پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1395/03/21 12:35:10
سرویس اجتماعی
تجری:

تورم قوانین جزایی، عامل بالا رفتن آمار زندانیان/ اختیار قضات در نحوه تعیین مجازات‌ها محدود شده است

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی از حجم قوانینی که منجر به افزایش ورود زندانیان در زندان ها شده، انتقاد کرد. انتقاد از قوانینی که منجر به افزایش ورود زندانیان در زندان ها شده است/ فرهنگسازی بخشی از قانون گذاری است
تورم قوانین جزایی، عامل بالا رفتن آمار زندانیان/ اختیار قضات در نحوه تعیین مجازات‌ها محدود شده است نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی از حجم قوانینی که منجر به افزایش ورود زندانیان در زندان ها شده، انتقاد کرد. انتقاد از قوانینی که منجر به افزایش ورود زندانیان در زندان ها شده است/ فرهنگسازی بخشی از قانون گذاری است https://cdn.icana.ir/d/019/201604105222037679.jpg تورم,قوانین,جزایی،,عامل,بالا,رفتن,آمار,زندانیان/,اختیار,قضات,در,نحوه,تعیین,مجازات‌ها,محدود,شده,است Icana

فرهاد تجری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از تورم قوانین جزایی، آن را موجب بالا رفتن آمار زندانیان دانست و گفت: مجازات هایی که در بخشی از قوانین آمده، تنها باعث تورم قوانین جزایی و بالا رفتن آمار زندانیان شده است؛ لذا نباید با روش سخت افزارانه و با استفاده از اهرم هایی مانند زندان یا جریمه های سنگین سعی بر نهادینه کردن قانونمداری داشت.

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: فرهنگسازی بخشی از قانون گذاری است و قانون باید به گونه ای برای مردم مورد پذیرش قرار گیرد که آن را به عنوان الزامی برای زندگی خصوصی و اجتماعی خود مورد توجه قرار دهند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: از سویی دیگر درگذشته اختیاراتی در ماده 22 قانون مجازات ها اسلامی وجود داشت مبنی بر آنکه قاضی به صورت نامحدود اختیار داشت به فراخور شخصیت متهم، خانواده و نحوه ارتکاب به جرم، مجازات هایی را تعیین کند اما امروزه شاهد هستیم که در قوانین ما این اختیارات به یک سقف مشخصی محدود شده و تاحدودی  قاضی چنین اختیاراتی را دارد.

وی تاکید کرد: این عوامل باعث شده آمار زندانیان روز به روز افزایش یابد که متاسفانه در کنار آن شاهد فقر اقتصادی، نابه سامانی های فرهنگی و مشکلات اجتماعی هستیم.

تجری یادآور شد: به نظر می رسد باید قوه قضاییه، مجلس و دولت دست در دست یکدیگر سازوکارهایی به کار گیرند که باعث کاهش جمعیت کیفری زندانیان و کاهش عناوین جزایی و جرایم شود و به فکر مجازات های جایگزین بود.

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس دهم، با رد این موضوع که برخی قضات به جهت تسریع در سرعت بررسی پرونده ها، احکام حبس را برای متخلفان در نظر می گیرند، ادامه داد: این موضوع با واقعیت منطبق ندارد این درحالی است که هر روز از رسانه های مختلف به دستگاه قضا انتقاد می شود که گاهی در بررسی پرونده ها تسامح صورت می گیرد و برخی متهمان را به راحتی آزاد می کنند.

وی تاکید کرد: سیاست قوه قضاییه و رویکرد قضات بر آن است که حبس زدایی مورد توجه واقع شود تا رویکرد اعمال حبس برای مجازات ها تاحدودی کاهش یابد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، چندی پیش وزیر کشور با حضور در صحن علنی مجلس از وارد شدن سالانه ۶۰۰هزار نفر به زندان های کشور خبر داد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet