پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1395/03/18 09:52:34
سرویس سیاسی

رئیس جمهوری مصر زیر تیغ;از گاف‌های کشنده مرسی تا خیانت سعودی

حکم اعدام رئیس جمهوری مخلوع مصر تایید شده است تا محمد مرسی باردیگر سوژه و عبرت امید بستن به وعده‌های سعودی باشد.
رئیس جمهوری مصر زیر تیغ;از گاف‌های کشنده مرسی تا خیانت سعودی حکم اعدام رئیس جمهوری مخلوع مصر تایید شده است تا محمد مرسی باردیگر سوژه و عبرت امید بستن به وعده‌های سعودی باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606101363012357.jpg رئیس,جمهوری,مصر,زیر,تیغ;از,گاف‌های,کشنده,مرسی,تا,خیانت,سعودی Icana

خبرگزاری خانه ملت ، گروه سیاسی – علی ودایع: مصر که روزگاری قدرت اول جهان عرب بود به یک بازیگر درجه دوم تنزل جایگاه یافته است. قاهره در سال های حکمرانی جمال عبدالناصر توانسته بود نبض مسایل مختلف از جمله جدال با رژیم اشغالگر قدس را در دست داشته باشد اما در ادامه قدرت قاهره به صورت نسبی کاهش یافت. پس از روی کار آمدن دیکتاتوری «حسنی مبارک» اگرچه مصر به عنوان هم پیمان عربستان ایفای نقش می کرد اما این کشور همچنان نبض اتحادیه عرب را در دست داشت.

وزش نسیم بیداری اسلامی در سال 2011 منجر به سقوط سلسه فراعنه شد و فرصتی تاریخی در اختیار اخوان المسلین قرار گرفت اما «محمدمرسی» قدر فرصت پیش آمده را ندانست. رئیس جمهوری وقت مصر پا در رکاب سعودی ها گذاشت و پیش از مراسم تحلیف برای دست بوسی پادشاه عربستان راهی ریاض شد و براساس راهبرد آنها عمل کرد.

سید حسین نقوی حسینی سید حسین نقوی حسینی3406757/4/2015 5:54:22 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/07/110850_Thum.jpg
سید حسین نقوی حسینی

سید حسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت می گوید: «محمد مرسی تحت تاثیر روابط محمدالبناء بنیان گذار اخوان المسلمین با آل سعودی گمان می کرد که می تواند با طناب ریاض می تواند خود را از سقوط نجات دهد اما موضوع در واقعیت خلاف این توهم بود.»

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: «محمد مرسی در راستای منافع آل سعود وارد عمل شد ؛ وی در ابتدا اخوان المسلمین را به اهرم عملیاتی سلفی گری در مصر و شمال آفریقا تبدیل کرد. در ادامه رئیس جمهوری مخلوع مصر با مذاهب دیگر مصر همانند مسیحیان قبطی وارد منازعه شد.»

وی تصریح کرد: «پس از ساقط شدن دیکتاتوری حسنی مبارک گمانه زنی هایی مبنی بر آب شدن یخ روابط قاهره با تهران مطرح شد اما براساس برنامه عربستان محمد مرسی در جهت تشدید تنش ها گام برداشت. رئیس جمهوری وقت مصر برای شرکت در اجلاس عدم تعهد تنها چند ساعت در تهران حضور پیدا کرد و سخنانی تنش آمیز را بیان کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم شورای اسلامی گفت: محمدمرسی در روزهای ابتدایی جنگ سوریه تمام توان خود را در حمایت از سلفی های جنگ جو و معارضین به کار بست. در ادامه اخوانی ها با خشونت علیه شیعیان مصر وارد عمل شدند که منجر به شهادت «شیخ حسن شحاته» گردید.»

حسن محمد شحاته مدرس الازهر و از رهبران شیعیان مصر بود که در ۶تیرماه ۱۳۹۲ به طرز فجیعی کشته شد و پیکرش مورد تعرض و توهین قرار گرفت. قتل فجیع وی و تعدادی دیگر از شیعیان که در شامگاه جشن میلاد امام دوازدهم شیعیان روی داد بازتاب‌های وسیعی یافت.

محمد مرسی‎ 3406756/7/2016 9:33:12 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606108448706913_Thum.jpg
محمد مرسی‎

روابط محتاطانه با آمریکا و رژیم صهیونیستی

قصور محمد مرسی از شعارهای انقلاب مصر محدود به روابط با مصر ، ترویج سلفی گری و اعلام جنگ به شیعیان نبود. رئیس جمهوری مخلوع مصر در مقابل دشمنان مصر سیاست خارجی بسیار محتاطانه ای را در پیش گرفت. وی با سفر به آمریکا سعی کرد به این کشور  نزدیک شود و با عدم لغو پیمان کمپ دیوید و اعزام فرستاده ویژه  به تل آویو، سعی کرد از نگرانی رژیم صهیونیستی نیز بکاهد.

اقدامات متعدد و محتاطانه مرسی، نه تنها نگرانی آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی و نیروهای نظامی را بر طرف نکرد بلکه بیشتر به عنوان یک تاکتیک از سوی مرسی و اخوانی ها در نظر گرفته شد.

نقوی حسینی در تحلیل رویکرد محتاطانه و سازش کارانه محمد مرسی گفت: «رئیس جمهوری مخلوع مصر تلاش می کرد با دشمنان مصر سازش کند اما این موضوع در نهایت به ضرر وی تمام شد.»

این نماینده مجلس نهم گفت: « قصور مرسی با واکنش های تند انقلابیون مصر مواجه گردید و در نهایت منجر به فاصله گرفتن مردم از وی شد.»

وی با اشاره به حضور نظامیان منتصب به حسنی مبارک در کابینه محمد مرسی گفت: « رئیس جمهوری مصر با پیشنهاد عربستان مهره های دیکتاتور پیشین را در مقام خود ابقا کرد. نکته تاسف انگیز اینجاست که انقلابیون توانایی پاکسازی ارتش و نهادهای اطلاعاتی را داشتند اما محمد مرسی تلاش کرد با مهره پیشین نیز وارد معامله سازش شود که در نهایت نتیجه آن را نیز گرفت.»

گفتنی است که مساله اساسی برای ارتش مصر این بود که اخوانی ها همواره و از زمان تاسیس، ( اخوان المسلمین در سال ١٩٢٨ در شهر اسماعیلیه مصر و توسط حسن البنا تاسیس شد و سپس فعالیت خود را به دیگر کشورهای عربی و اسلامی توسعه داد) جزء مخالفین حکومت مصر بوده اند.  

مهره های کهنه ارتش مصر با بهره گیری از فضای تنش آلودی که شخص مرسی با منازعه علیه قومیت های مصری و طیف های سیاسی مصر ایجاد کرده بود ؛ یک کودتای بدون خون ریزی رخ داد. عبدالفتاح السیسی در سال 2014 به عنوان ژنرال سعودی روی کار آمد.

ژنرال السیسی که حکمران قاهره است، تا پیش از انقلاب مصر و روی کار آمدن محمد مرسی، فرد چندان مطرحی نبود.وی در زمان انقلاب مصر به عنوان جوان ترین عضو شورای عالی نیروهای مسلح در حال خدمت بود. او  تحصیلات خود را در لندن و آمریکا انجام داد. او مدتی را نیز به عنوان وابسته نظامی مصر در عربستان خدمت نموده بود.

در واقع با جایگزینی او برای پست وزارت دفاع به جای طنطاوی، نام او بر سر زبان ها افتاد و حتی شایعاتی به راه افتاد که او هم اخوانی است . السیسی با غرب روابط خوبی داشت و در جریان آزادی گلعاد شالیت، گروگان اسرائیلی از دست حماس نیز نقش فعالی را ایفا کرد.  بنابر این چهره ای بود که هم مورد قبول آمریکا و اسرائیل بود، هم  جوان و برخوردار از ابزار لازم برای اعمال قدرت (  عضو شورای عالی نیروهای مسلح و وزیر دفاع و معاون اول رئیس جمهور) بود و هم زمانی را در عربستان حضور داشت و مورد پذیرش عربستان بود.

پایان پیام/

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet