هدر موبایل
1395/03/30 10:47:40
سرویس صحن
مسعودی در تشریح گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد نظام سلامت:

عدم توجه دولت دهم به اجرای قوانین بالادستی در حوزه سلامت/ اولویت دولت یازدهم حوزه سلامت بود

معاون مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: متاسفانه دولت گذشته توجهی به اجرای برنامه پنجم در حوزه سلامت نکرد و دولت جدید نیز به جای اجرای آن طرح، طرح جدیدی را با نام طرح تحول نظام سلامت را اجرا کرد.
عدم توجه دولت دهم به اجرای قوانین بالادستی در حوزه سلامت/ اولویت دولت یازدهم حوزه سلامت بود معاون مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: متاسفانه دولت گذشته توجهی به اجرای برنامه پنجم در حوزه سلامت نکرد و دولت جدید نیز به جای اجرای آن طرح، طرح جدیدی را با نام طرح تحول نظام سلامت را اجرا کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606104114584201.jpg عدم,توجه,دولت,دهم,به,اجرای,قوانین,بالادستی,در,حوزه,سلامت/,اولویت,دولت,یازدهم,حوزه,سلامت,بود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، ایروان مسعودی اصل در نشست علنی امروز (یکشنبه، 30 خرداد) مجلس شورای اسلامی در تشریح گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره نظام سلامت کشور گفت: قطعا رضایت مردم از حکومت سه رکن دارد که امنیت، سلامت و آموزش این ارکان را تشکیل می‌دهد، از طرفی دیگر در برنامه پنجم توسعه با استفاده از دولت و مجلس، تجارب کشورها، اصول قانون اساسی و اصول سلامت، بسته اصلاح نظام سلامت در قالب این برنامه تدوین شد.  

معاون پژوهش‌های اجتماعی و فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس ادامه داد: این بسته بسیار جامع 4 محور داشت که تولیت نظام سلامت، ارائه خدمات سطح اول، اصلاح نحوه اداره بیمارستان ها و تمام وقت بودن پزشکان این محورها را تشکیل می‌ داد و برای کاهش پرداخت هزینه‌ها و تامین منابع مالی آن در برنامه پنجم، 10 درصد از درآمدهای هدفمندی اختصاص داده شد.

وی ادامه داد: از طرفی دیگر در این رابطه اقداماتی مانند طراحی سامانه پرونده الکترونیک، مقابله با بیماری ها، توسعه کمی و کیفی بیمارستان‌ها و تعرفه‌گذاری مورد توجه قرار گرفت و انتظار می‌رفت با اجرای آن تحول خوبی در حوزه سلامت صورت گیرد اما متاسفانه دولت گذشته توجهی به اجرای برنامه پنجم در این حوزه نکرد و دولت جدید نیز به جای اجرای آن طرح تحول سلامت را اجرا کرد.

مسعودی افزود: اولویت دولت یازدهم حوزه سلامت بود و در این راه رئیس مجلس و رئیس جمهور بیشترین حمایت ها را کردند و بودجه وزارت بهداشت نسبت به سال 92، دو برابر شد از طرفی دیگر طرح تحول نظام سلامت برای کاهش بحران‌های این حوزه بود اما با نوع  اجرایی که صورت گرفت برخی از حوزه‌های سلامت به حاشیه رفت و صرفا حوزه درمان مورد توجه قرار گرفت این در حالی است که برخورداری از خدمات درمانی، برقراری عدالت، تامین منابع مالی و اصلاح نظام پرداخت باید مورد توجه قرار می‌گرفت.

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی مشکل اصلی طرح تحول نظام سلامت، ناپایداری منابع مالی، افزایش هزینه‌ها، بی توجهی به قانون های بالادستی، پزشک محوری به جای سلامت محوری، متخصص گرایی به جای توجه به سطح یک خدمات است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet