هدر موبایل
1395/04/01 12:43:57
سرویس صحن
دلخوش:

رشد 8 درصدی با شرایط فعلی کشور محقق نمی شود

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه رشد ۸ درصدی با شرایط کنونی کشور ممکن نخواهد بود، گفت: آیا امیدوار کردن مردم و مجلس با این عدد تقریباً غیرواقعی به اعتماد و امید مردم لطمه نخواهد زد؟
رشد 8 درصدی با شرایط فعلی کشور محقق نمی شود سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه رشد 8 درصدی با شرایط کنونی کشور ممکن نخواهد بود، گفت: آیا امیدوار کردن مردم و مجلس با این عدد تقریباً غیرواقعی به اعتماد و امید مردم لطمه نخواهد زد؟ https://cdn.icana.ir/d/019/201606106175560793.jpg رشد,8,درصدی,با,شرایط,فعلی,کشور,محقق,نمی,شود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، کاظم دلخوش در نشست علنی امروز (سه شنبه 1 تیر ماه) مجلس شورای اسلامی طرح این پرسش که الزامات عینی، عملی و آماری رسیدن به رشد 8 درصدی اقتصادی چیست، گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی چطور این الزامات را عملیاتی خواهد کرد در حالی که بر اساس پیش‌بینی بانک جهانی و سایر مراجع بین‌المللی ایران رشد 3.6 درصدی را تجربه خواهد کرد. حال تحقق رشد 8 درصدی پیش‌بینی شده در برنامه ششم چطور انجام خواهد گرفت؟

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آیا امیدوار کردن مردم و مجلس با این عدد تقریباً غیرواقعی به اعتماد و امید مردم لطمه نخواهد زد؟

وی با بیان اینکه در قانون برنامه ششم از هر دری سخن گفته شده است، افزود: از قدیم در برنامه ها احکام آمده اما اجرایی نشده است و قانون بودجه و برنامه همیشه 40 تا 50 درصد تلفات داشته است.

دلخوش تصریح کرد: درخواست ما از سازمان مدیریت این است که بودجه و برنامه را ازحالت سنتی شدن به سمت عملیاتی شدن ببرد و الزامات علمی و آماری برای تحقق اهداف را فراهم کند.

وی با اشاره به پیش بینی بانک جهانی در خصوص رشد اقتصادی ایران گفت: بانک جهانی پیش بینی کرده که رشد ایران 3.6 باشد اما باید بدانیم با این احکامی که در برنامه آمده نمی توانیم به 3.6 برسیم و تحقق 8 درصدی به هیچ وجه ممکن نخواهد بود.

دلخوش گفت: تمام اقتصادهای پیشرفته با پایداری منابع و کاهش هزینه های خود به توسعه رسیده اند، وقتی ما در سال 75 بودجه کشورمان با 52 هزار میلیارد بسته می شود و در سال 95 به 970 هزار میلیارد می رسد با این وضعیت و رشد حبابی و بادکنکی بودجه به هیچ وجه رشد 8 درصدی محقق نخواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: دولت باید بگوید برای تحقق اقتصاد مقاومتی چه اقدامی کرده و برای پایداری منابع چه برنامه ای دارد.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به رشد 8 درصدی ، 724 هزار میلیارد تومان منابع نیاز داریم، تصریح کرد: ما امروز اگر تعهدات و دیون را حساب کنیم هزار میلیارد تومان می شود در حالی که همین تعهدات را دولت بدهکار است.

دلخوش ادامه داد: برخی از احکام مانند استفاده  30 درصدی از صندوق توسعه ملی و تخفیف های مالیاتی وجود دارد اما باید بدانیم وقتی قوانین بالادستی ما دچار مشکل است چطور می توانیم آنها را محقق کنیم.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: امروز جمعیت بسیار کثیری در دستگاه های مختلف وجود دارد. دولت باید به طور مشخص بگوید چه برنامه ای برای استخدام آنها دارد.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet