پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1395/03/19 20:47:00
سرویس کمیته پدافند غیر عامل قوه مقننه

امنیت سامانه‌های رایانه‌ای در سازمان‌ها

سازمان‌ها برای امنیت بیشتر سامانه‌های رایانه‌ای خود، هرچه سریع‌تر به سامانه مرکز ماهر متصل شوند.
امنیت سامانه‌های رایانه‌ای در سازمان‌ها سازمان‌ها برای امنیت بیشتر سامانه‌های رایانه‌ای خود، هرچه سریع‌تر به سامانه مرکز ماهر متصل شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/201606105994745823.jpg امنیت,سامانه‌های,رایانه‌ای,در,سازمان‌ها Icana

سامانه‌های اطلاع‌رسانی برخی سازمان‌های دولتی در روزهای اخیر مورد حمله‌های سایبری با منشاء‌های مختلف قرار گرفتند که واکنش‌های زیادی به همراه داشت و منجر به موضع گیری دبیر شورای عالی فضای مجازی، وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور شد.

مرکز ماهر به عنوان مرجع رسمی رصد فضای سابیری کشور با صدور اطلاعیه ای به ۲۵۰۰ سازمان و شرکت برای اتصال به سامانه تعاملی امن این مرکز هشدار داد.

در این اطلاعیه، مرکز ماهر به عنوان یک نهاد تخصصی و مرجع در کشور، به دور از اطلاع رسانی های شتابزده، ضمن تماس با مراکز و سایت های موردحمله واقع شده و اعلام آمادگی برای ارائه مشورت‌های فنی، هماهنگی های لازم را در سطح ملی و حوزه بین‌المللی بخصوص مراکز پاسخگویی اضطراری رایانه (CERT) کشورهای عربی که محتمل است منابع آنها مورد سوء استفاده هکرها واقع شده باشد، بعمل آورده و کماکان در حال پیگیری موضوع در ابعاد مختلف است.

مرکز ماهر از همه سازمان‌ها و شرکت‌های متصل به سامانه تعاملی امن این مرکز درخواست کرده برای دریافت بسته اجرایی فوری برای امن‌سازی پایه که براساس تجربه‌ها و تحلیل های حمله های صورت گرفته، تهیه شده است، به سامانه تعاملی مراجعه کنند.

مرکز ماهر در ادامه اطلاعیه خود تاکید کرده که به زودی گزارشی از نحوه همکاری دستگاه ها با این مرکز درزمینه استفاده از راهنمایی‌ها و هشدارهای ارائه شده و میزان تعامل آنها در هنگام حوادث و رخدادهای امنیتی، به نهادهای مرجع ارائه خواهد شد.

پیش از این دبیر شورای عالی فضای مجازی در باره حمله هکرها به برخی از سایت های ایرانی گفته بود که هیچ گونه آسیبی به اطلاعات و سیستم‌های ایرانی وارد نشده است.

ابوالحسن فیروزآبادی درحاشیه دومین اجلاس مدیران فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (فاوا) استانداری های سراسر کشور و در جمع خبرنگاران افزوده بود: آن ها توانسته اند لوگوی برخی از سایت ها را عوض کنند که این موضوع هم به سرعت برطرف شده است.

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به حمله های اخیر هکری به یک سایت دولتی ایران گفته بود: با بررسی‌های انجام شده مشخص شد آی پی هکر مربوط به اروپا بوده است.

سردار غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز حمله های دو هفته اخیر را حمله های پیش پا افتاده‌ای توصیف کرده بود که عمق نداشت و بیشتر به خودنمایی سایبری شبیه بود.

صبح پنجشنبه ششم خرداد ماه امسال برخی رسانه ها از حمله هکرها به تعدادی از سایت های ایرانی خبر داده بودند که در این میان تنها نام دو سایت مرکز آمار ایران و سازمان ثبت اسناد مطرح شده است.

براساس گزارش منتشر شده از سوی دفتر بررسی‌های فنی و اقتصادی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تا پایان سال گذشته ۱۹میلیون نفر از اینترنت تلفن همراه و هشت میلیون و ۸۰۰هزار نفر در کشور از اینترنت پرسرعت بیسیم (ADSL) استفاده می کردند.

پهنای باند بین الملل از 6.05 گیگابیت بر ثانیه در سال ۱۳۸۶ به ۵۴۷ گیگابیت بر ثانیه در پایان سال ۱۳۹۴ رسید و ظرفیت IP داخل کشور نیز در این بازه زمانی از ۳۱ گیگابیت بر ثانیه به چهار هزار گیگابیت افزایش یافت.

ظرفیت کابل فیبر نوری بین شهری کشور تا پایان پارسال به 57.044 کیلومتر افزایش یافت و میزان ترانزیت ارتباطات بین الملل نیز به عدد 3.600 رسید.

 

برگرفته از:

http://www.ghatreh.com

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet