هدر اصلی
1395/03/21 10:09:31
سرویس اجتماعی
کواکبیان مطرح کرد:

انتقال پایتخت سیاسی، تنها راهکار مقابله با آلودگی هوای تهران/ انتقال کامل تا پایان چشم‌انداز1404 عملیاتی شود

نماینده مردم تهران در مجلس دهم کاربردی‌ترین راهکار مقابله با آلودگی هوای پایتخت را انتقال پایتخت سیاسی-اداری دانست و از اقدامات فعلی به عنوان مسکن‌های موقتی یاد کرد.
انتقال پایتخت سیاسی، تنها راهکار مقابله با آلودگی هوای تهران/ انتقال کامل تا پایان چشم‌انداز1404 عملیاتی شود نماینده مردم تهران در مجلس دهم کاربردی‌ترین راهکار مقابله با آلودگی هوای پایتخت را انتقال پایتخت سیاسی-اداری دانست و از اقدامات فعلی به عنوان مسکن‌های موقتی یاد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/48194.jpg انتقال,پایتخت,سیاسی،,تنها,راهکار,مقابله,با,آلودگی,هوای,تهران/,انتقال,کامل,تا,پایان,چشم‌انداز1404,عملیاتی,شود Icana

مصطفی کواکبیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص راهکارهای مقابله با آلودگی هوای پایتخت، گفت: شاید بتوان به طور مقطعی آلودگی زیست‌محیطی و صوتی را رفع کرد یا از انفجار  جمعیت و ترافیک کاست اما این اقدامات مسکن‌های موقتی هستند لذا به نظر می آید انتقال پایتخت سیاسی، اساسی‌ترین و کاربردی‌ترین راهکار مقابله با آلودگی هوای پایتخت است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در کشورهای پیشرفته دنیا مرکز تجاری با مرکز سیاسی و اقتصادی متفاوت است؛ بنابراین، با شرایط آب و هوایی و مشکلات فعلی می‌توان تهران را مرکز بزرگ تجاری-اقتصادی در نظر گرفت  و مرکز سیاسی-اداری را به شهری دیگر منتقل کرد.

وی ضمن بیان اینکه امروزه مقابله با آلودگی هوا در پایتخت متولی ندارد، گفت: مسئولان محیط‌زیست، شهرداری تهران را متولی کاهش آلودگی هوا می‌دانند در حالی که شهرداری این مسئولیت را وظیفه سازمان حفاظت محیط‌زیست می‌داند؛ بنابراین در این میان تنها مردم چوب ندانم کاری دستگاه‌های ذی‌ربط را می‌خورند.

کواکبیان در ادامه یادآور شد: گزارش وزارت بهداشت مربوط به مشکلات عدیده‌ای‌ است که در اثر آلودگی هوا برای شهروندان تهرانی به وجود آمده، از همین رو طرحی را که در مجلس هشتم مبنی بر انتقال پایتخت دنبال می‌کردیم، مجددا در دستور قرار خواهیم داد.

این نماینده مردم در مجلس دهم ضمن تاکید بر اینکه انتقال پایتخت در سه مرحله باید اتفاق افتد، افزود:  در مرحله نخست تعدادی از مراکز مهم مانند پادگان‌ها و پایگاه‌های نظامی باید منتقل شوند؛ هرچند موضوع خروج پادگان‌ها از شهر مطرح است اما باید به شکل جدی‌تری دنبال شود.

وی مرحله دوم را انتقال اداراتی دانست که وجودشان در مرکز کشور ضروری نیست و گفت: در مرحله سوم پایتخت سیاسی –اداری به طور کامل باید انتقال یابد، در حقیقت این روند تا پایان چشم انداز 20 ساله یعنی تا سال 1404 باید عملیاتی شود؛ با این شرط که مسئولان به فکر درد مردم باشند.

کواکبیان یادآور شد: تا انجام مطالعات و اقدامات انتقال به صورت نهایی، مجلس باید برای ارائه برنامه‌های کوتاه مدت جهت کاهش آلودگی هوا ورود پیدا کند، در غیر این صورت اختلافات بین دستگاه‌ها منجر به کاهش آلودگی هوا نخواهد شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه سایر مشکلات پایتخت را یادآور شد و گفت: کارتن خوابی پدیده‌ای دیگر است که به درستی آن را مدیریت نکرده‌اند، از همین رو در مجمع نمایندگان استان تهران تمامی مشکلات پایتخت البته با اولویت داربودن آلودگی هوا مطرح و بررسی خواهند شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet