پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1395/03/22 15:32:16
سرویس سیاسی
نمایندگان مجلس تأکید کردند؛

پالس مثبت نمایندگان برای تقویت خودنظارتی در مجلس/تغییر نگاه سنتی خودنظارتی به رویکرد سیستماتیک

نمایندگان مجلس با تقدیر و حمایت از فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره تقویت نگاه خودنظارتی در مجلس دهم، تأکید کردند که برای تحقق این مسئله نیازمند اصلاح قانون و رویکرد و توجه به نگاه سیستماتیک به جای نگاه سنتی هستیم.
پالس مثبت نمایندگان برای تقویت خودنظارتی در مجلس/تغییر نگاه سنتی خودنظارتی به رویکرد سیستماتیک نمایندگان مجلس با تقدیر و حمایت از فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره تقویت نگاه خودنظارتی در مجلس دهم، تأکید کردند که برای تحقق این مسئله نیازمند اصلاح قانون و رویکرد و توجه به نگاه سیستماتیک به جای نگاه سنتی هستیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201606104846078415.jpg پالس,مثبت,نمایندگان,برای,تقویت,خودنظارتی,در,مجلس/تغییر,نگاه,سنتی,خودنظارتی,به,رویکرد,سیستماتیک Icana

خانه ملت؛ سرویس سیاسی؛ نمایندگان مجلس دهم طبق منوال هر دوره پارلمان، در هفته آغازین مجلس به دیدار رهبر معظم انقلاب رفتند، معظم له در نخستین دیدار با نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی مسائل مهمی را مطرح کردند.

مقوله خود نظارتی یکی از مهم ترین بخشهای فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس بود، ایشان در بخشی از سخنان خود با تأکید بر اینکه یکی از ضمانت های حفظ جایگاه والای مجلس شورای اسلامی، نظارت مجلس بر خویش است، به موضوع قانونگذاری خوب و الزامات آن اشاره کردند و گفتند: مجلس بر خودش نظارت کند مجلس اگر نظارت کرد، جلوی لغزش نماینده را گرفت و نماینده توانست این پاکیزگی و طهارت خودش را در طول این چند سال حفظ کند، آن وقت زبانش باز خواهد بود. آن وقت می تواند اگر چنانچه نقطه ی اشکالی در هرجا دید آن را بیان کند، این را باید مجلس رعایت بکند، این را حفظ بکنید.

نکته قابل توجه در این رابطه این است که این برای اولین بار نیست که رهبری بر اهمیت موضوع خودنظارتی تأکید میکنند، به طوری که ایشان در دیدارهای مختلف به نمایندگان مجلس در سال های گذشته بارها بر موضوع خودنظارتی و نظارت درونی در مجلس تأکید کرده اند، این فرمایشات و منویات موجب شد که هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس در سال های 91 تشکیل شد.

حال پس از گذشت چندین سال از تشکیل هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، رهبری بار دیگر به مقوله خودنظارتی اشاره کرده اند، این بدان معنا است که هیأت مذکور نتوانسته به تمام اهداف و وظایف نظارتی خود دست یابد، از این رو در گفت وگو با نمایندگان مجلس به بررسی عملکرد  و راه کارهای تقویت این هیأت پرداخته ایم.

 

پزشکیان:نظارت بر نمایندگان مجلس باید سیستماتیک شود/بروز تخلف نشان دهنده ضعف نظارتی است

مسعود پزشکیان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر تقویت مقوله خودنظارتی در مجلس شورای اسلامی، گفت: پیام و تأکیدات رهبر معظم انقلاب در هر سال، نکات و موضوعات کلیدی است که باید در مجلس مورد توجه قرار گیرد، اما عملیاتی کردن این منویات و تدوین قانون جامع و بدون نقص نیازمند همکاری و برگزاری نشست های متعدد از سوی نمایندگان مجلس است.

مسعود پزشکیان 3406755/29/2016 4:08:19 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605100469374026_Thum.jpg
مسعود پزشکیان

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: خودنظارتی به خود نمایندگان بر می گردد، اما طبیعتا نظارت سیستماتیک باید به صورت علمی و کارشناسی تدوین شود، از این رو هیأت رئیسه مجلس در این جهت تلاش خواهد کرد.

وی ادامه داد: قطعا باید قبل از بروز جرم و تخلف، مسائل شناسایی و رسیدگی شود، اما به طور معمول بعد از بروز تخلفات به پرونده ها و عملکردها رسیدگی می شود، که این نشانه ضعف در مقوله نظارت است، بنابر این باید ساز و کاری برای نظارت بر نمایندگان اندیشیده شود که بتوان در تمام امور و مسائل اعمال را بررسی کرد.

 

برگزاری نشست هیأت‌رئیسه با هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان برای پیگیری منویات رهبری درباره خودنظارتی در مجلس

امیرحسین قاضی زاده هاشمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر تقویت مقوله خودنظارتی در مجلس شورای اسلامی، گفت: رهبر معظم انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس بار دیگر به مسئله خودنظارتی اشاره کردند، که این موضوع تأکید موکد از سوی معظم له بود تا امر نظارت در مجلس فعالانه تر صورت گیرد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی 3406755/29/2016 4:08:17 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605102151444761_Thum.jpg
سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، از تشکیل نشست مشترک اعضای هیأت رئیسه با اعضای هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس خبر اد و افزود: پس از انتخاب اعضای این هیأت و تشکیل آن، به سرعت این نشست مشترک برگزار می شود، تا اهداف و برنامه های پیش روی آن شناسایی و تعیین شود.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: به طور حتم در نشست مذکور ساز و کارهای لازم برای نظارت دقیق تر هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس ایجاد می شود، تا مقوله خود نظارتی به درستی در سطح مجلس محقق شود.

وی با اعلام اینکه قطعا مقوله خود نظارتی باید در مجلس دهم تقویت شود، گفت: به طور حتم مجلس به عنوان ناظر بر حسن اجرای قوانین در کشور، خود باید به درستی بر اعمالش نظارت و کنترل کند، بنابر این نقش هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در این حوزه بسیار برجسته و پررنگ است.

 

خودنظارتی در مجلس دور ازطرح‌های کلیشه‌ای باشد/تشدید نظارت‌ها در وظایف نمایندگان خلل وارد نکند

جهانبخش محبی نیا در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر تقویت مقوله خودنظارتی در مجلس شورای اسلامی، گفت: به طور حتم مسئله خودنظارتی یکی از مسائل و موضوعات مهم قوه مقننه است و مکانیزم این حوزه باید از درون مجلس شکل گیرد.

جهانبخش محبی نیا جهانبخش محبی نیا34067512/24/2013 6:41:15 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/12/55407_Thum.jpg
جهانبخش محبی نیا

نماینده مردم میاندوآب و شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی، افزود: قطعا راه کارهایی که برای مبحث مهمی مانند خودنظارتی در مجلس ارائه می شود، باید از طرح های کلیشه ای و فرسوده برخی سازمان ها و سیستم ها متفاوت باشد.

محبی نیا ادامه داد: نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس مقوله ای است که باید با یک ادبیات جدید و نگاه نوع و همچنین با تکیه بر وجوه مسئولیت آفرین و تعهد زای نمایندگان ارتباط و مناسبت داشته باشد و طبیعی است که هر چه مراقبت های این گونه بیشتر شود، به همان میزان مسئله مصونیت از لغزش ها و خطا ایجاد می شود.

وی با اشاره به قانون کنونی نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس، تصریح کرد: به طور حتم با تعامل میان نمایندگان مجلس و هیأت رئیسه باید یک بازنگری در این قانون صورت گیرد، تا مسئله حفاظت نمایندگان از آسیب های احتمالی بیشتر شود، البته نباید در این حوزه به وظایف نمایندگان خللی وارد شود.

 

سازوکار عمکلرد هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان باید جامع باشد/دایره خودنظارتی در مجلس گسترش یابد

امیر خجسته در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر تقویت مقوله خودنظارتی در مجلس شورای اسلامی، گفت: قطعا مسئله نظارت بر رفتار نمایندگان دارای اهمیت و جایگاه بالایی در عملکرد قوه مقننه دارد.

بازدید امیر خجسته رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس از خبرگزاری خانه ملت بازدید امیر خجسته رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس از خبرگزاری خانه ملت53875012/29/2015 12:52:08 AMhttp://media.icana.ir/Image/2015/12/201512104058311035_Thum.jpg
بازدید امیر خجسته رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس از خبرگزاری خانه ملت

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی، بر لزوم تقویت هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در دوره نهم مجلس تأکید کرد و افزود: در شرایط کنونی این هیأت تنها به بررسی شکایات رسیدگی می کند، از این رو روند نظارت به صورت کامل انجام نمی شود.

وی با اعلام اینکه ساز و کار و نحوه عمکلرد هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان باید دارای جامعیت باشد، تصریح کرد: این هیأت باید بسیار قدرتمند، حساس و پیگیر نسبت به تمامی مسائل و اتفاقات مجلس باشد، از این رو قوانین مربوط به آن باید بازنگری و اصلاح شود.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم، ادامه داد: قوانین درون نظارتی باید به گونه ای اصلاح شود که هیأت مربوطه بتواند دایره نظارت خود را بر تمامی موضوعات و اتفاقات مجلس گسترش دهد، این مسئله موجب می شود که عملکرد مجلس بیش از پیش در مسیر منویات رهبری قرار گیرد.

 

قانون خودنظارتی مجلس، جامع و تأثیرگذار است/کمبود امکانات و نیروی انسانی مانع تقویت نظارت درون مجلسی

عزیز اکبریان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر تقویت مقوله خودنظارتی در مجلس شورای اسلامی، گفت: قطعا موضوع خودنظارتی یکی راه کار های مجلس برای افزایش اثرگذاری در مسائل داخلی کشور است، زیرا با این مسئله، مجلس و نمایندگان بهتر و دقیق تر می توانند به وظایف قانونیشان عمل کنند.

عزیز اکبریان عزیز اکبریان34067512/29/2014 10:04:01 AMhttp://media.icana.ir/Image/2014/12/90642_Thum.jpg
عزیز اکبریان

نماینده مردم کرج و آسارا در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به عملکرد مثبت هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، افزود: خوشبختانه این هیأت در بسیاری از مسائل و امور مجلس تأثیرگذار بود و توانست به بسیاری از شکایات و اتفاقات در مجلس نهم رسیدگی کند.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی قانون خودنظارتی مجلس که هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان را تشکیل داد، قانون خوب  جامعی است و می تواند در ارتقا عملکرد نمایندگان مجلس تأثیرگذار باشد، به شرط آن که قانون به درستی و به صورت کامل اجرایی شود.

اکبریان با بیان اینکه قانون کنونی خودنظارتی مجلس، ظرفیت های بسیار خوبی برای نظارت بر عملکرد نمایندگان دارد،  افزود: در شرایط کنونی وظایف هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان تنها معطوف به بررسی شکایت های واصله است، که قطعا اگر همان روند بررسی شکایت ها به درستی صورت گیرد، خودنظارتی در مجلس ارتقا پیدا می کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: البته تقویت مقوله خودنظارتی از طریق هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، نیازمند تأمین امکانات ساختاری و نیروی انسانی است، زیرا در شرایط کنونی این هیأت دچار کمبود امکانات است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet