هدر موبایل
1395/04/02 11:51:19
سرویس اجتماعی
ازسوی نمایندگان مجلس مطرح شد؛

حل معضل ریزگردها در بن بست اما و اگر مسئولان محیط زیست

نمایندگان مجلس با تاکید بر ضرورت تسریع در حل مشکل ریزگردها از سوی مسئولان، تصریح کردند که شانه خالی کردن سازمان محیط زیست از زیر بار مسئولیت مقابله با ریزگردها قابل قبول نیست.
حل معضل ریزگردها در بن بست اما و اگر مسئولان محیط زیست نمایندگان مجلس با تاکید بر ضرورت تسریع در حل مشکل ریزگردها از سوی مسئولان، تصریح کردند که شانه خالی کردن سازمان محیط زیست از زیر بار مسئولیت مقابله با ریزگردها قابل قبول نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/201606105336423843.jpg حل,معضل,ریزگردها,در,بن,بست,اما,و,اگر,مسئولان,محیط,زیست Icana

خبرگزاری خانه ملت- گروه اجتماعی؛ افزایش هجوم ریزگردها و گرد وغبار به استان‌های غربی و جنوبی کشور در هفته ای که گذشت نه تنها دید افقی را به چند متر کاهش داد بلکه طبق اظهارات وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یک هزار نفر را روانه بیمارستان ها و مراکز درمانی کرد.

در این میان مسئولان به جای رسیدگی به این معضل و ارایه راهکار مناسب برای حل عوامل داخلی و خارجی ریزگردها مدام از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده و به نظر می‌رسد قصدی برای پایان دادن به این مشکل ندارند، به طوری که رییس سازمان محیط زیست در اظهارنظری اعلام کرد که مردم باید با ریزگردها کنار بیایند و  ما نمی‌توانیم  تمام کارهایمان را تعطیل کنیم و برویم وسط گرد وغبار بنشینیم.

به عقیده بسیاری از کارشناسان محیط زیست آنچه که طی چندین سال گذشته از مسئولان دولتی دررفع مشکل ریزگردها انتظار می رفت به مرحله اقدام و عمل نرسیده و اهداف تعیین شده دراین بخش محقق نشده است، برای این مشکل شاید علل و دلایل مختلفی را بتوان مطرح کرد، اما مهم ترین علت بی توجهی مسئولان به حل معضل ریزگردها و عدم درک شرایط بحرانی درمناطق غربی و جنوبی کشور باشد.

دراین باره عباس پاپی زاده در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از بی‌توجهی سازمان محیط زیست و شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت در حل معضل ریزگردها از سوی مسئولان این سازمان، گفت: حدود 16 سال پیش بخش محیط زیست سازمان ملل متحد به مسئولان ایرانی هشدار دادند که پس از خشک شدن دریاچه آرال و فاجعه جنگل های آمازون بزرگترین مشکل زیست محیطی قرن درجنوب غرب ایران رخ می دهد.

عباس پاپی زاده در خانه ملت عباس پاپی زاده در خانه ملت3406758/24/2013 1:58:50 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/08/44783_Thum.jpg
عباس پاپی زاده در خانه ملت

نماینده مردم دزفول درمجلس شورای اسلامی با اشاره به سیاست های غلط آبی در ایران، ترکیه و عراق و تاثیر آن بر افزایش ریزگردها، افزود: در همان مقطع زمانی مسئولان به رفع این معضل بی توجهی کردند، بنابراین عدم احساس مسئولیت در آن شرایط باعث به وجود آمدن چنین شرایطی شد؛ یعنی منابع آبی کشور بدرستی مدیریت نشد ضمن اینکه بحث انتقال آب نیز با اشتباهات صد درصدی در دستور کار قرار گرفت؛ از سوی دیگر سدسازی بی رویه در استان خوزستان نیز به افزایش این مشکل دامن زد.

وی با تاکید براینکه سازمان محیط زیست در بسیاری از مواقع درمقابل سیاست های اشتباه وزارت نیرو و نفت سکوت کرده است، تصریح کرد: متاسفانه درخصوص دریاچه ارومیه مجوزهای بسیاری درجهت حفر چاه های اطراف آن صادرشد همچنین با سدسازی ها از ورود آب به سدها جلوگیری و بیلان منفی برای دریاچه ارومیه یک فاجعه زیست محیطی به وجود آورد.

پاپی زاده با ابراز تاسف از سخنان رییس سازمان محیط زیست مبنی براینکه مردم باید با ریزگردها کنار بیایند، گفت: متاسفانه هیچ مسئولی در کشور حاضر به پذیرش مقابله با ریزگردها و بحران گرد و غبار نیست، اگر سازمان محیط زیست این موضوع را نپذیرد، پس کدام سازمان و یا نهاد باید درمقابل این مشکل اقدامات اساسی انجام دهد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منایع طبیعی در مجلس دهم با انتقاد از عملکرد سازمان محیط زیست در ساخت سد گتوند، افزود: قرارگرفتن کوه نمکی در سد گتوند به هیچ عنوان قابل قبول نبوده و این پروژه یکی از طرح های مضحک وزارت نیرو است، بنابراین برای وزارت نیرو به هیچ وجه مهم نیست که این سد درخوزستان درآینده باعث از نابودی بخش کشاورزی و حیات انسانی خواهد شد.

این نماینده مردم درمجلس نهم با انتقاد از بخشی نگاه کردن و جزیره ای تصمیم گرفتن مدیران ارشد کشوری، تصریح کرد: متاسفانه 22 استان کشور درحال حاضر هزینه و تاوان ندانم کاری ها و مدیریت ضعیف وزارت نیرو و سازمان محیط زیست را می دهند.

 

محیط زیست در پدیده گردو غبار تنها به طرح مشکلات اکتفا کرده است

عبدالکریم حسین زاده نیز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص عملکرد دولت در رسیدگی به وضعیت ریزگردها، گفت:  در آیین‌نامه آمادگی و مقابله با آثار زیان بار پدیده گردو غبار که از سوی سازمان محیط زیست در 18 ماده تدوین شد بر شناسایی منشا ریزگردها برای پیشگیری از آن تاکید شده که در همین زمینه منشا ریزگردهای کشور بررسی و مهمترین منشا آن بیرونی و از سمت 6 کشور مجاور شناخته شده است.

عبدالکریم حسین زاده عبدالکریم حسین زاده3406757/21/2015 3:05:25 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/07/111872_Thum.jpg
عبدالکریم حسین زاده

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری انتخاب وزیر امور خارجه به عنوان مسئول ریزگردها، گفت: رفع معضل ریزگردها نیازمند کار عملیاتی و تشکیلاتی گروهی بین کشورهای درگیر است از این رو هرچند انتخاب وزیر امور خارجه به عنوان مسئول رفع معضل گرد و غبار اقدامی مناسب بوده اما برای رفع ریزگردها چانه زنی سیاسی تنها راه نیست.

وی با تاکید بر اینکه  رفع ریزگردها باید با دیدگاه ملی دنبال شود، افزود: سرمایه‌گذاری اقتصادی، کالبدی و فیزیکی در نقاط گرد وغبارخیز لازم است تا منشا ریزگردها در مبدا ازبین رفته و وارد کشور نشود، در حقیقت حل معضل ریزگردها در منشاهای خارجی را نباید صرف هزینه دانست بلکه منبع درآمدی باید تصور شود که خروجی آن کاهش آسیب‌های اکولوژیکی برای کشورمان خواهد بود.

حسین‌زاده در واکنش به اظهارات رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست مبنی بر اینکه «مردم باید با ریزگردها کنار بیایند» یا «ما نمی‌توانیم  تمام کارهایمان را تعطیل کنیم و برویم وسط گرد وغبار بنشینیم»، گفت: متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست حکم سازمان نظارتی را پیدا کرده که فرایند آن عملیاتی نیست، اظهارنظر خانم ابتکار نیز از منظر یک سازمان نظارتی است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: سازمان حفاظت محیط‌زیست در خصوص مسائل محیط‌زیستی چون خشکی و احیا تالاب‌ها، دریاچه ارومیه و آلودگی هوا و غیره همیشه به طرح مشکلات پرداخته اما گام عملیاتی جهت پیشگیری از رخداد برنداشته است.

وی با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی عملیاتی یکی از مولفه‌های توسعه پایدار است، گفت: مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست با حساسیت بیشتر و بازدید و حضور در مناطق درگیر با ریزگردها می‌توانند حداقل تا به سرانجام رسیدن تصمیمات، موجبات دلگرمی مردم این مناطق را فراهم سازند.

حسین‌زاده تصریح کرد: به نظر می‌رسد زاویه دید خانم ابتکار به حل معضل ریزگردها متفاوت است اما در هر حال حضور سازمان حفاظت محیط‌زیست در مناطق درگیر با ریزگرد ضروری است.

وی با تاکید بر اینکه باید مسئولیت اجرایی به سازمان محیط زیست داده شود، گفت: در چنین شرایطی سازمان محیط زیست با در اختیارداشتن امکانات مناسب و اعتبارات کافی، سرمایه گذاری و برنامه ریزی کرده تا اثرات زیست محیطی پروژه ها و ریزگردها را به صورت عملیاتی کاهش دهد.

 

عملکرد ستاد مقابله با ریزگردها قابل قبول نیست

در ادامه احمدعلی کیخا نیز درخصوص عملکرد مسئولان درجهت مقابله با ریزگرده ، گفت: ریزگردها در مدت اخیر نه تنها مردم بلکه گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری را هم تحت تاثیر قرار داده‌ است، به عنوان مثال یکی از دلایل از بین رفتن جنگل های بلوط و اپیدمی شدن کرم، نشستن گرد و غبار روی برگ درختان شناخته شد که همزمان با خشکسالی، توان بیولوژکی گیاهان را تضعیف و سبب برزو آسیب‌های بسیار شده است.

حمدعلی کیخا حمدعلی کیخا34067512/22/2013 1:14:37 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/12/55221_Thum.jpg
حمدعلی کیخا

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: پدیده گرد و غبار معلول مجموعه‌ای از علت ها است که در بخش‌های مختلف صورت گرفته که توسعه بی‌رویه و بی‌ضابطه بخش کشاورزی و مدیریت نامناسب آب در کشور از مهم‌ترین علل هستند.

وی حل مسئله ریزگردها را مستلزم مجموعه‌ای از اقدامات مدیریتی و فنی در حوزه آب و کشاورزی خواند وگفت: در خصوص ریزگردها خطای استراتژیکی شکل گرفته مبنی بر اینکه انتظار از سازمان حفاظت محیط‌زیست رفع علت‌ها است در حالی که رفع این علت‌ها در شرح وظایف دستگاه‌های دیگر است، در حقیقت برای مدیریت صحیح آب بر اساس قانون وزارت نیرو وظیفه تخصیص و مدیریت آب را دارد، برای انجام فعل و انفعالات در تثبیت شن‌های روان هم سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری طبق شرح وظیفه‌اش موظف به انجام یکسری اقدامات است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در خصوص عملکرد دولت در خصوص رفع ریزگردها در مدت اخیر تصریح کرد: عملکرد ستاد مقابله با ریزگردها در ذیل شورای عالی حفاظت محیط زیست، قابل توجه نبوده چراکه منجر به رفع مسئله نشده است هرچند این ستاد وظیفه منشا‌ یابی و هماهنگی بین دستگاه‌ها را به عهده دارد.

 

تدوین طرح مقابله با ریزگردها در مجمع نمایندگان استان کرمانشاه

حسن سلیمانی نیر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره آخرین وضعیت ریزگردها در غرب کشور، گفت: متاسفانه وضعیت نامناسب جوی به دلیل بروز پدیده ریزگردها در استان کرمانشاه و منطقه غرب کشور همچنان ادامه دارد.

حسن سلیمانی 3406756/8/2016 5:34:51 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606109801333292_Thum.jpg
حسن سلیمانی

نماینده کنگاور، صحنه و هرسین در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری تذکرات نمایندگان در صحن علنی مجلس به منظور توجه ویژه مسئولان به رفع معضل ریزگردها، افزود: البته در این زمینه مجمع نمایندگان استان کرمانشاه نیز در خصوص مقابله با وضعیت نامناسب جوی و ریزگردها فعالیت هایی را انجام داده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس نهم از تدوین طرحی در مجمع نمایندگان استان کرمانشاه برای مقابله با ریزگردها خبر  داد وگفت: در مجمع طرحی تهیه شده که امیدواریم اثربخشی لازم را در مبارزه با آفت آب و هوایی که در غرب و کل کشور حاکم شده را داشته باشد.

وی افزود: دستگاه های متولی در حال حاضر نمی توانند فاعل موثری باشند چون پدیده ریزگردها یک معضل بین المللی است و باید اقداماتی انجام شود که تاثیرات بین المللی و منطقه ای برای تثبیت شن های روان داشته باشد.

نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین در مجلس شورای اسلامی گفت: ضرورت دارد کانون‌های داخلی شن‌های روان شناسایی و برای تثبیت آن اقدام شود، در این زمینه چنانچه نیاز به اعتبار باشد مجلس آماده همکاری است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حل ریزگردها این معضل چندین ساله کشور همچنان در هاله ای از ابهام قرارداشته و مشخص نیست که مسئول پیگیری و جلوگیری از اقداماتی که به افزایش ریزگردها دامن می زند، کدام نهاد و یا سازمان است؛ اما انتظار مقابله با چنین مشکلی ازسوی دولت انتظارزیادی نبوده و دولت باید دررفع این مشکل اقدامات قابل قبول تری را انجام دهد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet