هفته دفاع مقدس
1395/04/02 11:52:07
سرویس سیاسی
نوریان:

تهران و پکن روابط هسته ای روان‌تری خواهند داشت/ ایجاد نیروگاه 100 مگاواتی از سوی چین در مسیر تسهیل برجام است

 عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به همکاری هسته ای ایران و چین تاکید کرد: روابط تهران و پکن روابط روان تری نسبت به کشورهای دیگر به خصوص روسیه در زمینه همکاری هسته ای خواهند داشت.
تهران و پکن روابط هسته ای روان‌تری خواهند داشت/ ایجاد نیروگاه 100 مگاواتی از سوی چین در مسیر تسهیل برجام است  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به همکاری هسته ای ایران و چین تاکید کرد: روابط تهران و پکن روابط روان تری نسبت به کشورهای دیگر به خصوص روسیه در زمینه همکاری هسته ای خواهند داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/201605103298981195.jpg تهران,و,پکن,روابط,هسته,ای,روان‌تری,خواهند,داشت/,ایجاد,نیروگاه,100,مگاواتی,از,سوی,چین,در,مسیر,تسهیل,برجام,است Icana

اردشیر نوریان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به پیشنهاد چین برای ایجاد نیروگاه های 100 مگاواتی در ایران اظهار داشت:  پیشنهاد چین در جریان برجام و بازطراحی راکتور اراک ارائه شده است، از سوی دیگر برجام مکانیزمی است که موانع همکاری بین المللی جمهوری اسلامی با سایر کشورها برداشته شود. کشور چین و روسیه نیز در این چارچوب قرار می گیرند.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: البته این دو کشور پیش از صدور قطعنامه ها علیه ایران و سنگین شدن تحریم ها علیه جمهوری اسلامی، همکاری هایی با تهران داشتند اما بعد از قطعنامه ها و  قرار گرفتن در چارچوب کشورهای گروه1+5 خود به خود موانع و محدودیت هایی در این همکاری ها به وجود آمد.

وی با بیان اینکه اما در فضای پس از برجام رویکردها و رویه ها تغییر کرده است، گفت: اکنون در فضای جدید و برداشتن گام های در زمینه اجرای برجام، همکاری روسیه و چین قابل پیش بینی بود و هست. این دو کشور با توجه به اینکه در فضای متمایز ایران و غرب، تمایل همکاری با ایران را دارند، بنابراین پیشنهاد نیروگاه های 100 مگاواتی در چارچوب همین فضا ارائه شده است.

نوریان اظهار داشت: پیشنهادی که ارائه شده در قالب توسعه روابط اقتصادی با ایران قابل ارزیابی است، تصور می کنم برداشتن این گام برای ایران و چین یک نوع روغن کاری و تسهیل پیشرفت گام ها در توافقات هسته ای و برجام برداشته می شود.

وی اعتقاد دارد که هم ایران از این نوع همکاری ها استقبال خواهد کرد و هم چین خواهان افزایش ارتباط با جمهوری اسلامی ایران در ابعاد مختلف از جمله روابط اقتصادی و فنی در حوزه علمی است.

این نماینده در خصوص مقایسه روابط ایران با روسیه و چین با این نکته که روسیه در گذشته بدقولی هایی داشته است، گفت: همکاری ایران و روسیه تابع شرایط خاصی است، روسیه به عنوان کشوری که قبل از مذاکرات هسته ای همکاری گسترده با ایران داشته و نمونه بارز آن نیروگاه هسته ای بوشهر است، اما کشورها بر اساس منافع خود در روابط دو جنبه عمل می کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بدقولی روسیه به نوعی امتیاز گیری با توجه به شرایط آن زمان بود تاکید کرد: گذشته روابط ایران و چین نشان می دهد که روابط این دو کشور کمتر دچار نوسان شده است. چین تحت فشارهای بین المللی و ایالات متحده تقریبا در آخرین مراحل به تحریم های ایران پیوست، بنابراین به نظر می رسد روابط ایران و چین نسبت به سایر کشورها روان تر خواهد بود و با موانع  کمتری روبه رو می شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet