خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1388/02/15 23:08:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در جمع معلمان نمونه تهران:

اساس آموزش و پرورش باید تربیت انسان‌ مسلکی باشد

**رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که در نظام آموزش و پرورش ما نحوه تربیت انسان‌ها نوعی گرته برداری است، اظهارداشت: باید پایه و اساس آموزش و پرورش را بر تربیت انسان‌ مسلکی قرار دهیم.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" بعدازظهر روز سه شنبه در مراسم تجلیل از معلمان نمونه آموزش و پرورش شهر تهران، با تبریک روز معلم و پاسداشت سالروز شهادت استان مطهری ابراز امیدواری کرد که ‌ معلمان روزگار خوبی داشته باشند و این مشکلاتی که غالبا معلمان با آن دسته و پنجه نرم می‌کنند مرتفع شود.

وی با اشاره به ارزش و جایگاهی که معلم در تفکر اسلامی دارد و اهتمامی که به معلمان در انقلاب اسلامی شده،‌ تصریح کرد: اما غالبا مسئولان آموزش و پرورش با مسائل و مشکلات معیشتی و مادی درگیر هستند.

رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در سال 87 گام‌های خوبی از سوی وزارت آموزش و پرورش برای پیگیری این مشکلات برداشته شد و تا حدود زیادی مشکلات آموزش و پرورش از لحاظ بودجه مرتفع شده است، در سال 88نیز در بودجه راه‌های مختلفی برای کمک به این نهاد مقدس در نظر گرفته شد و بندهایی قرار داده شد که آموزش و پرورش از این مسیر بتواند مشکلات معلمان را حل کرد.

وی اظهارداشت: یک پنجم بودجه جاری کشور متعلق به آموزش و پرورش است و بعید می‌دانم که ظرفیت اقتصادی کشور بیش از این کشش داشته باشد، بنابراین باید راه‌حل‌های دیگری برای حل مشکلات آموزش و پرورش و معلمان در نظر گرفته شود.

لاریجانی ،برقراری نسبی عدالت آموزشی ،تغییرات در کتب درسی و توجه به آموزش معلمان را ازجمله اقدامات ارزشمند سی سال گذشته در آموزش و پرورش دانست .

رئیس مجلس گفت: نمی‌توان به کارهایی که انجام شده است ارج نگذاشت، اما فاصله ما  اهدافمان بسیار زیاد است و با آنچه در تلاش‌های شخصیت‌هایی چون شهید باهنر و شهید رجایی برای تربیت انسان‌های بصیر بود، فاصله زیادی داریم.

وی بابیان اینکه مولفه‌های زیادی در آموزش تاثیر گذارند،تصریح کرد:  توجه به مسائل محتوایی و ساختار آموزش و پرورش دو نکته بسیار مهم در تحول بنیادین آموزش و پرورش هستند که این دو موضوع در کارآمدسازی روش و فکر ما در تربیت انسان‌های خلاق و بصیر موثر است.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که باید اقدامات اساسی در جهت تحولات بنیادین و محتوایی در آموزش و پرورش انجام گیرد، تصریح کرد:‌ اگر کار آموزش و پرورش به بهبود روش‌های آموزشی و هدایت کار آموزشی و روش‌ها و نظارت سوق پیدا کند،‌ موفق خواهد شد.

لاریجانی اظهارداشت: باید پایه و اساس آموزش و پرورش را بر تربیت انسان‌ مسلکی قرار دهیم،ولی در نظام آموزش و پرورش ما تربیت انسان‌ها مسلکی نیست و نوعی گرته برداری است.

رئیس مجلس افزود:  کلید و مرحله اول ساختن انسان‌های مسلکی این است که انسان‌ها در معرض پرسش‌های بنیادین در عرصه هستی قرار گیرند و بعد از آن روحیه کاوش برای رسیدن به پاسخ را پیدا کنند، لذا اگر با این سوالات مواجه نشویم نمی‌توانیم انسان هدفی باشیم.

وی از کنکور به عنوان یکی از مهمترین مسائلی یاد کرد که آموزش و پرورش با آن درگیر است و گفت:‌ بحث کنکور که یک فن عجیب و غریبی است ذهن دانش‌آموزان را با فن تست زنی درگیر می‌کند و این یکی از مهمترین مسائلی است که آموزش و پرورش باید به آن توجه کند و باید بیاموزیم که همه چیز در عقلانی زندگی کردن است.

لاریجانی تاکید کرد: در حوزه سیاست نیزبا انسان‌هایی که با موج‌ها تغییر می‌یابند نمی‌توان تغییر ایجاد کرد و این کار نیاز به انسان‌های مسلکی دارد هر چند تعدادشان کم باشد چرا که انسان‌های مسلکی می‌توانند شرایط را تغییر دهند نه اینکه با شعارهای عوام‌فریبانه حرکت کنند.

رئیس مجلس یادآور شد: بعد از سی سال تجربه در عرصه آموزش و پرورش و اهتمامی که رهبران کشور به آن داشتند افرادی هستند که می‌توانند از درون این سازمان، یک نظام و ساختار جدیدی را تدوین کنند و مطمئنا نظام و مسئولان و مجلس پشتیبان آن‌ها هستند.

گفتنی است در پایان این مراسم با حضور رییس مجلس، وزیر آموزش و پرورش ، استاندار تهران و جمعی از مسئولان این وزارتخانه از تعدادی از معلمان نمونه تقدیر شد و رییس مجلس نیز وعده اعزام 20 نفر از معلمان نمونه مناطق به حج عمره مفرده را داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet