ایام محرم 1398
1388/02/18 13:26:00
سرویس سیاسی

مجلس هشتم و انتخابات دهمین رییس جمهور

**بار دیگر خرداد پیش روست و باز سخن از انتخابی دیگر است. و همانند همیشه زمزمه‌های این انتخاب از ماه‌ها پیش از فرا رسیدن موعد آن، از گوشه گوشه کشور به گوش می‌رسد. زمزمه‌هایی که رفته رفته به شکل اعلامیه‌‌های علنی بروز می‌یابد و فضای انتخاباتی کشور را شکل می‌دهد.

اگرچه انتخابات پیش رو، انتخابات بزرگ خانه ملت نیست و هرچند مجلس در این عرصه نقشی جز دعوت برای حضوری گسترده‌تر ندارد، اما قانونگذاران فارغ از دغدغه‌های این انتخاب نیستند که آنان نیز - همانگونه که می‌باید - همچون یک یک مردم در تکاپوی شناختن و شناساندن کسی باشندکه می‌تواند دهمین رییس جمهور شایسته کشورشان باشد.

قانونگذاران در گفت و گو با خانه ملت از دغدغه‌های خود برای این انتخاب سخن گفتند:

جایگاه مجلس دخالت در کار دیگر قوا نیست

رییس مجلس شورای اسلامی روز شنبه 5 اردیبهشت ماه در حاشیه نهمین کنفرانس مهندسی حمل و نقل و ترافیک ایران و پس از بازدید از نمایشگاه حمل و نقل و ترافیک، در جمع خبرنگاران تصریح کرد: جایگاه مجلس به عنوان قوه مستقل این نیست که در کار دیگر قوا دخالت کند.

وی اظهار داشت: اینکه مجلس به عنوان یک قوه مستقل در انتخابات قوه مجریه دخالت کند را مناسب نمی‌دانیم.

لاریجانی همچنین روز سه شنبه 8 اردیبهشت درحاشیه مراسم افتتاحیه نمایشگاه شهدای مجلس و بزرگداشت آیت الله شاه‌آبادی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مجلس همچنان باید جایگاه مستقل خود را در انتخابات داشته باشد. اما فراکسیون‌ها می‌توانند موضع خود را مشخص نمایند فراکسیون‌ها نظرات متفاوتی دارند. باید صبر کنید تا نام نویسی‌ها انجام گیرد و بعد از آن فرصت مناسب صحبت شود.

‌اعلام حمایت مجلس از یک کاندیدای خاص به مصلحت نیست

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص اعلام موضع مجلس درمورد کاندیداهای ریاست جمهوری دهم گفت: مجلس یک نهاد رسمی و قانونی در کشور است و توقعی نیست با نام مجلس درباره انتخابات موضع گیری شود.

محمدرضا باهنر افزود: کما اینکه در انتخابات مجلس نیز توقع افکار عمومی این است که دولت موضع گیری نکند چرا که دولت مجری انتخابات است و تاکنون همین‌گونه هم بوده است.

وی تصریح کرد: ‌اعلام حمایت مجلس از یک کاندیدای خاص به مصلحت نیست و تاکنون روال هم نبوده است اما طبیعی است که نمایندگان به عنوان اشخاص سیاسی و حقیقی مواضع خود را در این زمینه مطرح کنند.

فضای انتخاباتی، خوب و بانشاط

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی فضای انتخاباتی کشور را در آستانه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری خوب و با نشاط ارزیابی کرد.

"حسین سبحانی‌نیا" در خصوص احتمال چند قطبی شدن انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت:ظاهر امر نشان می دهد که نامزدهای مختلفی از جناح های سیاسی در انتخابات حضور داشته باشند اما در نهایت دو جریان سیاسی اصلاح طلب و اصوالگرا با هم به رقابت خواهند پرداخت.

وی فضای انتخاباتی کشور را در آستانه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری خوب و با نشاط ارزیابی کردو یادآور شد: از یکی دو ماه پیش فضای سیاسی کشور به سمت انتخابات جهت گیری کرده و بحثهای انتخاباتی داغ است.

نماینده نیشابور با تاکید بر نقش رسانه ها در گرم کردن فضای انتخابات و ایجاد انگیزه و نشاط بین مردم و گروههای سیاسی خاطر نشان کرد: نمایندگان افکار عمومی خصوصا رسانه ملی در این میان دارای نقش مهم وکلیدی هستند و می توانند در مشارکت حداکثری مردم در انتخابات موثر باشند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: همچنین رعایت اخلاق انتخاباتی چه از سوی انتخاب شوندگان و چه از سوی انتخاب کنندگان می تواند در پرشور برگزار شدن انتخابات تاثیرگذار باشد.

وی بر احترام متقابل و دوری از تهمت از سوی نامزدهای انتخاباتی تاکید کردو گفت: نامزدهای انتخاباتی نمی توانند با عنوان اینکه جبهه مقابل بر حق نیست دست به تخریب و تهمت بزنند .

 شخصیت حقوقی رییس مجلس باید از رقابتهای سیاسی مصون باشد

"حشت‌ا... فلاحت‌پیشه "نماینده اسلام آباد غرب تصریح کرد: شخصیت حقوقی رییس مجلس باید از رقابتهای سیاسی، انتخاباتی مصون باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلساظهار داشت: آنچه مسلم است اینکه نظام سیاسی  ایران نظام "ریاستی _ پارلمانی" است و مجلس به عنوان قوه ‌مقننه از دولت جداست لذا مجلس به لحاظ حقوقی نمی‌تواند به جهت‌گیری انتخاباتی بپردازد.

نماینده اسلام آباد غرب در خصوص نحوه حضور و ایفای نقش مجلس در انتخابات گفت: هر یک از نمایندگان می‌توانند در قالب شخصیت حقیقی خود به اظهار نظر در مورد انتخابات و کاندیداهای مطرح ریاست جمهوری بپردازند و حتی در درون گروهها و فراکسیونها جهت‌گیری خود را اعلام کنند اما تحت عنوان عضوی از پارلمان باید از ورود به جهت‌گیریهای انتخاباتی پرهیز کنند.

رقابت بین دو تفکر

"فاطمه آلیا" گفت: وعده های انتخاباتی فراتر از اختیارات و وظایف ریاست جمهوری به اعتماد مردم و همچنین جایگاه قوه مجریه ضربه می زند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درخصوص احتمال چند قطبی شدن انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد:رقابت در این دور از انتخابات ،رقابت بین دو تفکر اصولگرائی و اصلاح طلبی است .

وی با بیان اینکه اکثر تشکل های اصولگرا حمایت خود از یک نامزد واحد یعنی آقای احمدی نژاد را به طور شفاف  اعلام کرده اند،یادآور شد: در صورت حضور اصلاح طلبان با چند کاندیدا و چند قطبی شدن انتخابات ، باز هم رقابت بین این دو تفکرصورت می گیرد.

نماینده تهران با تاکید بر اینکه وعده های انتخاباتی فراتر از اختیارات و وظایف ریاست جمهوری به اعتماد مردم و همچنین جایگاه قوه مجریه ضربه می زند، خاطر نشان کرد: نامزدها  باید شعارهایشان را در چهارچوب قانون اساسی و آرمان های امام (ره)و شهدا به گونه ای مطرح کنند که توانائی اجرای آن را داشته باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار داشت:مردم ایران مردمی بصیر و اهل تدبیر هستند و با یک فهم سیاسی و شعور انقلابی شعارها را بررسی می کنند.

آلیا در خصوص نقش رسانه ها در گرم کردن فضای انتخاباتی گفت: رسانه ها باید با رعایت اخلاق انتخاباتی به اطلاع رسانی بپردازند و صدا و سیما نیز باید امکان طرح دیدگاهها و برنامه ها را به صورت عادلانه در اختیار نامزدها قرار دهد که این خود می تواند در میزان مشارکت مردم در انتخابات تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

بحث تشکیل کمیته‌ صیانت آراء بر فضای انتخاباتی کشور اثر منفی دارد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: بحث تشکیل کمیته‌ صیانت آراء یک بحث انحرافی است که اثر منفی در مشارکت مردم و فضای انتخاباتی کشور دارد.

"سیدحسین نقوی حسینی" با اشاره به فضای گرم انتخاباتی درکشور اظهار داشت: ملت ایران در حال آماده شدن برای حضور در یک حماسه بزرگ دیگر هستند و احزاب و گروه‌های سیاسی کشور نیز با حضور در استانهای مختلف و برگزاری نشست‌های مردمی و تشکیل ستادهای انتخاباتی در شهرستانها خود را آماده رقابت در صحنه انتخابات می‌کنند.

وی رعایت اخلاق انتخاباتی و پرهیز از تخریب رقیب را یکی از عوامل موثر در افزایش مشارکت مردم و پرشور کردن فضای انتخابات دانست و افزود: همچنین طرح بحث‌هایی همچون تشکیل کمیته صیانت از آراء، موضوعی انحرافی است که باعث ایجاد تردید در مردم شده و اثر منفی در فضای انتخاباتی کشور بجای می‌گذارد در حالیکه بر همگان روشن است مجریان انتخابات در نظام ما همیشه امانت‌دار مردم بوده‌اند.

نماینده مردم ورامین در خصوص نحوه ورود مجلس به بحث انتخابات گفت:‌ در این زمینه ما باید بین قوه‌مقننه به عنوان یکی از قوای سه‌گانه نظام و نمایندگان و فراکسیون‌ها تفکیک قائل شویم.

وی ادامه داد: وقتی بحث مجلس به عنوان یک نهاد مطرح است طبیعی است که باید همانند قوه‌مجریه و قضائیه و شورای نگهبان بی‌طرف باشد و از نامزد خاصی اعلام حمایت نکند اما نمایندگان براساس قانون اساسی می‌توانند در تمام مسائل داخلی و خارجی اظهار نظر کنند لذا نمی‌توان نماینده را از اعلام موضع در حمایت ازیک کاندیدا منع کرد.

نقوی خاطر نشان کرد: همچنین فراکسیون‌های مجلس آزاد هستند که به مصادیق انتخابات وارد شوند و حمایت خود را از نامزد مورد نظرشان اعلام کنند.

وی گفت: این موضوع که قوه‌مقننه نباید از کاندیدای خاصی حمایت کند به این معنا نیست که فراکسیون اصولگرایان نباید اعلام موضع کند بلکه این فراکسیون به عنوان اکثریت مجلس هشتم باید به صراحت مصداق خود را اعلام و حمایت کند.

تعدد کاندیداها؛ رونق انتخابات

نایب رئیس کمیسیون سیاست داخلی و امور شوراهای مجلس شورای اسلامی با گرم و پرشور خواندن فضای انتخابات گفت: تعدد کاندیداها قطعا به رونق انتخابات کمک می‌کند.

"سیدمحمدرضا میرتاج الدینی" فضای انتخابات را گرم و پرشور توصیف کرد و اظهار داشت: انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری را نباید با انتخابات دور قبل مقایسه کرد بلکه انتخابات آتی قابل مقایسه با انتخابات دور دوم ریاست جمهوری آقایان هاشمی و خاتمی است.

وی افزود: فضای انتخاباتی در زمانی که آقای هاشمی و خاتمی یک دوره 4 ساله رئیس جمهور بودند و برای بار دوم کاندیدا شده بودند نسبت به شرایط کنونی، سردتر بود در حالی که ما شاهدیم در این دوره کاندیداها بصورت جدی وارد عمل شده و رقابت‌‌ها جدی است و فضای انتخاباتی نیز شکل گرفته است.

نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر با بیان اینکه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری بصورت چند قطبی برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: تعدد کاندیداها قطعا به رونق انتخابات و شور و نشاط مردم کمک می‌کند.

عضو هیات رئیسه مجلس با تاکید بر ضرورت حفظ بی طرفی مجلس به عنوان قوه مققنه در انتخابات، یادآور شد: چون مجلس باید در آینده با دولت منتخب کار کند، روال این بوده که در حمایت از نامزد خاصی موضع‌گیری رسمی نکند اما نمایندگان مجلس به حکم نماینده بودن در اظهارنظر آزاد هستند و می‌توانند به صراحت نظرات خود را در خصوص نامزدهای ریاست جمهوری اعلام کنند.

مجلس وارد مصادیق نمی‌شود

عضو کمیسیون سیاست داخلی و امور شوراهای مجلس شورای اسلامی گفت: دنیا منتظر اعجاب دیگری در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران اسلامی می‌باشد.

"محمدجواد ابطحی" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت اظهار داشت: با توجه به اینکه حدود 40 روز تا انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری باقی مانده است، فضای انتخاباتی در کشور پرحرارت‌تر از گذشته به نظر می‌رسد.

وی افزود: خوشبختانه هر چه جلوتر می‌رویم شاهد گرم‌تر شدن فضای انتخاباتی شهرستان‌ها و حوزه‌های انتخابیه هستیم و مردم برای شرکت در انتخابات آماده می‌شوند.

نماینده خمینی شهر با تاکید بر نقش رسانه‌ها در پرشور برگزار شدن انتخابات، گفت: صدا و سیما در این میان به وظیفه و رسالت خود به خوبی عمل کرده است و امیدواریم دیگر مسئولین نیز در جهت تشویق و ترغیب مردم به شرکت در انتخابات حرکت کنند تا حضور هر چه پرشورتر مردم را در این حماسه ملی شاهد باشیم.

ابطحی یادآور شد: هر انتخابات تازه‌ای که در کشور ما برگزار می‌شود ما شاهد ارتقای آگاهی و شعور ملی مردم آگاهمان هستیم و در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری دنیا باید منتظر اعجاب دیگری باشد.

عضو کمیسیون سیاست داخلی و امور شوراها در خصوص نحوه ورود مجلس به بحث انتخابات اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی به عنوان قوه مقننه نمی‌تواند وارد مصادیق انتخاباتی شود و این مساله مورد اذعان همه دلسوزان نظام است.

وی افزود: اما بحث فراکسیون‌ها متفاوت است و هر فراکسیون می‌تواند نظر خود را بصورت شفاف اعلام کند همانطور که هر نماینده‌ای حق دارد نظر شخصی خود را در حمایت از یک نامزد خاص بیان کند.

نماینده خمینی شهر تاکید کرد: اظهارنظر رسمی مجلس به عنوان قوه مقننه در خصوص حمایت از یک کاندیدا نه تنها از نظر حقوقی دچار اشکال است بلکه عقلا هم به صلاح نیست

انتخابات دو قطبی می‌شود؟

"پرویز سروری گفت": انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری به سمت دو قطبی شدن پیش می‌رود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تنور انتخابات هنوز گرم نشده و این می‌تواند به مشارکت عمومی آسیب برساند.

وی بر نقش رسانه‌های عمومی اعم از مکتوب و غیرمکتوب در ایجاد شور انتخابات در میان مردم تاکید کرد و گفت: تلاش بیشتر همه رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی در این جهت ضروری است.

نماینده تهران با بیان اینکه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری به سمت دو قطبی شدن پیش می‌رود، تصریح کرد: البته تا زمان پایان ثبت نام نامزدها فرصت باقی است اما به نظر می‌رسد اصلاح طلبان چاره‌ای جز اجماع ندارند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص نحوه ورود مجلس به بحث انتخابات یادآور شد: نماینده مجلس اساسا یک عنصر سیاسی است و نمی‌تواند به موضوعات سیاسی ورود نداشته باشد و اینکه از نمایندگان بخواهند در انتخابات بی‌طرف باشند حرف خیلی تعجب برانگیزی است.

وی با بیان اینکه در تمام ادوار، این نمایندگان بودند که جریان‌های مهم سیاسی را به راه انداخته‌اند، گفت: اما بحث مجلس به عنوان قوه مقننه از بحث نمایندگان و فراکسیون‌ها جدا است و تاکنون سابقه نداشته که مجلس در موضوع انتخابات وارد مصادیق شود.

سروری با انتقاد از عدم اعلام حمایت رسمی فراکسیون اصولگرایان از یکی از نامزدهای ریاست جمهوری اظهار داشت: متاسفانه در حال حاضر برخی با خلط مبحث سعی دارند جریان‌های متنفذ و قدرتمند در داخل مجلس را از حیض انتفاع خارج کنند.

نماینده تهران، با بیان اینکه سکوت فراکسیون اصولگرایان هیچ توجیهی ندارد، تاکید کرد: در شرایط فعلی فضای این فراکسیون را معیوب و منفعل می‌بینم.

هزینه‌های بالای تبلیغات: ضد تبلیغ

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: هزینه‌های بالایی که صرف تبلیغات انتخاباتی می‌شود برای نامزدها به صورت ضد تبلیغ عمل می‌کند.

"محمد کرمی راد"  خاطرنشان کرد: فضای کشور از 4 ماه پیش که برخی اعلام کاندیداتوری کردند انتخاباتی شده و اینکه گفته می‌شود فضای انتخاباتی نسبت به انتخابات گذشته سرد است، حرف نادرستی است.

وی با بیان اینکه در انتخابات آتی نامزدهای مطرح از دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب برای مردم شناخته شده‌اند، یادآور شد: مهلت قانونی تبلیغات هنوز فرانرسیده است و ما باید عادت کنیم در چهارچوب قانون به فعالیت‌های انتخاباتی بپردازیم.

نماینده کرمانشاه گفت: یکی از آسیب‌ها در بحث اخلاق انتخاباتی، هزینه‌های بالایی است که صرف تبلیغات می‌شود که اینگونه اسراف‌ها نه تنها نتیجه مثبت برای نامزدها به همراه ندارد، بلکه مردم را ناراحت کرده و بصورت ضد تبلیغ عمل می‌کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به نحوه ورود مجلس به موضوع انتخبات، تصریح کرد: اینکه گفته شود نمایندگان باید در انتخابات بی‌طرف باشند با هیچ عقل سلیمی سازگار نیست چون نمایندگان براساس وظایف قانونی خود حق اظهارنظر در تمام مسایل داخلی و خارجی کشور را دارند همچنین وضعیت فراکسیون‌ها در مجلس نیز به همین شکل است و آنها می‌توانند به صراحت از نامزد مشخصی اعلام حمایت کنند.

کرمی راد اظهار داشت: البته حمایت دکتر لاریجانی رئیس مجلس که ریاست فراکسیون اصولگرایان را نیز برعهده دارد از یک نامزد خاص ممکن است در جامعه شائبه ایجاد کند به همین منظور فراکسیون‌های زیرمجموع فراکسیون اصولگرایان از نامزد مورد نظر حمایت رسمی می‌کنند.

فضای انتخاباتی فعلی مقبول است

نماینده فردوس و طبس اظهار داشت: یپیش‌بینی می‌شود مشارکت مردم در این دوره از انتخابات بالاتر از دوره‌های پیش باشد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: فضای انتخاباتی کشور در آستانه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری مقبول است.

محمد کریم عابدی با بیان اینکه در حال حاضر فضای انتخاباتی در کشور مقبول است، خاطر نشان کرد:‌ نامزدهای مطرح دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب مدتی است که مشخص شده‌اند و ستادهای انتخاباتی در شهرستانها فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و پیش بینی می‌شود که مشارکت مردم در این دوره از انتخابات بالاتر از دوره‌های پیش باشد.

نماینده فردوس، طبس، سرایان و بشرویه اظهار داشت: حضور هوشمندانه مردم فهیم ایران پای صندوق‌های رأی، دشمنان ایران اسلامی که انتخابات را رصد می‌کنند، ناامید خواهد کرد.

وی در خصوص موضع‌گیری مجلس در ارتباط با مصادیق انتخاباتی گفت: مجلس شورای اسلامی به معنای یکی از قوای سه گانه کشور نمی‌تواند وارد هیچ انتخاباتی شود اما نمایندگان، فراکسیون‌ها، مجمع نمایندگان استانها و سایر تشکل‌های داخل مجلس می‌توانند به صراحت اعلام موضع کنند و فعالیت انتخاباتی داشته باشند.

فراکسیون‌ها می‌توانند از نامزد مورد نظر خود حمایت کنند

"ولی اسماعیلی" اظهار داشت: فراکسیون‌ها و سایر تشکل‌های سیاسی مجلس می‌توانند به اعلام نظر خود در مورد انتخابات بپردازند.

عضو کمیسیون سیاست داخلی و امور شوراها، فضای انتخاباتی کشور را گرم و پرنشاط توصیف کرد و گفت: انتخاباتی کردن زود هنگام، فضای کشور و جامعه را متضرر می‌کرد.

ولی اسماعیلی  اظهار داشت: این یک واقعیت است که انتخابات برای 4 سال اول ریاست جمهوری یک نامزد، از حال و هوای دیگری برخوردار است همانگونه که فضای انتخاباتی مرحله دوم ریاست جمهوری آقایان هاشمی و خاتمی نیز مثل دور اول نبود.

وی افزود: اکنون که تا انتخابات حدود40 روز باقی مانده است، بهترین زمان برای تبلیغات و معرفی نامزدهاست چون اگر قرار بود زودتر از این فضای کشور انتخاباتی شود، تمام دستگاه‌ها تحت تاثیر انتخابات قرار می‌گرفتند و از کار اصلی خود بازمی‌ماندند که این به ضرر جامعه تمام می‌شد.

نماینده گرمی گفت: احتمالا انتخابات پیش رو دو قطبی می‌شود و آقایان موسوی از جناح اصلاح طلب و احمدی نژاد از سوی اصولگرایان، رقبای اصلی انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری خواهند بود.

اسماعیلی در خصوص چگونگی ورود مجلس به بحث انتخابات اظهار داشت: این مساله که گفته می‌شود مجلس نباید وارد مصادیق انتخاباتی شود، حرف کاملا درستی است چون شان مجلس به عنون قوه مقننه این نیست که وارد بحث‌های اجرایی و انتخاباتی شود اما مجلس با فراکسیون‌ها تفاوت دارد و فراکسیون‌ها و سایر تشکل‌های سیاسی مجلس می‌توانند به اعلام نظر خود در مورد انتخابات بپردازند.

عضو کمیسیون سیاست داخلی و شوراها یادآور شد: اگر چه آقای لاریجانی به عنوان رئیس مجلس نباید از نامزد خاصی حمایت کند اما از ایشان به عنوان رئیس فراکسیون اصولگرایان انتظار می‌رود در خصوص انتخابات موضع‌گیری کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet