نیز قرار دارد.

وی ابراز امیدواری کرد  : مجموعه این اقدامات زمینه حل و فصل هر چه سریعتر مشکلات در امور کارگزاری بانکی میان کشورمان با دیگر کشورها را فراهم کند.

در ادامه این نشست خبری یکی از خبرنگاران خطاب به جابری انصاری گفت مکرر درباره انفعال وزارت خارجه در خصوص نقض برجام پرسیده ام و شما هم مکرر پاسخ داده اید که این موضوع ارتباطی با وزارت خارجه ندارد .

 چرا وزارت خارجه به ادامه خسارت محض در اجرای برجام پایان نمی دهد و آن را متوقف نمی کند ؟

جابری انصاری خطاب به این خبرنگار تصریح کرد : وزارت خارجه تابع دستورات جنابعالی نیست .

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود : این وزارتخانه جزئی از نهادهای حاکمیتی است؛ نه مذاکرات برجام بدون هماهنگی حاکمیت انجام شد و نه  هیچ یک از مراحل دیگر بدون طی شدن مسیر قانونی در نهادهای  حاکمیتی انجام شده است .

وی گفت :  باقی اقدامات نیز از این پس بر این منوال انجام خواهد شد؛ ما دولتی هستیم که بر اساس قانون عمل می کنیم.

جابری انصاری افزود : هیات نظارت بر برجام از طریق رهبر معظم انقلاب شکل گرفته که دستور مشخص آن بررسی مستمر روند اجرای برجام و جمع بندی و گزارش آن به محضر ایشان است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت : جمهوری اسلامی ایران و دولت ها بر اساس تصمیمات ملی که در مجموعه نهادهای حاکمیت اتخاذ می شود سیاست های کشور را پیگیری می کنند .

وی افزود : ما متکی به پشتیبانی اکثریت ملت ایرانیم که این دولت را انتخاب کردند و حق طبیعی شما و منتقدان نیز این است که دیدگاه هایتان را اعلام کنید اما این دیدگاه ها از مجاری دولت یا مجلس که منتخبان ملتند یا از طریق دیگر نهادهای حاکمیتی فرادست در قالب هیات عالی نظارت بر برجام پیگیری می شود .

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت : البته حق منتقدان هم محفوظ است اما آنان نمی توانند بر دولت تکلیف کنند ؛ دولت نوکر ملت است و طبق چارچوب های قانونی و سیاست هایی که  به رای ملت گذاشته شده است و نیزطبق مقررات مراجع حاکمیتی به سیاست ها ادامه خواهد داد.


* انتقاد از خبرسازی برخی رسانه‌ها

سخنگوی دستگاه دیپلماسی، خبرسازی و دروغ‌پردازی در برخی رسانه‌ها را تقبیح و از آن انتقاد کرد.

جابری انصاری در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات اخیر یکی از تحلیلگران درباره سرخوردگی و دلسردی وزیر خارجه از اجرای برجام گفت: افراد آزادند که تحلیل هایشان را ارائه کنند اما آنچه به آقای ظریف مربوط می شود این است که وی با انرژی و ظرفیت کامل از ساعت 4 و 5 بامداد تا نیمه شب پیگیر امور اداری در عرصه سیاست خارجی است.

وی افزود: در سفرهای خارجی نیز از 7 صبح تا ساعت 23 برنامه ها به هم تنیده و پیوسته اجرا می‌شود و دیدارهای خارجی با فاصله 10 دقیقه یک بار و گاه حتی بدون فاصله انجام می گیرد.

جابری انصاری گفت : آقای ظریف و همکارانش مادام که مسئولیت دارند به اقتضای وظایفشان با تمام قوا در خدمت اهداف و سیاست های ملی جمهوری اسلامی ایران هستند و خواهند بود و رویدادها تاثیری در بیلان کاری ما و وزارت خارجه ندارد .

سخنگوی وزارت امور خارجه با انتقاد از رواج بداخلاقی در فضای سیاسی و رسانه ای تصریح کرد: البته بی انصافی ها و خروج از مرزهای اخلاقی امری ناپسند است که به سکه رایج تبدیل شده و مغایر اخلاق و قانون است .

وی با تقبیح جعل اخبار و دروغ پردازی برخی رسانه ها افزود: برخی مانند ملانصرالدین که خود را در مرکز عالم می دانست و مناقشه کنندگان را به اندازه گیری فرامی‌خواند برخوردهای غیراخلاقی می کنند که این خلاف صریح قانون است اما وزارت امور خارجه مادام که مسئولیت بر عهده دارد وظایف را با قوت ادامه خواهد داد.

جابری انصاری در پاسخ به پرسش دیگری درباره ادعای ارسال نامه محرمانه به موگرینی گفت: به قول معروف، دروغ را هر چه بزرگ‌تر بگویند کسی در صحت آن تردید نمی کند، کل این خبر دروغ است ؛ نه مکاتبه ای شده و نه محتوای مکاتبه ای که انجام نشده است وجود دارد.

وی تصریح کرد : مرزهای اختلاقی درنوردیده شده ، این از کارهایی است که قبلا انجام شده است و ملت پاسخ آن را داده اند. با دروغگویی ، جریان سازی و فریبکاری امکان تغییر نیست و اگر هم تغییر اتفاق بیفتد موقت خواهد بود. دروغگویی مستمر تغییری ایجاد نخواهد کرد .

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش دیگری درباره بهره برداری سدی در افغانستان، ‌فراتر از سد دوستی و تاثیر آن در کاهش بیش از 70 درصدی آب جاری از این سد در خراسان گفت: موضوع اختلاف درباره رودخانه های مرزی و سدسازی بر این رودخانه ها منحصر به ایران و افغانستان نیست و بسیاری کشورهای منطقه و جهان نیز با این اختلاف مواجهند.

جابری انصاری افزود: این موضوع یکی از موضوعاتی است که در مذاکرات میان مقامات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان در دستور کار قرار دارد و از مجاری دیپلماتیک در دست پیگیری است تا اعمال حقوق دولت افغانستان به نقض حقوق ملت و دولت ایران منجر نشود.

وی اضافه کرد: این مسئله حساس از مجاری دیپلماتیک پیگیری می شود و امیدوارم به نتیجه برسد .

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به پرسش دیگری درباره اذعان سازمان ملل متحد به نقض قوانین بین المللی در حمله به یمن گفت: یمنی ها از ابتدای جنگ خانمانسوز تحمیلی علیه این کشور که نوعی سوزاندن و نابودی این سرزمین است اعلام کردند که عربستان و ائتلاف تحت رهبری این کشور در حال نقض قوانین بین المللی هستند.

جابری انصاری افزود: ‌جنگنده های عربستان و این ائتلاف با هدف قرار دادن مناطق مسکونی و کشتار کودکان ، ‌زنان و غیرنظامیان ، قوانین بین المللی را آشکارا به طور روزمره و حتی ساعت به ساعت نقض می کنند.

وی گفت: گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل تاییدی بر واقعیات آشکار است و نشان می دهد سیاست عقیم مبتنی بر نسل کشی امکان ادامه ندارد و عربستان چاره ای ندارد جز آنکه واقعیات و خواست های ملت یمن را برای انتخاب راه مد نظر، زندگی و سیاست های داخلی و خارجی بپذیرد.

جابری انصاری، گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل درباره یمن را تاییدی بر اظهارات مردم یمن دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش دیگری درباره لغو قرارداد عرضه آب سنگین مازاد تولید کشورمان به امریکا گفت: طبق برجام، ایران باید مازاد آب سنگین تولیدی در کشورمان را در بازارهای جهانی برای فروش عرضه کند که ما به تعهداتمان در این باره عمل کرده ایم.

وی افزود: با این وصف اگر دولتی که برای خرید آب سنگین توافق کرده است  به توافق عمل نکند ارتباطی به ما ندارد زیرا ما به فروش گذاشتن مقداری از ذخیره آب سنگین تولیدی خود را طبق تعهداتمان انجام دادیم.

جابری انصاری در پاسخ به پرسش دیگری درباره اظهارات اخیر ترامپ مبنی بر اینکه برجام را قبول ندارد و در صورت پیروزی در انتخابات دوباره باید مذاکرات هسته ای مطرح شود و اینکه آیا این خواسته از نظر قوانین بین المللی قابل قبول است تاکید کرد : قابل قبول نیست؛ او خودش واقعیت را می داند اما این مطالب را طبق ضرورت کمپین های انتخاباتی بیان می کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ وی افزود: برجام توافقی بین المللی بوده است و توافقی دوجانبه میان ایران و امریکا نیست بلکه توافق مجموعه ای از شرکاست که امریکا یکی از آنهاست. برجام تابعی از قوانین بین المللی است نه تابع خواسته های یک سیاستمدار یا یک کشور./
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet