هدر موبایل
1395/04/02 15:34:05
سرویس اجتماعی
فتحی:

یک هفته گذشت؛ مسئولان همچنان به دنبال جعبه سیاه حادثه شهران/ هیچ آمادگی برای مدیریت حوادث پایتخت وجود ندارد

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس با تاکید بر اینکه برای مقابله با زلزله احتمالی تهران آمادگی کافی نداریم، گفت: متاسفانه به دستورالعمل و فاکتورهای موثر در کاهش خسارات ناشی از زلزله و بحران های احتمالی پایتخت توجه چندانی نمی‌شود.
یک هفته گذشت؛ مسئولان همچنان به دنبال جعبه سیاه حادثه شهران/ هیچ آمادگی برای مدیریت حوادث پایتخت وجود ندارد عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس با تاکید بر اینکه برای مقابله با زلزله احتمالی تهران آمادگی کافی نداریم، گفت: متاسفانه به دستورالعمل و فاکتورهای موثر در کاهش خسارات ناشی از زلزله و بحران های احتمالی پایتخت توجه چندانی نمی‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201605106729307777.jpg یک,هفته,گذشت؛,مسئولان,همچنان,به,دنبال,جعبه,سیاه,حادثه,شهران/,هیچ,آمادگی,برای,مدیریت,حوادث,پایتخت,وجود,ندارد Icana

محمدجواد فتحی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از اینکه آمادگی لازم برای مقابله با زلزله احتمالی پایتخت وجود ندارد، تصریح کرد: مسئولان باید به صورت جدی نسبت به فراهم نمودن زیرساخت‌های لازم برای مقابله با بحران های احتمالی پایتخت مانند زلزله اقدام کرده و رسیدگی به این موضوع را در دستور کار خود قرار دهند زیرا بی‌توجهی به بحران ایجاد بحران نموده و آن را تشدید می‌کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، مقاوم‌سازی سازه‌ها را عمده عامل پیشگیرانه در راستای کاهش خسارات ناشی از زلزله احتمالی تهران خواند وافزود: اگرچه شهرداری تهران باید بر اساس قانون نسبت به مقاوم سازی سازه‌ها  اقدام کند ولی متاسفانه نسبت به این امر بی توجهی صورت می‌گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه دغدغه زلزله پایتخت فراتر از آلودگی هوا و معضل ترافیک است اما شهرداری نسبت به آن حساسیت لازم را ندارد، گفت: اگرچه شهرداری به عنوان متولی باید در روند ساخت سازها به موضوع ارائه مجوز و جواز پایان کار نظارت دقیقی داشته باشد ولی متاسفانه در بسیاری از موارد نسبت به این موضوع بی توجهی می شود.

وی از بی توجهی شهرداری نسبت به عدم رعایت استانداردها و فاکتورهای مناسب در ساخت و سازهای شهری انتقاد کرد و یادآور شد: مشخص نیست که استانداردهای ساخت و ساز تا چه اندازه در ساخت وسازهای شهری رعایت می شود اما با نگاهب به ظاهر و نمای سازه‌های در حال ساخت پایتخت می توان حدس زد که به طور کلی استانداردها رعایت نشده است.

فتحی ادامه داد: متاسفانه به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها و همچنین بی توجهی به مقاوم‌سازی سازه‌ها به طور قطع در صورت وقوع زلزله پایتخت فاجعه انسانی رقم می خورد که در همین راستا باید شاهد مرگ میلیون ها نفر باشیم این در حالی است که در ارتباط با مقاوم سازی‌ سازه ها هم متولی و هم قانون داریم.

این نماینده مردم در مجلس دهم،  بر لزوم نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده پایتخت برای کاهش خسارات ناشی از زلزله احتمالی تاکید کرد و افزود: با ارائه راهکارهای تشویقی موثر مانند ارائه تسهیلات مناسب و ارزان قیمت به مالکان بافت‌های فرسوده می‌توان بافت‌های فرسوده را در مقابل زلزله احتمالی مقاوم سازی کرد؛ البته برای مدیریت زلزله احتمالی باید واحدهای کوچک تجمیع و استانداردهای لازم از سوی شهرداری در ساخت و سازها رعایت شود.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس دهم، با ابراز تاسف از مشخص نبودن علت حادثه شهران، گفت: حادثه جزئی و کوچک شهران نشان داد که توان و آمادگی مقابله با بحران‌های گسترده تر در پایتخت وجود ندارد؛ حادثه شهران ابعاد بسیار کوچکی از زلزله احتمالی تهران بود ولی مدیریت و مهار آن بسیار ضعیف بود و هنوز علت آن مشخص نشده است.

فتحی ادامه داد: جای بسی تعجب است که چطور بعد از گذشت چندین روز از وقوع این حادثه هنوز علت آن به روشنی مشخص نشده است، مسئولان باید بدانند که این  حادثه مانند سقوط هواپیما در اقیانوس آرام نیست که حتما باید جعبه سیاه آن را پیدا کنیم تا عوامل دخیل در آن مشخص شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم از نحوه مدیریت حادثه شهران انتقاد کرد و افزود: متاسفانه طی این حادثه زمانی که مردم اقدام به ترک منازل خود کردند افرادی اقدام به سرقت لوازم منازل کردند؛ بسی جای تاسف است که نیروی انتظامی چگونه توان مدیریت این حادثه بسیار کوچک را نداشته است.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی، افزود: حادثه شهران باید برای نیروی انتظامی درس عبرتی باشد که در مواقع بحران با هوشیاری تمام نسبت به حفاظت از جان، مال و ناموس مردم اقدام کرده و سیاست های پیشگیرانه ای را در نظر بگیرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet