هدر موبایل
1395/04/02 10:08:10
سرویس اقتصادی
خانه ملت گزارش می دهد؛

دومینوی فیش‌های نجومی کدام مهره‌ها از کدام وزارتخانه‌ها را کیش و مات می‌کند

دومینوی فیش های حقوقی که این روزها در وزارت خانه ها و دستگاه های مختلف در حال انداختن مهره های مختلف است، اما مقصد و مسیر بعدی آن مشخص نیست.
دومینوی فیش‌های نجومی کدام مهره‌ها از کدام وزارتخانه‌ها را کیش و مات می‌کند دومینوی فیش های حقوقی که این روزها در وزارت خانه ها و دستگاه های مختلف در حال انداختن مهره های مختلف است، اما مقصد و مسیر بعدی آن مشخص نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/201605107946284164.jpg دومینوی,فیش‌های,نجومی,کدام,مهره‌ها,از,کدام,وزارتخانه‌ها,را,کیش,و,مات,می‌کند Icana

خانه ملت- گروه اقتصادی، سارا خان محمدی:موضوع فیش‌های حقوقی که این روزها نقل هر مجلس است هر روز سر از یک وزارتخانه، یک دستگاه یا سازمانی در می‌آورد به گونه‌ای که دیگر چشم مردم از وجود این نوع حقوق‌ها متعجب نمی‌شود. تنها دل افراد است که در جفای شعار ساده‌زیستی مسئولان هر روز با وضع بد اقتصادی سر می‌کند.

در تلاطم هر روز خبرهای فیش حقوقی میلیونی باور افراد به وجود عدالت اجتماعی رنگ می بازد. جالب است که بدانیم با وجود قانون مدون در خصوص میزان مجاز دریافتی‌ها اما بازهم رقم‌های نجومی برای بعضی فیش‌ها لحاظ می شود که تنها توجیه مسئولان عذرخواهی و قول مساعد برای بازگشت بیت‌المال است،اما باید بدانیم تمام این وعده وعیدها تا افتادن آب از آسیاب ادامه خواهد داشت و پس از خاموشی رسانه‌ها پرداخت‌های میلیونی ادامه خواهد داشت گویا فرمایشات رهبر انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی، ساده‌زیستی تنها برای اقشار ضعیف و متوسط جامعه معنی پیدا می‌کند.

تناقض رفتار مسئولان در خصوص وضع بد اقتصادی و لزوم رعایت اقتصاد مقاومتی مردم را هر روز بی‌اعتمادتر از قبل کرده به گونه‌ای که ضرب‌المثل «سیر از گرسنه خبر ندارد» هر روز ملموس‌تر می‌شود.

دمینوی حقوق‌های میلیونی هر روز سر از یک دستگاه در می‌آورد و با رسانه‌ای شدن آن مسئولان توضیحاتی را به مردم ارائه می‌کنند، هر چند دستور ویژه رئیس جمهور و رئیس مجلس در خصوص پیگیری و برخورد جدی با این نوع پرداختی‌ها صادر شده اما گویا خود مسئولان دریافت کننده چنین حقوق‌هایی هم می‌دانند که می‌توانند از  زیر قانون گریخته و آن را دور بزنند!

حقوق چند صد میلیونی یا چند ده میلیونی مدیری خاص با حقوق و دسترنج کارگر یا کارمندی ساده پس از 30 سال خدمت صادقانه برابری می‌کند که این با هیچ منطق و انصافی همخوانی ندارد.

حقوق نجومی 3406756/18/2016 4:00:08 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606101968908610_Thum.jpg
حقوق نجومی

 

در حالی که بسیاری از کارگران به ویژه اقشار بازنشسته از کمبود حقوق خود پس از سال‌ها خدمت در رنج معیشت، هستند افرادی که با حقوق‌های نجومی روزگار می‌گذرانده و در مقابل اندک افزایش حقوق کارگران و کارمندان ساده مقاومت می‌کنند.

دست درازی به بیت‌المال و غارت آن به دست مسئولان نظام این روزها مانند طوفانی اعتماد مردم به مسئولان نظام را در خود فرو برده، در این وضعیت مردم تنها منتظر اقدامی از سوی دستگاه‌های نظارتی و مسئول برای چاره‌سازی و بازگشت بیت المال به خزانه هستند.

اعتمادی که حاصل خون صدها هزار شهید بوده  این روزها سلب شده، متاسفانه در روزهایی که شرایط اقتصادی کشور بحرانی شده و هر روز کارخانه‌ها با وجود کارگران بسیار تعطیل می‌شود؛شنیدن اخبار زنجیره‌ای فیش‌های نجومی مسئولان درد کارگران بیکار شده را بیشتر کرده به گونه‌ای که می‌گویند اگر این برداشت های غیرقانونی نبود کارخانه ما با کمبود منابع مالی دست به گریبان نبود و ما شرمنده خانواده خود نبودیم.

دریافتی‌های میلیونی که این بار پس از بانک رفاه و تجارت و وزارت بهداشت سر از وزارت نفت درآورده ؛ گویا آخرین نیز نبوده و فردا یا فردای دیگر خبری از فیش حقوقی نجومی رسانه‌ای خواهد شد،حال وظیفه مسئولان در این وضع بحرانی عذرخواهی صرف یا بهانه تراشی در این باره نباید باشد،زیرا مردم نیازمند اقدامی عاجل برای بازگشت بیت‌المال و برخورد قاطع با متخلفان این حوزه هستند.

جهانبخش محبی نیا 3406756/18/2016 11:44:47 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606105715651695_Thum.jpg
جهانبخش محبی نیا

 

جهانبخش محبی نیا -نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با اشاره به روشدن فیش حقوقی میلیونی برخی کارمندان وزارت نفت در روزهای اخیر،می گوید: ادعای برخورد قاطع با فیش های نجومی،دارویی است که اثربخشی خود را از دست داده است.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه اقتصاد ما در مرحله جراحی قرار گرفته است،می افزاید:ما نمی توانیم با دستورهای نرم، توصیه و ارشاد این اقتصاد بیمار را درمان کنیم.

در حالی که همه به بیمار بودن اقتصاد کشور واقف هستند،اما اقدامی عملی برای بهبود اوضاع صورت نمی گیرد که نتیجه مستقیم آن بروز معضلاتی چون فساد اقتصادی،کلاهبرداری و فیش های حقوقی نجومی است، در این رابطه حسین امیری خامکانی با یادآوری رو شدن فیش های حقوقی میلیونی در بدنه برخی وزارتخانه ها،می گوید: فیش های حقوقی میلیونی و بی توجهی به آن ها عدالت اجتماعی را زیر سوال خواهد برد.

حسین امیری خامکانی 3406753/8/2016 3:35:17 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/03/201603108162213595_Thum.jpg
حسین امیری خامکانی

 

نماینده مردم رزن درمجلس شورای اسلامی،ادامه می دهد:اقتصادما باید برای جلوگیری از راههای نفوذی که احتمال رفتارهای غیرقانونی از آن می رود،بررسی مجدد شده و با هر نوع تخلف مشاهده شده در این رابطه برخورد شود.

مفسده های اقتصادی و مشترک بودن آبشخور و حامیان آن ها متاسفانه شرایط اقتصاد کشور را بحرانی کرده است به گونه ای که هر روز فاصله میان اغنیا و فقرا بیش از پیش می شود؛در این رابطه محسن بیگلری- عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس- با بیان اینکه مجلس نسبت به دریافتی های مسئولان و کارمندان دولت حساس است،می گوید:اجازه دست درازی به اموال بیت المال به هیچ مسئولی در هیچ پست و مقامی داده نمی شود.

محسن بیگلری محسن بیگلری3406758/8/2013 5:38:57 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/08/43119_Thum.jpg
محسن بیگلری

 

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، ادامه می دهد: دست های پشت پرده که از حقوق های نجومی دفاع کرده و سعی در کتمان آن دارند؛به زودی هویدا شده و افراد رسوا خواهد شد.

تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در خصوص پاک دستی و ساده زیستی مسئولان نشان از دغدغه مند بودن رهبر انقلاب در این حوزه است به گونه ای که ساده زیستی مسئولان را نمونه ای برای یک مسئول خوب متذکر شدند، ساده زیستی به معنای زهد نسبت به دنیاست؛ یعنی علاقه نداشتن، تعلق خاطر و طمع نداشتن به این جایگاه،به این پست و ظواهر دنیایی؛درحالی که برخی مسئولان در باطن با فیش های نجومی خود به دنیاپرستی روآورده اند؛در این رابطه محمدرضا رضایی کوچی- رئیس کمیسیون عمران مجلس- با انتقاد از وجود فیش های حقوقی چند ده میلیونی،می گوید: نمایان شدن و وجود چنین فیش های حقوقی فرمایشات مقام معظم رهبری را بی عمل،رها می کند.

رضایی کوچی رضایی کوچی3406758/7/2013 1:52:18 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/08/42822_Thum.jpg
رضایی کوچی

 

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، ادامه می دهد:عزل مدیران متخلف نخستین اقدامی است که می توان در برخورد با فیش های میلیونی در دستور کار قرار داد.

حال با وجود دستورات ویژه برای رسیدگی به موضوع فیش های میلونی انتظار مردم روشنگری در این رابطه، البته دوری از ساده انگاری از سوی برخی رسانه ها و برخورد قاطع با متخلفان این حوزه است تا مردم بدانند که مسئولان به فکرکاهش فاصله فقیر و غنی هستند./

پایان پیام  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet