هدر موبایل
1395/03/25 13:59:30
سرویس صحن
احمدی‌لاشکی در خصوص گزارش وزیر نفت:

پیشرفتی در استخراج نفت شمال کشور و دریای مازندران دیده نمی‌شود

نماینده مردم چالوس در مجلس با بیان اینکه تاکید بر اولویت میادین مشترک و توسعه پارس جنوبی در برنامه پنجم توسعه، دلیلی برای بی توجهی به سایت‌های دیگر نیست، از نبود پیشرفت در استخراج نفت شمال کشور و دریای مازندران انتقاد کرد.
پیشرفتی در استخراج نفت شمال کشور و دریای مازندران دیده نمی‌شود نماینده مردم چالوس در مجلس با بیان اینکه تاکید بر اولویت میادین مشترک و توسعه پارس جنوبی در برنامه پنجم توسعه، دلیلی برای بی توجهی به سایت‌های دیگر نیست، از نبود پیشرفت در استخراج نفت شمال کشور و دریای مازندران انتقاد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201601106624516042.jpg پیشرفتی,در,استخراج,نفت,شمال,کشور,و,دریای,مازندران,دیده,نمی‌شود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، قاسم احمدی لاشکی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه، 25 خرداد) مجلس شورای اسلامی در خصوص گزارش وزیر نفت گفت: آقای زنگنه به نقش‌آفرینی و بازگشت مجدد ایران به بازارهای جهانی نفت خام اشاره و در مورد آن توضیحاتی دادند اما واقعیت این است که هر اقتصادی که دارای صادرات باشد می‌تواند در عرصه تجارت بین‌المللی دیده شده و فرصت حضور در بازارهای جهانی را پیدا کند.

نماینده مردم چالوس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حضور در بازارهای جهانی سبب می‌شود بتوان در مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نقش‌آفرینی کرد به همین دلیل نفت مهم‌ترین موضوع برای کشور ما محسوب می‌شود اما تحریم‌های ظالمانه در بخش‌های نفتی و گازی سبب شد وضعیت نامناسبی در این بخش‌ها حاکم شود.

وی با بیان اینکه سهم ایران در تامین نفت مصرفی دنیا از سال 82 تا 91 روندی کاهشی داشته است، ادامه داد: در واقع سهم ایران در تامین نفت مصرفی دنیا از 3.5 درصد سال 82 به 1.26 درصد در سال 91 کاهش پیدا کرده است بنابراین باید از آقای زنگنه و همکارانشان تشکر کرد چرا که تا پایان تابستان امسال این رقم به 2.2 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

احمدی لاشکی ادامه داد: در بودجه سنواتی سال‌های 94 و 95 مجلس 14.5 درصد سهم فروش نفت را برای شرکت‌های دولتی تابع وزارت نفت منظور کرد و من در زمان وزارت آقای رستم قاسمی به او گفتم؛ «باید برای ما به ازای این 14.5 درصد اقداماتی در منطقه بیفتد و این پول هزینه شود» اما او پاسخ داد؛ «باید بخش اعظمی از این پول را برای مقوله هدفمندی کردن یارانه‌ها هزینه کنیم».

نماینده مردم چالوس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به توضیحات فوق، امروز شرکت‌های تابعه 52 میلیارد از وزارت نفت طلب دارند بنابراین آقای وزیر باید پاسخگو باشند و توضیح دهند برای پرداخت این بدهی چه اقداماتی صورت گرفته است.

احمدی لاشکی با بیان اینکه در ماده 125 قانون برنامه پنجم توسعه به اولویت میادین مشترک و توسعه پارس جنوبی تاکید شده اما این تاکید دلیل نمی‌شود که توسعه در جاهای دیگر مدنظر قرار نگیرد، افزود: متاسفانه پیشرفتی در استخراج نفت شمال کشور و دریای مازندران دیده نمی‌شود و علاوه بر عدم پیشرفت با تغییر پیمانکار، شرکت پیمانکاری فعلی با عنوان شرکت فجر به تازگی اعلام کرده است 350 نفر از نیروهای آن مجموعه باید اخراج شوند.

نماینده مردم چالوس در مجلس شورای اسلامی با بیان چند سوال کوتاه دیگر از وزیر نفت افزود: قراردادهای نفتی برای جذب اعتماد مردم باید شفاف‌سازی شوند، با توجه به متغیر بودن آب و هوایی منطقه شمال کشور باید تعرفه گازی جدیدی در نظر گرفته شود در واقع مناطق معتدله به یک تعریف گازی متفاوت نیاز دارند همچنین علاوه بر موارد فوق آقای وزیر در مورد قاچاق سوخت نیز توضیحاتی ارائه دهند./

پایان پیام   

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet