هدر موبایل
1395/03/31 13:26:37
سرویس سیاسی
خانه ملت گزارش می‌دهد؛

صدور بیانیه ضدایرانی زیر سایه اتحاد شکننده آمریکا و عربستان در سفره بحرانی منطقه

اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس معتقدند عربستان که مدعی اقدامات ثبات‌زدای ایران در منطقه است، خود پدیدآورنده گروهک‌های تروریستی در منطقه بوده و با اتهام به ایران قصد تبرئه خود در فضای بین‌المللی را دارد که آمریکا نیز از آن حمایت می‌کند.
صدور بیانیه ضدایرانی زیر سایه اتحاد شکننده آمریکا و عربستان در سفره بحرانی منطقه اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس معتقدند عربستان که مدعی اقدامات ثبات‌زدای ایران در منطقه است، خود پدیدآورنده گروهک‌های تروریستی در منطقه بوده و با اتهام به ایران قصد تبرئه خود در فضای بین‌المللی را دارد که آمریکا نیز از آن حمایت می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201606106159022753.jpg صدور,بیانیه,ضدایرانی,زیر,سایه,اتحاد,شکننده,آمریکا,و,عربستان,در,سفره,بحرانی,منطقه Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ روز پایانی هفته گذشته بود که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا با محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان سعودی پیرامون «اقدامات ثبات زدای ایران در منطقه» دیدار کرد که در پی آن بیانیه‌ای مشترک و طبق معمول ضد ایرانی از سوی کاخ سفید منتشر شد.

بیانیه مشترک سران آمریکا و عربستان همراه با نوعی تعارفات دیپلماتیک صورت گرفته که در نهایت تلاش شده تصویری موفقیت آمیز و خوش‌آیند از چهره دو طرف در سطح منطقه و بین الملل به تصویر کشیده شود چنانچه در بخش هایی از این بیانیه از نقش آفرینی عربستان در حل بحران یمن به نیکی یاد شده و علیرغم اینکه عربستان بانی اصلی گروهک‌های تروریستی در منطقه است، نقش این کشور در مبارزه با داعش مورد تمجید قرار گرفته است.

نکته قابل انتقادی که در این بیانیه وجود دارد تلاش دو طرف بر ضرورت تقویت همکاری‌های فی‌مابین برای مقابله با فعالیت های ایران است که آن را «ثبات زدا در منطقه» و به نوعی مخل امنیت بین المللی می خوانند.

پرچم عربستان

از سوی دیگر در این بیانیه به وضوح در امور داخلی سوریه دخالت شده و انتقال سیاسی را به عنوان راه حل پایان درگیری‌ها و بحران سوریه قلمداد کرده اند و این در حالی است که آنها ایران را کشوری مداخله‌جو در امور کشورهای منطقه معرفی می‌کنند.

با تمام این تفاسیر، جمهوری اسلامی ایران توانسته است حسن نیت کامل خود در برقراری ثبات و امنیت در منطقه را در جریان مذاکرات هسته‌ای به خوبی نشان داده و بارها در جریان اتفاقات مختلف ثابت شده راه حل های ایران در حل بحران منطقه به مراتب منطقی‌تر از مواردی است که سایر کشورها مطرح می‌کنند تا جایی که امروز ایران به عنوان یکی از کشورهای اصلی برای حل بحران سوریه در جریان مذاکرات محسوب می‌شود.

اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در گفت‌وگوهایی جداگانه با خانه ملت بیانیه مشترک اخیر آمریکا و عربستان علیه ایران را خالی از اعتبار توصیف کردند که صرفا خوراک تبلیغات سیاسی دارد با این حال تأثیری در فضای بین المللی علیه ایران نخواهد گذاشت و همچنان ایران عامل ثبات امنیت در منطقه است. متن این گفت‌وگوها را در ادامه می‌خوانید:

جمالی: همسویی آمریکا با عربستان برای ترسیم مجدد نقشه جدید خاورمیانه است

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت بیانیه مشترک آمریکا و عربستان علیه ایران در خصوص «اقدامات ثبات زدای ایران در منطقه» را فرار رو به جلو خواند و گفت: اعترافات هیلاری کلینتون در به وجود آوردن داعش به صورت مکتوب در کتابی که نگارش کرده آمده است لذا تروریسم خواندن ایران و مداخله کشورمان در مناسبات منطقه ای صرفا فرار رو به جلو است.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: از نظر اسلام نیز عربستان به عنوان پایگاه اصلی وهابیت پدر معنوی داعش بوده و مفتی های عربستان به همراه پول این کشور و قطر پشتوانه اصلی این گروه تروریستی هستند.

محمدجواد جمالی نوبندگانی 3406756/6/2016 10:37:56 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606102330892098_Thum.jpgمحمدجواد جمالی نوبندگانی
محمدجواد جمالی نوبندگانی

وی در ادامه آمریکا و عربستان را عامل اصلی ثبات زدای منطقه قلمداد کرد و گفت: همین عدم ثباتی که از جانب این کشورها در منطقه ایجاد شده، ایران را به عنوان قدرت برتر منطقه تثبیت کرده است و اگر کشور ما نبود، بسیاری از کشورهای خاورمیانه با خاک یکسان شده بود.

جمالی ادامه داد: عربستان سعودی نقشی کاملا متکبرانه و خودخواهانه به خاطر دارا بودن پول و ثروت در منطقه ایجاد کرده و خود را ژاندارم منطقه می داند در حالی که در این بین ایران حامی ثبات منطقه بوده و همواره دست دوستی به سمت کشورهای منطقه دراز کرده است.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان تحرکات و حمایت‌های ایالات متحده از عربستان را در راستای هدف این کشور مبنی بر ایجاد خاورمیانه جدید تحت سیطره آمریکا دانست و خاطرنشان کرد: ایالات متحده در پی نظریه کاندولیزا رایس که به دنبال ایجاد خاورمیانه جدید بود ابتدا با قوای نظامی در کشورهای منطقه مثل یمن و سوریه آشوب می کند بعد با تضعیف حکومت ها به عنوان منجی از طریق بیانیه های سیاسی وارد عمل می شود و فرستاده هایی که وابسته های آنها هستند از طریق سازمان ملل برای تکمیل کار می فرستند لذا این راه حل های سیاسی مکمل فعالیت های نظامی سابق آنهاست که در نهایت منجر به خاورمیانه جدیدی شود.

نقوی حسینی: اسناد تحرکات بحران‌زای آل‌سعود در منطقه موجود است/ وجود مدارس سعودی-اروپایی برای تروریسم‌پروری

سیدحسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به بیانیه مشترکی که اخیرا بین آمریکا و عربستان درباره «اقدامات ثبات زدای ایران در منطقه» صادر شده است، گفت: بر کسی پوشیده نیست که رژیم آل سعود منشأ بحران های تروریستی خاورمیانه بوده و باعث پیدایش گروه های تروریستی مثل طالبان، القاعده، داعش، گروهک های ریگی و غیره است.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه اسناد حمایت های مالی و لجستیکی عربستان از گروه های تروریستی موجود است، عنوان کرد: همچنین عربستان منشأ بروز اختلافات میان عرب و فارس و مسلمانان شیعه و سنی است لذا مسئولیت مستقیم بحران های منطقه به عهده عربستان سعودی است.

وی افزود: رژیم آل سعود با ایجاد مدارس دینی در کشورهای مختلف تروریست پروری می کند که اروپایی ها نیز به آن اعتراف می کنند چنانچه در صحبتی که با یکی از دولتمردان کروات داشته ام، وی به صراحت اذعان داشت عربستان مدارسی را در کشورهای اروپایی هدایت می کند که سرمنشأ تروریسم است و از آنجایی که کرواسی اجازه فعالیت این مدارس را در این کشور نداده علیرغم وجود 2 درصد جمعیت مسلمان، هیچ تروریست داعشی در این کشور وجود ندارد.

سید حسین نقوی حسینی سید حسین نقوی حسینی3406755/3/2014 6:58:33 PMhttp://media.icana.ir/Image/2014/05/67958_Thum.jpg
سید حسین نقوی حسینی

نقوی حسینی ادامه داد: باید برای سران ایالات متحده آمریکا که مدعی مبارزه با تروریسم است تأسف خورد که آنقدر به ذلت کشیده شده که از یک حامی تروریسم تعریف و تمجید می کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: از طرف دیگر عربستان و آمریکا در این بیانیه خواستار انتقال سیاسی در سوریه به عنوان راه حلی برای پایان تنش ها در این کشور شده اند در حالی که جمهوری اسلامی پیش از این راه حل سیاسی منطقی ارائه کرده که مبتنی بر آزادی آراست یعنی باید تمام گروه های مسلح، سلاح های خود را کنار گذاشته و در زمان مقرر وارد انتخابات آزاد شوند و رئیس جمهور خود را انتخاب کنند لذا دخالت های بیرونی که افراد در واشنگتن بنشینند و برای دولت کشور دیگری تصمیم گیری کنند محکوم به شکست است.

صفاری نطنزی: فرار روبه‌جلوی مقصران اصلی بحران منطقه با متهم‌کردن ایران نتیجه نمی‌دهد

مرتضی صفاری نطنزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به بیانیه ضدایرانی که اخیرا در پی برگزاری نشستی میان اوباما و جانشین ولیعهد عربستان سعودی صادر شده است، گفت: عربستان و آمریکا مدعی شده اند که ایران اقداماتی برای ایجاد اختلال در امنیت منطقه صورت داده و این در حالی است که همه دنیا به نقش آل سعود در حمایت از گروه های تروریستی اذعان دارند.

نماینده مردم نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: عربستان حامی اصلی و تأمین کننده سلاح گروهک‌های تروریستی به خصوص داعش بوده به طوری که حیات این گروهک‌ها به آل سعود وابسته است لذا آنها سعی دارند برای تبرئه خود تبلیغات سیاسی راه بیاندازند.

مرتضی صفاری نطنزی 3406755/31/2016 9:53:59 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605100991342728_Thum.jpg
مرتضی صفاری نطنزی

وی افزود: علیرغم این بر کسی پوشیده نیست که این بیانیه‌ها هیچ اعتباری در محافل سیاسی داخلی و بین المللی ندارد و دخالت آل سعود در پیدایش و تقویت گروهک‌های تروریستی مورد اذعان تمام کشورهاست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در بیانیه مشترک آمریکا و عربستان راه حل بحران سوریه انتقال سیاسی عنوان شده است که همین مطلب دخالت آشکار آنها در اداره حکومت یک کشور است لذا به طور کل این نشست و بیانیه منتشر شده در نتیجه آن، فرار رو به جلوی مقصران اصلی بحران منطقه است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet