هدر موبایل
1395/03/25 13:29:02
سرویس صحن
خضری درنطق میان دستور:

مبادلات مرزی سردشت و پیرانشهر، معادل مبادلات اقتصادی ایران با آلمان است

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس با اشاره به اینکه این دو شهر باید به عنوان منطقه آزاد تجاری صنعتی انتخاب شود، تصریح کرد: جذب سرمایه گذاری خارجی در این شهرستان‌ها بالغ بر ۱۲ میلیارد دلار در سال یعنی معادل مبادلات اقتصادی ایران با آلمان است.
مبادلات مرزی سردشت و پیرانشهر، معادل مبادلات اقتصادی ایران با آلمان است نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس با اشاره به اینکه این دو شهر باید به عنوان منطقه آزاد تجاری صنعتی انتخاب شود، تصریح کرد: جذب سرمایه گذاری خارجی در این شهرستان‌ها بالغ بر 12 میلیارد دلار در سال یعنی معادل مبادلات اقتصادی ایران با آلمان است. https://cdn.icana.ir/d/019/201601104112616507.jpg مبادلات,مرزی,سردشت,و,پیرانشهر،,معادل,مبادلات,اقتصادی,ایران,با,آلمان,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رسول خضری درنشست علنی امروز سه شنبه ( 25 خرداد) درنطق میان دستورضمن تبریک به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان، گفت: متاسفانه دو لایحه مهم اساسی درمجلس نهم مورد تصویب قرار نگرفت که می توان به لایحه ایجاد 7 منطقه آزاد تجاری صنعتی اشاره کرد، اما انتظار می رود که در این دوره از مجلس شهرهایی مانند سردشت و پیرانشهر که بالغ بر 200 کیلومتر مرز مشترک با اقلیم کردستان عراق دارند به عنوان منطقه آزاد تجاری صنعتی انتخاب شود.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه 99 درصد از مرزهای سردشت و پیرانشهر صادرات محور است، افزود: این شهرستان ها در جذب سرمایه گذاری خارجی و مبادلات مرزی بالغ بر 12 میلیارد دلار در سال یعنی معادل مبادلات اقتصادی ایران با آلمان نقش مهمی دارند؛ اما متاسفانه نامی از این شهرستان ها در آن لایحه ذکر نشده بود، بنابراین انتظار می رود که دولت درمجلس دهم در صدر این لایحه  سردشت و پیرانشهر را قرار دهد.

وی با اشاره به موضوع تقسیمات کشوری و افزایش 20 نماینده به حوزه های انتخابیه فعلی، تصریح کرد: باید 10 سال قبل 20 حوزه نمایندگی در کشور افزایش پیدا می کرد، اما متاسفانه لایحه مورد نظر دراین باره درمجلس هشتم و نهم بر اثر بی تدبیری هایی مسکوت باقی ماند؛ بنابراین انتظار می رود که دولت در صدر امورات خود این لایحه را قرار دهد.

وی با تاکید بر انتخاب 2 نماینده مستقل برای شهرستان های سردشت و پیرانشهر، گفت: مرز بین المللی و رسمی تمرچین و سردشت باید از وضعیت جاده مرگ خارج شود؛ بنابراین به وزیر راه و شهرسازی تذکر می دهم که جاده های ترانزیت هرچه سریعتر با اختصاص بودجه های ویژه الخصوص جاده ترانزیتی تمرچین به پیرانشهر و نقده و تعریض و بهسازی جاده سردشت به میرآباد مورد توجه قرار گیرد.

خضری با اشاره به اینکه جاده های مواصلاتی روستایی و طرح هادی روستایی یکی از مطالبات به حق است، افزود: انتظار می رود که بنیاد مسکن در این راستا گام های اساسی بردارد، همچنین 7 سدی که در شهرستان های سردشت و پیرانشهر در حال احداث است باید در کوتاهترین زمان ممکن به بهره برداری برسد؛ تا آب این سدها در زمین ها و اراضی بالادست و پایین دست کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

وی بیان کرد: بحث خرید تضمینی محصولات کشاورزی یکی از مطالبات به حق مردم این منطقه است، همچنین از رییس جمهور  و وزیر کشور انتظار می رود که در بازگشایی معابر مرزی که تنها راه معیشت مرزنشینان است اقدامات لازم را صورت دهند.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر درمجلس تسریع در ساخت بیمارستان درحال احداث پیرانشهر و مرکز درمان بستر در شهر میرآباد را از مسئولان خواستار شد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet