پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1395/03/22 13:55:25
سرویس سیاسی
اسفنانی:

ایران با استناد به پیمان مودت می تواند از واشنگتن شکایت کند/ دیوان دادگستری لاهه صلاحیت رسیدگی به شکایت را دارد

نماینده سابق مردم فریدن، فریدون شهر و چادگان در مجلس نهم تاکید کرد: پیمان مودت که در سال ۱۹۵۵ بین ایران و آمریکا منعقد شده است همچنان قابل استناد است و این حق را به تهران می دهد در جریان برداشت ۲ میلیاردی از واشنگتن به دیوان قضایی بین المللی شکایت کند.
ایران با استناد به پیمان مودت می تواند از واشنگتن شکایت کند/ دیوان دادگستری لاهه صلاحیت رسیدگی به شکایت را دارد نماینده سابق مردم فریدن، فریدون شهر و چادگان در مجلس نهم تاکید کرد: پیمان مودت که در سال 1955 بین ایران و آمریکا منعقد شده است همچنان قابل استناد است و این حق را به تهران می دهد در جریان برداشت 2 میلیاردی از واشنگتن به دیوان قضایی بین المللی شکایت کند. https://cdn.icana.ir/d/019/83020.jpg ایران,با,استناد,به,پیمان,مودت,می,تواند,از,واشنگتن,شکایت,کند/,دیوان,دادگستری,لاهه,صلاحیت,رسیدگی,به,شکایت,را,دارد Icana

محمدعلی اسفنانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به پیمان مودت بین ایران و آمریکا که در سال 1955منعقد شده بود طرح شکایت با استناد به پیمان از آمریکا دیوان قضایی بین المللی لاهه، اظهار داشت: قرار دادها و کنوانسیون بین الملی که بین دولت‌های  منعقد می شود، با تغییر دولت ها ماهیت آنها از بین نمی رود و تعهدات بر جا می ماند چرا که افراد با شخصیت حقوقی معاهده ها را امضا کرده اند.

عضو سابق کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در خصوص پیگیری مسئله 2 برداشت 2 میلیارد دلای آمریکا از اموال ایران، گفت: به نظر می آید به دو دلیل می‌توان از آمریکا در این زمینه طرح شکایت کرد، چرا که اساسا صدور حکم بر علیه دولت ایرا ن در محاکنم داخلی آمریکا موجه نیست، چرا که در دادرسی ها باید حق دفاع محفوظ بماند اما در صدور حکم علیه ایران چنین فرصتی در اختیار ایران قرار نگرفت.

وی اعتقاد دارد بر اساس اینکه در روند رسیدگی به پرونده ایران در محاکم داخلی آمریکا حق دفاع از ایران دیده نشده است، می توان با طرح شکایت حکم صادره را لغو کرد.

اسفنانی ادامه داد: از سوی دیگر ایران و آمریکا سال 1955 معاهده ای امضا کرده اند که با وجود تغییر دولت ها همچنان پا بر جاست و تغییر دولت ها بهانه ای برای از بین رفتن آن تعهد نیست به این جهت ایران می تواند برای رفع اختلافات به وجود آمده و لغو حکم صادره به دیوان قضایی بین المللی شکایت کند.

نماینده سابق مردم فریدن، فریدون شهر و چادگان در مجلس نهم در خصوص دیوان بین المللی لاهه توضیح داد: این مرجع قضایی بین المللی به دو بخش دیوان دادگستری و دیوان دواری بین المللی تقسیم می شود که دیوان داوری سابقه رسیدگی به 2 هزار پرونده بین ایران و آمریکا را دارد.

عضو سابق کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نهم اظهار داشت: درباره دیوان دادگستری لاهه باید گفت که تصمیماتی تماما به نفع ایران نگرفته است اما از آنجا که بین المللی است، صلاحیت رسیدگی به حقوق حقه ایران را دارد.

به گزارش خانه ملت، معاهده موسوم به «پیمان دوستی، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی» که در سال 1955 (1334) بین ایران و آمریکا امضا شده و هنوز هم معتبر است، این حق را به تهران می‌دهد که از واشنگتن شکایت کند.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet