هدر موبایل
1395/03/31 13:41:50
سرویس اجتماعی
کیخا:

عملکرد ستاد مقابله با ریزگردها قابل قبول نیست/ جنگل‌های بلوط هم از آسیب ریزگردها در امان نماندند

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس عملکرد با تاکید بر اینکه عملکرد ستاد مقابله با ریزگردها قابل قبول نیست، گفت: نه تنها مردم بلکه گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری را هم تحت تاثیر قرار داده‌ است.
عملکرد ستاد مقابله با ریزگردها قابل قبول نیست/ جنگل‌های بلوط هم از آسیب ریزگردها در امان نماندند عضو کمیسیون کشاورزی مجلس عملکرد با تاکید بر اینکه عملکرد ستاد مقابله با ریزگردها قابل قبول نیست، گفت: نه تنها مردم بلکه گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری را هم تحت تاثیر قرار داده‌ است. https://cdn.icana.ir/d/019/55221.jpg عملکرد,ستاد,مقابله,با,ریزگردها,قابل,قبول,نیست/,جنگل‌های,بلوط,هم,از,آسیب,ریزگردها,در,امان,نماندند Icana

احمدعلی کیخا در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در مقابله با ریزگردها‌، گفت: ریزگردها در مدت اخیر نه تنها مردم بلکه گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری را هم تحت تاثیر قرار داده‌ است، به عنوان مثال یکی از دلایل از بین رفتن جنگل های بلوط و اپیدمی شدن کرم، نشستن گرد و غبار روی برگ درختان شناخته شد که همزمان با خشکسالی، توان بیولوژکی گیاهان را تضعیف و سبب برزو آسیب‌های بسیار شده است.

 

عدم مدیریت آب در کشور مهم‌ترین دلیل بروز پدیده ریزگردها

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: پدیده گرد و غبار معلول مجموعه‌ای از علت ها است که در بخش‌های مختلف صورت گرفته که توسعه بی‌رویه و بی‌ضابطه بخش کشاورزی و مدیریت نامناسب آب در کشور از مهم‌ترین علل هستند.

 

سازمان‌ محیط‌زیست موظف به رفع علل بروز ریزگردها نیست

وی حل مسئله ریزگردها را مستلزم مجموعه‌ای از اقدامات مدیریتی و فنی در حوزه آب و کشاورزی خواند وگفت: در خصوص ریزگردها خطای استراتژیکی شکل گرفته مبنی بر اینکه انتظار از سازمان حفاظت محیط‌زیست رفع علت‌ها است در حالی که رفع این علت‌ها در شرح وظایف دستگاه‌های دیگر است، در حقیقت برای مدیریت صحیح آب بر اساس قانون وزارت نیرو وظیفه تخصیص و مدیریت آب را دارد، برای انجام فعل و انفعالات در تثبیت شن‌های روان هم سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری طبق شرح وظیفه‌اش موظف به انجام یکسری اقدامات است.

 

حفاظت محیط‌زیست تنها سازمانی مطالبه‌گر است

کیخا با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان نهادی‌ در دولت باید مدافع حقوق ملت در حوزه محیط‌زیست باشد، گفت: سازمان حفاظت محیط‌زیست باید رفع گرد وغبار و حفظ زیست‌گاه‌ها را مطالبه کند، در واقع سازمانی مطابله گر برای حفظ محیط‌زیست کشور از منظر مردم در دولت است.

این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: سازمان حفاظت محیط زیست با یک کرسی در دولت وظیفه دارد در زمان بررسی و تصویب طرح یا پروژه‌ها یا هنگام اتخاذ تصمیمی در حوزه محیط‌زیست اظهار نظر کرده و از انجام کارهای ضد محیط‌زیستی جلوگیری کند.

وی درباره وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست در بحث ریزگردها، تاکید کرد: در این زمینه سازمان حفاظت محیط‌زیست باید هشدارهای لازم را داده و علل و منشا بروز ریزگردها را گوشزد کرده و اعلام کند که چه بخش‌ها و دستگاه‌هایی باید اقدامات اجرایی جهت رفع گرد و غبار انجام دهند، اما اینکه از این سازمان انتظار اقدامات عملیاتی برای رفع ریزگردها می‌رود نابه‌جا و نادرست است چراکه نه در شرح وظایف آن تعریف شده و نه توان فنی و مالی آن را دارد.

 

عملکرد ستاد مقابله با ریزگردها منجر به رفع مسئله نشده است

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در خصوص عملکرد دولت در خصوص رفع ریزگردها در مدت اخیر تصریح کرد: عملکرد ستاد مقابله با ریزگردها در ذیل شورای عالی حفاظت محیط زیست، قابل توجه نبوده چراکه منجر به رفع مسئله نشده است هرچند این ستاد وظیفه منشا‌ یابی و هماهنگی بین دستگاه‌ها را به عهده دارد./

پایان پیام

 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet