هدر موبایل
1395/03/18 12:19:36
سرویس صحن
چیت چیان در صحن علنی مجلس:

14سال قطعی برق نداشتیم/قیمت برق در کشور همچنان ارزان است

وزیر نیرو با اشاره به کاهش سرمایه گذای در صنعت برق کشور گفت: بیش از ۹۰ درصد از مایحتاج لازم صنعت برق تماماً در داخل کشور به دست تولیدکنندگان داخلی تأمین شده است که در راستای نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی بوده است.
14سال قطعی برق نداشتیم/قیمت برق در کشور همچنان ارزان است وزیر نیرو با اشاره به کاهش سرمایه گذای در صنعت برق کشور گفت: بیش از 90 درصد از مایحتاج لازم صنعت برق تماماً در داخل کشور به دست تولیدکنندگان داخلی تأمین شده است که در راستای نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی بوده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606107313062622.jpg 14سال,قطعی,برق,نداشتیم/قیمت,برق,در,کشور,همچنان,ارزان,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حمید چیت‌چیان،‌ وزیر نیرو در نشست علنی امروز (سه‌شنبه، 18 خرداد) مجلس شورای اسلامی در تشریح عملکرد گزارش این وزارتخانه گفت: ابتدا حلول ماه مبارک رمضان و آغاز به کار مجلس شورای اسلامی را تبریک می گویم و از خداوند مسئلت می کنم که زمینه توسعه کشور فراهم شود.

وزیر نیرو ادامه داد: در میان بخش های زیرساختی کشور،‌ بخش آب و برق، زیرساخت زیرساخت ها است و در دنیا این موضوع ثابت شده که تمامی فعالیت های اقتصادی در حوزه هایی مانند صنعت، کشاورزی، خدمات،  حمل و نقل، بانک و ... به این زیرساخت ارتباط دارد.

وی افزود: انشاءالله مجلس دهم به مسائل پراهمیت در حوزه صنعت آب و برق توجه کند، وزارت نیرو خود را ملزم می داند که در این رابطه بدون وقفه و با استمرار به مردم خدمت کند.

چیت‌چیان در توضیح نمایش اسلایدهایی در خصوص برنامه های وزارت نیرو گفت: درحال حاضر 74 هزار مگاوات برق تولید می شود که به این لحاظ در منطقه دارای رتبه اول و در جهان حائز رتبه 14 است و بیش از 99 درصد از جمعیت شهری کشور از نعمت برق برخوردار است و با 7 کشور دیگر تبادل برق انجام می شود.

وی گفت: 14 سال است شبکه برق کشور بدون خاموشی سراسری به کار خود ادامه داده و در این رابطه از تمام نیروهای متخصص استفاده شده و بیش از 90 درصد از مایحتاج لازم صنعت برق تماماً در داخل کشور به دست تولیدکنندگان داخلی تأمین شده است که در راستای نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی بوده است.

چیت‌چیان افزود: ایران از لحاظ تولید توربین های گازی نیروگاهی جزء 6 کشور اول دنیا است همچنین در خصوص صنعت آب در سال های  گذشته 167 سد بزرگ ملی در کشور ساخته شده و وجود این سدها به مدیریت آب کشور کمک کرده است.

وی با اشاره به صادرات تجهیزات برق به 30 کشور گفت: بیش از 99 درصد از کل جمعیت به آب شرب دسترسی دارند و بسیاری از تجهیزات در صنعت آب و برق در داخل تولید می شود و نکته دیگر اینکه 42 درصد از جمعیت شهری کشور تحت خدمات شبکه فاضلاب می باشد.

چیت چیان در تشریح چالش های صنعت آب و برق گفت: موضوع مهم مسئله اقتصاد برق است در سال 94 هزینه هر کیلووات برق تولید شده بدون احتساب هزینه ها 85 تومان بود که تنها 60 تومان آن از محل فروش تأمین شد و 10 درصد نیز بابت پرداخت یارانه اختصاص یافت و مابه التفاوت آن از محل هدفمندی به این صنعت پرداخت نشده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر 24هزار میلیارد تومان وزارت نیرو از دولت مطالبه دارد که نتیجه آ‌ن بدهی این وزارتخانه به نیروگاه های خصوصی، پیمانکاران و همچنین عدم توانایی در تسویه وام های دریافت شده در حوزه صنعت آب و برق است.

چیت‌چیان با اشاره به کاهش سرمایه گذاری ها در صنعت برق گفت: در سال 94، 9 هزار مگاوات برق وارد مدار شد که باید به این موضوعات رسیدگی شود.

مصرف برق در کشور سالی 6 درصد افزایش دارد

وی ادامه داد: در رابطه با بخش برق باید گفت که مصرف برق در کشورها رشد بسیار بالایی دارد و علت آن پایین بودن نرخ برق است؛ به همین دلیل مردم نسبت به مصرف بیشتر تشویق می شوند.

چیت چیان گفت: سالی 6 درصد مصرف برق در کشور در حال افزایش است در حالی که در کشورهای دنیا بسیار کمتر است پاسخگویی به این نیاز مشکلات بسیاری را برای صنعت برق و کشور ایجاد کرده است.

وزیر نیرو به معضل کمبود آب در کشور اشاره کرد و گفت: در این زمینه نگرانی های ما زیاد است به گونه ای که متأسفانه طی 15 سال گذشته میزان بارش ها در کشور کاهش زیادی پیدا کرده تا جایی که در گذشته متوسط بارش ها در سال 250 میلیمتر بوده اما اکنون به 240.7 میلیمتر در سال رسیده است.

هم کاهش بارش داشتیم، هم افزایش تبخیر

وی گفت: میزان آب تجدید شونده که 130 میلیارد مترمکعب در سال بود اکنون به 116 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است لذا از سویی با کاهش بارش ها مواجه بوده ایم از سوی دیگر به دلیل تغییر اقلیم تبخیر نیز زیاد شده است همچنین میزان آب تجدید شونده به ازای هر فرد ایرانی در طی 40 سال گذشته از 7 هزار و 500 متر مکعب به 1450 مترمکعب تقلیل یافته که این نشان دهنده یک بحران قابل توجه در حوزه آب است.

چیت چیان گفت: نمی توان به بارش ها اکتفا کرد زیرا مسئله بحران آب فراتر از اینها است و باید در این زمینه مجلس و دولت و تمام ارکان نظام به آن توجه کافی داشته باشند.

برداشت های غیرمجاز از آب های زیرزمینی افزایش یافته

وی درباره برداشت های غیرمجاز آب های زیرزمینی افزود: این موضوع باعث بروز مخاطرات زیست محیطی شده تا جایی که امروز مشاهده می شد بسیاری از تالاب ها در کشور خشک شده است به دلیل آنکه هم بارش ها کاهش یافته هم برداشت های غیرمجاز از آب های زیرزمینی افزایش یافته است.

55 درصد آب مصرفی کل کشور، صرف بخش کشاورزی و صنعت می شود

وزیر نیرو تأکید کرد: از سوی دیگر از آب های سطحی نگران کننده تر مسئله منابع آب های زیرزمینی است؛ بیش از 55 درصد از آب مصرفی کل کشور در بخش کشاورزی و صنعت است که از آب های زیرزمینی برداشت می شود، برداشت از آب های زیرزمینی مواجه است با اینکه برداشت های غیرقانونی به شدت افزایش یافته است و اکنون از 609 دشت کشور 330 دشت با بحران روبرو شده است.

وی افزود: در استان کرمان آب زیرزمین تمام شده و باغات پسته ای که امروزه از نظر اقتصادی حائز اهمیت است در بخش هایی خشک شده و کشاورزان از درختان برای هیزم استفاده می کنند.

95 هزار میلیارد تومان، اعتبار لازم برای طرح سد و شبکه های آبیاری و زهکشی

چیت چیان یادآور شد: ما اکنون در کشور نزدیک به 300 طرح سد و شبکه های آبیاری و زهکشی در قانون بودجه داریم،‌ اعتباراتی که لازم است این طرح ها به اتمام برسد 95 هزار میلیارد تومان است اگر هزینه این طرح ها افزایش نیابد این طرح ها به طور متوسط 39 سال طول خواهد کشید تا به اتمام برسد.

وزیر نیرو درباره عملکرد دولت یازدهم تأکید کرد: در این مدت 45 واحد نیروگاهی با ظرفیت 6 هزار و 103 مگاوات وارد مدار شده و 14 پست 400 کیلوولت افتتاح شده همچنین میزان تلفات شبکه توزیع برق 4 واحد درصد کاهش یافته که این کار بسیار ارزشمندی است.

وی افزود: در بخش آب نیز 14 سد در 11 استان به بهره برداری رسیده، 5 سد در 5 استان آبگیری شده که مجموع اینها حدود 4.5 میلیارد متر مکعب آب می تواند در خود جای دهد. همچنین 12 طرح آبرسانی در 9 استان کشور افتتاح شد و 16 تصفیه خانه آب در 16 شهر افتتاح شد و در این مدت 2500 روستا که از نعمت آب شرب محروم بودند از آب شرب بهره مند شدند.

تجهیز 50 هزار چاه کشاورزی به کنتورهای هوشمند به منظور ارتقای بهره وری

وی تأکید کرد: در زمینه اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو بار سنگینی را بر دوش خود بر عهده گرفت و پیشنهادات گسترده ای ارائه کرد چرا که احساس می کرد مقام معظم رهبری، انتظاراتی برای تحولات عمیق در این حوزه دارد در این میان قرار است 17طرح اساسی به نتیجه برسد که وزارت نیرو این موارد را اکنون در دستور کار خود قرار داده است.

چیت چیان افزود: با توجه به اینکه در قانون قرار بود شبکه توزیع تلفات به 14 درصد کاهش یابد که خوشبختانه این موضوع محقق شد حال قرار است در راستای مجموعه فعالیت های اقتصاد مقاومتی درشبکه توزیع تا پایان سال 95 میزان تلفات را به زیر 10درصد برسانیم.

وزیر نیرو یادآور شد: در راستای ارتقاء بهره وری در بخش کشاورزی قرار است در سال جاری 50 هزار چاه کشاورزی به کنتورهای هوشمند مجهز شوند و 7 هزار کنتور حجمی نصب گردد و همچنین در شبکه های آبیاری و زهکشی در هزار نقطه تجهیزات اندازه گیری نصب شود چرا که اگر تجهیزات اندازه گیری نباشد امکان مدیریت مصرف نخواهد بود.

تا پایان سال 95 حدود دو هزار روستا آبرسانی می شود

وی افزود: در سال جاری 7 هزار مگاوات بخش بخار نیروگاه های گازی شروع خواهد شد که نتیجه آن خواهد بود در این نیروگاه ها راندمان یک و نیم برابر شود و این 7 هزار مگاوات هیچ سوخت جدیدی را مصرف نخواهد کرد و این تولید برق را به همراه خواهد داشت.

چیت چیان افزود: 1800 مگاوات نیروگاه حرارتی جدید در سال 95 به بهره برداری می رسد همچنین در موضوع برق ما پذیرفته ایم 10 هزار مگاوات نیروگاه جدید را احداث کنیم؛ درسال 95، 400 هزار کنتور مصرف کننده برق و با اولویت مصرف کنندگان بزرگ تبدیل به کنتورهای هوشمند خواهد شد.

وزیر نیرو تصریح کرد: در حوزه آب نیز تلاش خواهیم کرد 55 هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی را به شبکه های قبلی اضافه کنیم؛ همچنین مجلس قبل 500 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای آبرسانی روستاها گذاشته شد که در اسفندماه 94 این مبلغ به دست ما رسید و توانستیم اقداماتی در این زمینه انجام دهیم و تا جایی که می خواهیم تا 2 هزار روستا را آبرسانی کنیم.

تنقیح قوانین در حوزه نیرو انجام شده است

به گزارش خانه ملت بعد از صحبت های وزیر نیرو علی مطهری نایب رئیس مجلس سوال یکی از نمایندگان را از وزیر نیرو پرسید مبنی بر آنکه براساس موضوع تنقیح قوانین مصوب سال 89 قرار بود تا پایان سال 90 همه قوانین مرتبط با حوزه کاری همه دستگاه های دولتی تنقیح شود اما هیچ وزارتخانه ای این کار را انجام نداده است.

وزیر نیرو در پاسخ به این سوال گفت: این کار انجام شده که امید است به زودی آن را تقدیم مجلس کنیم./

پایان پیام

 

 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet