هدر اصلی
1395/03/22 09:56:24
سرویس سیاسی
خانه ملت گزارش می‌دهد؛

تغییر ایام تعطیلات پایان هفته؛ از مباحث اعتقادی و اقتصادی تا ضرورت ارائه لایحه

نمایندگان مجلس نظرات مختلفی درخصوص تغییر تعطیلات پایان هفته دارند که مهم‌ترین دلیل موافقت آنها ضرورت افزایش تعاملات اقتصادی بین‌المللی است .
تغییر ایام تعطیلات پایان هفته؛ از مباحث اعتقادی و اقتصادی تا ضرورت ارائه لایحه نمایندگان مجلس نظرات مختلفی درخصوص تغییر تعطیلات پایان هفته دارند که مهم‌ترین دلیل موافقت آنها ضرورت افزایش تعاملات اقتصادی بین‌المللی است . https://cdn.icana.ir/d/019/201606102501233684.jpg تغییر,ایام,تعطیلات,پایان,هفته؛,از,مباحث,اعتقادی,و,اقتصادی,تا,ضرورت,ارائه,لایحه Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛"اتاق بازرگانی قصد دارد پیشنهاد تعطیلی روزهای جمعه و شنبه را در شورای گفت‌وگو به دولت ارائه کند" این خبری بود که هفته گذشته منتشر شد که البته ابعاد مختلفی را در بر دارد.

اتاق بازرگانی معتقد است از آنجایی که در همه جای دنیا شنبه و یکشنبه تعطیل بوده و در ایران روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل است به لحاظ اقتصادی ایران را 4 روز از مسیر توسعه اقتصادی بین المللی عقب انداخته از این رو کارشناسان آن بر این باورند که باید وضعیت روز پنجشنبه به شنبه منتقل شود تا از این میزان عقب ماندگی از بازار جهانی کاسته شود.

از سوی دیگر، در حوزه گردشگری نیز مسائلی به دلیل عدم تطابق تعطیلی های پایان هفته در ایران با خارج از کشور پیش می آید که ممکن است تغییر این تعطیلات باعث جذب بیشتر گردشگر نیز شود، از این رو اتاق بازرگانی قصد دارد این پیشنهاد را به دولت ارائه کند و با نهادهای مربوطه دیگر مثل مجلس، حوزه علمیه و سازمان میراث فرهنگی هماهنگ شود تا بتواند طرح خود را به سرانجام برساند.

نمایندگان مردم در بهارستان نیز در گفت و گوهایی که با خانه ملت داشتند نظرات مختلفی را درخصوص تغییر روزهای تعطیل پایان هفته در کشور بیان کردند چنانچه عده ای آن را بی اهمیت می دانند و عده دیگر این تغییر را لازمه توسعه اقتصادی و ارتباط با سایر کشورها قلمداد می کنند. متن گفتگوها را در ادامه می خوانید:

پزشکیان: تغییر زمان تعطیلات آخرهفته باعث کاهش ضرر در تعاملات اقتصادی بین‌المللی می‌شود

مسعود پزشکیان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه تغییرات در تعطیلات پایان هفته موضوعی است که جای بررسی دارد، گفت: اگر قرار است با دنیا در ارتباط باشیم لازم است روی ایجاد برخی هماهنگی ها نیز فکر کرده و به صورت کارشناسی عمل کنیم.

مسعود پزشکیان 3406755/29/2016 4:08:19 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605100469374026_Thum.jpg
مسعود پزشکیان

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: اگر تغییر تعطیلات پایان هفته به لحاظ اعتقادی مشکلی نداشته باشد که تصور نمی کنم چنین باشد، لازم است روی این طرح کار کارشناسی صورت گیرد تا شنبه در تعطیلات جایگزین پنجشنبه شود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه باید شیوه عملی کشور در سیاست های اقتصادی بین المللی به گونه‌ای باشد که در تعاملات ضرر نکنیم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در جامعه ای زندگی می کنیم که زمانی ما تعطیل هستیم دنیا کار می کند و وقتی دنیا کار می کند ما تعطیل هستیم از این رو اگر به لحاظ شرعی مشکلی وجود نداشته باشد به نظر می رسد تغییر تعطیلات به لحاظ مدیریتی مطلوب باشد.

مطهری: موضوع تغییرتعطیلات پایان هفته باید در قالب لایحه به مجلس ارائه شود/تغییر تعطیلات پایان هفته ضروری نیست

علی مطهری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه تغییر تعطیلات پایان هفته ضروری نیست، گفت: شیوه تعطیلات پایان هفته باید به صورت همان پنجشنبه و جمعه بماند چرا که روز شنبه روز تعطیلی یهودیان بوده و خوب نیست ما هم در این روز تعطیل باشیم.

علی مطهری علی مطهری3406758/7/2013 3:40:28 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/08/42899_Thum.jpg
علی مطهری

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: موارد کلانی مثل تغییر تعطیلات پایان هفته نمی تواند به تنهایی در هیأت دولت تصمیم گرفته شود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: اگر دولت در مسأله تغییر تعطیلات پایان هفته جدی است لازم است که این مورد را حتما به شکل لایحه به مجلس ارائه کند.

ملکشاهی: جایگزینی وضعیت تعطیلی پنجشنبه با شنبه به نفع کشور است/ هفته‌ای ۴روز از اقتصاد دنیا عقب هستیم

الهیار ملکشاهی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درخصوص طرحی که قرار است برای تغییر تعطیلات پایان هفته به دولت پیشنهاد شود، گفت: در حال حاضر اکثر کشورهای دنیا جمعه و شنبه یا شنبه و یکشنبه تعطیل هستند در حالی که در کشور ما پنجشنبه و جمعه تعطیل است و این روند عملا ما را 4 روز از تعاملات اقتصادی در دنیا عقب می اندازد.

نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: جمعه برای ما مسلمانان از قداست ویژه ای برخوردار است و روز نماز جمعه است لذا تغییری در این روز نباید ایجاد شود که نمی شود اما اینکه به جای پنجشنبه روز شنبه جایگزین شود به نظر مناسب خواهد بود چون پنجشنبه جایگاه و خصوصیت ویژه ای ندارد.

الهیار ملکشاهی الهیار ملکشاهی34067511/15/2015 2:35:30 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/11/124028_Thum.jpg
الهیار ملکشاهی

وی افزود: ایجاد هماهنگی با دنیا برای برقراری تبادلات اقتصادی به نفع کشور است لذا لازم است برای توسعه اقتصادی و ارتباطات بیشتر همخوانی در سطح بین المللی ایجاد کنیم.

نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: از آنجایی که تغییر تعطیلات پایان هفته مسأله مهمی است به نظر می رسد نیاز باشد در مجلس نیز بررسی شود لذا لازم است دولت آن را به صورت لایحه به مجلس ارائه کند.

سالک:تغییر ایام تعطیلات پایان هفته مورد اعتراض نمایندگان قرار می‌گیرد

احمد سالک در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تأکید بر اینکه روند جمهوری اسلامی همواره بر مبنای تعطیلات پنجشنبه و جمعه بوده است، گفت: دلیلی وجود ندارد صرف تقلید و همخوانی با کشورهای دیگر این روزها را به جمعه و شنبه تغییر دهیم.

نشست خبری احمد سالک نشست خبری احمد سالک3406758/19/2015 11:49:44 AMhttp://media.icana.ir/Image/2015/08/114799_Thum.jpg
نشست خبری احمد سالک

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی تعطیلات در کشور را از مسئولیت های دولت دانست و گفت: اگر موضوع تعطیلی پنجشنبه و جمعه به جمعه و شنبه در هیأت دولت تصویب شود قطعا مورد اعتراض نمایندگان قرار می گیرد.

وی با انتقاد از میزان زیاد تعطیلات در کشور و ضرورت تلاش برای کاهش میزان آن خاطرنشان کرد: کاهش تعطیلات مسأله مهمی است چون هزینه زیادی به دولت وارد می کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: اینکه صرفا تعطیلاتی مبتنی بر ارزش های دینی وجود داشته باشد کافی است و مابقی این تعطیلی‌ها شوکی به مسائل اقتصادی وارد می کند.

یوسفیان ملا: ناهماهنگی تعطیلات پایان هفته کشورمان با دنیا به سیستم تجارت ایران ضربه زده است

عزت الله یوسفیان ملا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با استقبال از تغییر در تعطیلات پایان هفته کشورمان و تعطیلی جمعه و شنبه به جای پنجشنبه و جمعه گفت: مدت هاست کشور ما به علت عدم همخوانی تعطیلات آن با سایر کشورها در امور اقتصادی بین المللی متضرر شده است لذا این فکر همواره بود که چگونه جلوی این خسارات وارده گرفته شود.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در بسیاری از مبادلات خارجی مجبوریم به علت ناهماهنگی تعطیلات چند روزه سودهای کلانی بدهیم یا در برخی مواقع جریمه شویم.

عزت الله یوسفیان ملا عزت الله یوسفیان ملا نماینده مجلس34067510/14/2013 5:59:45 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/10/49271_Thum.jpg
عزت الله یوسفیان ملا

وی افزود: در کشور ما پنجشنبه و جمعه امور اقتصادی تعطیل است و در کشورهای دیگر شنبه و بعضا یکشنبه نیز تعطیل است از این رو خودبه خود کشور ما چهار روز در هفته از امورات اقتصادی بین الملل باز می ماند که این نقطه ضعف است.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: مسأله تغییرات تعطیلات پایان هفته بسیار خوب است که البته باید به صورت لایحه به مجلس بیاید تا تبدیل به قانون شود.

عثمانی: تغییر روزهای تعطیلات هفتگی کشور تنها با تصمیم دولت ممکن نیست

محمدقسیم عثمانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه تغییرات تعطیل رسمی در کشور نیاز به کارشناسی گسترده دارد، گفت: تغییر تعطیلات پایان هفته امر کوچکی نیست که دولت بتواند به تنهایی روی آن تصمیم گیری کند.

محمدقسیم عثمانی محمدقسیم عثمانی34067510/14/2015 4:03:17 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/10/121008_Thum.jpg
محمدقسیم عثمانی

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: لازم است دولت و مجلس با کار کارشناسی روی تعطیلات آخر هفته نسبت به ضرورت یا عدم ضرورت ایجاد تغییر در آن تصمیم گیری کنند.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: تغییر تعطیلات پایان هفته دارای ابعاد مثبت و منفی است که باید با کار کارشناسی بررسی شود و در صورت قوت نقاط مثبت آن، این تعطیلات تغییر کند.

تجری: ضرورت تعطیلات هفتگی هماهنگ با دنیا برای بهبود وضعیت تجاری و اقتصادی

فرهاد تجری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه عدم تطابق تعطیلات آخر هفته در کشورمان با سایر کشورها مطلوب نیست، گفت: این عدم هماهنگی باعث شده بسیاری از اقدامات و امور اجرایی و اقتصادی و مبادلات ارزی و تجاری تحت الشعاع قرار بگیرد.

نماینده مردم قصرشیرین و سرپل‌ذهاب در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: از آنجایی که اقتصاد کشورها با یکدیگر گره خورده و در گرو تعاملات بوده لازم است تعطیلات واحدی نیز وجود داشته باشد تا فضای کسب و کار در تعامل با دنیا آسیب ندیده و تجارت افزایش یابد.

فرهاد تجری 3406754/6/2016 4:10:01 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/04/201604105222037679_Thum.jpg
فرهاد تجری

وی افزود: اگر بحث تغییر تعطیلی روزهای پنجشنبه و جمعه به جمعه و شنبه از ابعاد مختلف موانع شرعی، اجتماعی و یا سیاسی نداشته باشد، این امکان وجود دارد که بررسی های لازم برای ایجاد این تغییر صورت گیرد.

نماینده مردم قصرشیرین و سرپل‌ذهاب در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: لازم است طرحی که قرار است در دولت بررسی شود بعد از کارشناسی دقیقی و فنی به صورت لایحه به مجلس بیاید که با بررسی در مجلس پخته تر شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet