پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1395/03/21 09:22:50
سرویس اجتماعی
کرد با انتقاد از وضعیت تالاب‌های کشور:

لزوم تشکیل فراکسیون احیای تالاب‌ها در مجلس دهم/ خشکی تالاب‌ها به افزایش شکار پرندگان مهاجر دامن می‌زند

نماینده مردم خاش و میرجاوه در مجلس، ضمن تاکید بر لزوم تشکیل فراکسیون احیای تالاب‌ها در مجلس دهم، گفت: نمایندگان باید به جد احیای تالاب‌ها را به عنوان یک موضوع زیست محیطی ویژه مورد حمایت قرار دهد.
لزوم تشکیل فراکسیون احیای تالاب‌ها در مجلس دهم/ خشکی تالاب‌ها به افزایش شکار پرندگان مهاجر دامن می‌زند نماینده مردم خاش و میرجاوه در مجلس، ضمن تاکید بر لزوم تشکیل فراکسیون احیای تالاب‌ها در مجلس دهم، گفت: نمایندگان باید به جد احیای تالاب‌ها را به عنوان یک موضوع زیست محیطی ویژه مورد حمایت قرار دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/201605102090576911.jpg لزوم,تشکیل,فراکسیون,احیای,تالاب‌ها,در,مجلس,دهم/,خشکی,تالاب‌ها,به,افزایش,شکار,پرندگان,مهاجر,دامن,می‌زند Icana

علی کرد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، تلاش دولت ها را در رابطه با احیای تالاب ها نامطلوب خواند و افزود: البته دولت یازدهم نسبت به دولت های قبل تلاش موثرتری داشته که در همین راستا برنامه و اقداماتی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با احیای تالاب ها در سراسر کشور در حال انجام است.  

نماینده مردم خاش و میرجاوه در مجلس شورای اسلامی، اهمیت تالاب ها را برای کشور حیاتی خواند و بر لزوم رفع مشکلات تالاب ها تاکید کرد و گفت: سازمان محیط زیست باید با ارائه برنامه های زمان دار و تدوین شده به صورت کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت احیای تالاب ها را به صورت جدی در دستور کار خود قرار داده و این موضوع را در قالب کار کارشناسی شده به مجلس ارائه نماید تا نمایندگان نیز بعد از رصد و بررسی این برنامه ها مصوباتی را برای احیای تالاب ها به تصویب برسانند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ضمن تاکید بر لزوم تشکیل فراکسیون احیای تالاب ها در مجلس دهم، گفت: مجلس دهم باید به جد احیای تالاب ها را به عنوان یک موضوع زیست محیطی ویژه مورد حمایت قرار دهد زیرا احیای تالاب ها بر کشاورزی، معیشت و دامداری تاثیر می گذارد و این موضوع ایجاد ارزش افزوده را به دنبال خواهد داشت؛ از سوی دیگر احیای تالاب ها به لحاظ گردشگری موجب جذب توریست خارجی و داخلی می شود.

وی با بیان اینکه نقش وزارت کشور برای احیای تالاب ها باید بیش از سایر دستگاه ها باشد، تصریح کرد: ورود وزارت کشور منجر به ورود سازمان همیاری شهرداری ها، دهیاری ها، وزارت نیرو می شود؛ البته سازمان حفاظت محیط زیست می تواند به عنوان  رئیس این کارگروه به صورت مرتب عملکرد آنها را رصد نماید.

کرد بر ضرورت تشکیل کارگروه هایی در شهرستان های برای احیای تالاب ها و جلوگیری از خشکی آنها تاکید کرد و گفت: این کارگروه ها باید مصوباتی را به صورت کارشناسی شده برای احیای تالاب ها در نظر گرفته و سپس به کارگروه استانی و بعد از آن در اختیار کارگروه کشوری قرار دهند تا کارگروه های کشوری با کار کارشناسی  این مصوبات را به مرحله اجرا در بیاورند؛ لذا نیاز است در بخش های مختلف زیست محیطی کشور مامورین حفاظتی و نگهداری از محیط زیست به صورت جدی فعال شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با ابراز نگرانی نسبت به خشکی تالاب های هامون و جازموریان، یادآور شد: از آنجایی که  خشکسالی و طوفان های خاک و شن موجب انباشت زیاد رسوبات در بستر تالاب های سیستان  شده بنابراین برای ورود آب به تالاب ها  باید با لایروبی کردن و همچنین جمع آوری پسماند و زباله ها از کناره های تالاب تلاش جدی در راستای احیای تالاب های سیستان داشته باشیم.

کرد ادامه داد: البته در تلاش هستیم با  پیگیری و رفع مشکل حق آبه هامون، رهاسازی آب رودخانه هیرمند و همچنین رودخانه های واقع در جنوب استان مانند  ایرانشهر، کوه زنده، بزمان و ... به سمت هامون، این تالاب را تا حدودی احیا کنیم.

نماینده مردم خاش و میرجاوه در مجلس دهم،  با بیان اینکه خشکی تالاب ها به افزایش شکار پرندگان مهاجر دامن زده، احیای تالاب ها را در جلوگیری از شکار پرندگان موثر خواند و افزود: باید پسماندها در مسیر تالاب ها جمع آوری، آبریزها به آب راه تبدیل و همچنین موضوع روان شدن حرکت آب به سوی تالاب ها مورد توجه قرار گیرد زیرا این موضوع از یک سو رویش گیاهان و از سوی دیگر افزایش مراجعه پرندگان مهاجر و تجمع پرندگان را به دنبال خواهد داشت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet