هدر موبایل
1395/04/05 13:13:48
سرویس فرهنگی
سعیدی:

دست‌های پشت پرده افول صنعت فرش را رقم زدند/ نامه به رییس‌جمهور بی‌جواب ماند

عضوکمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از وضعیت نابسامان در حوزه فرش و صنایع دستی، گفت: دست‌های پشت پرده‌ای وجود دارند که نمی خواهند صنعت فرش ایران به دوران اوج خود برگردد.
دست‌های پشت پرده افول صنعت فرش را رقم زدند/ نامه به رییس‌جمهور بی‌جواب ماند عضوکمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از وضعیت نابسامان در حوزه فرش و صنایع دستی، گفت: دست‌های پشت پرده‌ای وجود دارند که نمی خواهند صنعت فرش ایران به دوران اوج خود برگردد. https://cdn.icana.ir/d/019/44059.jpg دست‌های,پشت,پرده,افول,صنعت,فرش,را,رقم,زدند/,نامه,به,رییس‌جمهور,بی‌جواب,ماند Icana

محمد اسماعیل سعیدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن انتقاد از وضعیت نابسامان در حوزه فرش و صنایع دستی، گفت: وقتی مرکز ملی فرش زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد می توان اذعان کرد که مسئولان مربوطه یادشان برود که اصلا عرصه ای به نام صنایع دستی و فرش وجود دارد!

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در روزگار نه چندان دور فرش به عنوان یک کالای صادراتی در صدر جدول صادرات کشورمان قرار داشت، اظهار کرد: متاسفانه از زمانی که تلاش شد تا نفت خام بیشتری در بازارهای جهانی به فروش برسد، شاهد افول صنعت فرش در عرصه صادرات شدیم.

فرش به عنوان برند جامعه ایرانی، متولی مشخص ندارد

وی با بیان اینکه اگر از فعالان حوزه فرش حمایت کافی صورت بگیرد می توان بودجه کشور را از وابستگی به نفت نجات داد، افزود: برای کالای صادراتی مانند نفت وزارت خانه تشکیل شده ولی برای صنعتی که متعلق به جامعه ایرانی  است تلاش خاصی صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه متاسفانه امروزه موزه فرش که نمادی از فرهنگ، هنر، دانش و فن آوری ایرانی است مورد بی مهری قرار گرفته است، ادامه داد: وقتی نسبت به مجموعه ای که می تواند موجب جذب گردشگر شود و در این میان هنر و تمدن ایرانی – اسلامی را به جهانیان عرضه کند توجهی نمی شود، دیگر نمی توان انتظار داشت که شاهد حضور پررنگ فرش ایرانی در بازارهای سراسر دنیا بود.

سعیدی با اشاره به اینکه صنعت فرش برای کشور یک برند یا به عبارتی شاخصه جهانی به حساب می آید، تصریح کرد: متولیان عرصه فرش تاکنون هیچ پاسخی نسبت به کاهش حضور فرش ایرانی در بازارهای جهانی نداده اند که جای تأمل و تعجب دارد.

مواد اولیه نامرغوب در فرش ایرانی؛ کاهش رغبت خریداران خارجی

وی با بیان اینکه امروزه دلالان و واسطه‌گران نیز با واردات مواد اولیه نامرغوب از کشورهایی مانند چین و غیره موجب کاهش کیفیت فرش های تولیدی شده اند، گفت: همین عامل باعث شده تا خریداران خارجی نسبت به فرش ایرانی رغبت کمتری نشان دهند که برای صنعت بومی کشور اتفاق خوبی نیست.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: دست های پشت پرده ای وجود دارند که نمی خواهند صنعت فرش ایران به دوران اوج خود برگردد.

هنرمندان فعال در حوزه فرش در دوراهی وزارتخانه‌های فرهنگ و صنعت

سعیدی با اشاره به اینکه هنرمندان فعال در حوزه فرش نیز با بلاتکلیفی مواجه هستند و همین امر نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار در کاهش محبوبیت و حضور فرش ایرانی در سراسر دنیاست، گفت: به عنوان مثال برخی از فعالان این عرصه زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند و برخی دیگر تحت نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت می کنند؛ از این رو نابسامانی بدی در این حوزه وجود دارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: چندی پیش به رییس جمهوری نامه ای نوشته و درخواست تجمیع متولیان حوزه فرش را ارائه کردیم ولی پاسخ قانع کننده ای دریافت نشد؛ لذا با توجه به چنین شواهد و قرائنی می توان گفت که حمایتی از صنعت فرش در کشور نمی شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet