هدر اصلی
1395/04/02 16:17:50
سرویس فرهنگی

یادداشت مازنی درباره کتاب «نظریه‌های فرهنگ در قرن‌بیستم»/اضمحلال فرهنگ سنتی در مقابل تحولات تکنولوژیکی

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس کتاب «نظریه‌های فرهنگ در قرن بیستم» را به‌عنوان آخرین اثر مطالعه کرده معرفی کرد و گفت: این کتاب توضیح می‌دهد؛ چگونه فرهنگ‌ سنتی در مقابل تحولات تکنولوژیکی اضمحلال پیدا کرده است.
یادداشت مازنی درباره کتاب «نظریه‌های فرهنگ در قرن‌بیستم»/اضمحلال فرهنگ سنتی در مقابل تحولات تکنولوژیکی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس کتاب «نظریه‌های فرهنگ در قرن بیستم» را به‌عنوان آخرین اثر مطالعه کرده معرفی کرد و گفت: این کتاب توضیح می‌دهد؛ چگونه فرهنگ‌ سنتی در مقابل تحولات تکنولوژیکی اضمحلال پیدا کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606107888996690.jpg یادداشت,مازنی,درباره,کتاب,«نظریه‌های,فرهنگ,در,قرن‌بیستم»/اضمحلال,فرهنگ,سنتی,در,مقابل,تحولات,تکنولوژیکی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، احمد مازنی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی  کتاب «نظریه‌های فرهنگ در قرن بیستم» نوشته دکتر حسین بشیریه را به‌عنوان آخرین اثری که مطالعه کرده است، معرفی کرد و گفت: در این کتاب، مباحث نظری همچون مباحث مارکسیستی، مکتب فرانکفورت، مباحث فمنیستی، ساخت‌گرایی و نشانه‌شناسی و پساساخت‌گرایی و پست مدرنیسم مطرح شده است چراکه اهم نظریه‌های فرهنگی در قرن بیستم به همین نظریات خلاصه می‌شود.

کتاب فوق مشتمل بر مقدمه مؤلف و هفت‏ گفتار و در آخر، فصلی باعنوان جمع‏بندی و نتیجه‏‌گیری است. نویسنده در مقدمه کتاب به ذکر تعاریف مختلفی از فرهنگ پرداخته و در نهایت دایره‏ تعریف و پژوهش خود از فرهنگ را به جلوه‌‏ها و فرآورده‏‌های فرهنگی مدرن‏ محدود کرده که به واسطه گسترش رسانه‏‌های همگانی و تجاری شدن‏ فرهنگ و فراغت در قرن بیستم بسط یافته‏‌اند.

معرفی حوزه‌های نظری لازم برای تفحص در زمینه نگرش‌های فرهنگی ایران

هدف از نگارش کتاب «نظریه‌های فرهنگ در قرن‌بیستم» به گفته دکتر بشیریه، معرفی حوزه‌های نظری لازم برای تحقیق و تفحص در زمینه فرهنگ و نگرش‌های فرهنگی در ایران بوده است. چراکه احساس می‌شد که مباحث تئوریک در حوزه مطالعات فرهنگی در ایران ضعیف بوده است، بنابراین دکتر بشیریه نظریه‌های عمده در باب فرهنگ در قرن بیستم را مورد بررسی قرار داد تا از خلال این تئوری‌ها حوزه‌های نظری لازم برای تحقیق در زمینه فرهنگ در ایران را مشخص شود، به همین دلیل قسمت پایانی کتاب معرفی حوزه‌های نظری تحقیق در فرهنگ عمومی ایران معاصر است.

نویسنده نظریه‌‏های فرهنگ‏ توده‏ای مدرن را به هفت دسته (نظریه‏‌های مارکسیستی فرهنگ و فرهنگ‏ توده‏ای نظریه‌‏های محافظه‌‏کارانه، تجدیدنظرطلبی و مکتب اصالت فرهنگ‏ توده‏ای، نظریه‏های فرهنگی در ساخت‌‏گرایی و نشانه‏‌شناسی، نظریه‏‌های‏ فرهنگی در پساساخت‌‏گرایی و پسامدرنیسم، نظریه‌‏های فرهنگ در فمینیسم‏ و مطالعه فرهنگی در کشورهای در حال توسعه) تقسیم کرده و در هریک‏ از این نظریات در صدد پاسخ دادن به سوالاتی است.

البته هدف کتاب این نیست که به ما بگوید، ما به سوی چه نظریه‌ای حرکت کنیم، بلکه این نظریه‌ها توضیح می‌دهند که ما به چه سمتی پیش می‌رویم و چگونه فرهنگ‌های سنتی در مقابل تحولات تکنولوژیکی و اقتصادی و اجتماعی اضمحلال پیدا کرده و در برابر آن تاب مقاومت ندارند.

بررسی مهمترین نظریه‌ها در باب تولید و توزیع فرآورده‌های فرهنگی و به‌خصوص «فرهنگ توده‌ای»

در کتاب «نظریه‌های فرهنگ در قرن‌بیستم» مهمترین نظریه‌ها در باب فرهنگ و تولید و توزیع فرآورده‌های فرهنگی و به‌خصوص «فرهنگ توده‌ای» مطرح و بررسی شده‌اند. این کتاب فرهنگ را از آغاز پیدایش آن پیگیری نمی‌کند، بلکه تنها محدود به قرن بیستم است و در قرن بیستم هم صرفاً به فرهنگ توده‌ای پرداخته است.

در مقدمه کتاب «نظریه‌های فرهنگ در قرن‌بیستم»، تعریف جامعی از فرهنگ توسط ریمون ویلیامز عرضه شده است. ویلیامز فرهنگ را در سه وجه مورد بررسی قرار می‌دهد.

نخست، فرهنگ به عنوان فرآیند عمومی تکامل و توسعه فکری و معنوی و زیبایی شناختی انسان در طی تاریخ که این معنای کلان و حداکثری از فرهنگ است. دوم، فرهنگ به‌عنوان شیوه خاص زندگی مردمان و اقوام در دوره‌های خاص تاریخی که این را می‌توان به عنوان تعریف حد وسطی از فرهنگ در نظر گرفت و سوم؛ هم فرهنگ به عنوان فرآورده‌ها و فعالیت فکری بشر در دوره خاص و مکان خاص که این تعریف، معنای حداقلی فرهنگ را تشکیل می‌دهد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet