هدر اصلی
1395/04/05 14:01:05
سرویس فرهنگی
مجیدی:

تلاش کتابخانه مجلس برای اخذ اسناد ایرانی موجود در سایر کشورها/ امکان دانلود نُسَخ خطی دیجیتالی

رییس کتابخانه مجلس با بیان اینکه این نهاد به منظور افزایش تعامل خود با همتایانش در چارچوب دیپلماسی پارلمانی تلاش می‌کند، تصریح کرد: ثبت مشترک جهانی و تبادل اسناد، زمینه همکاری مجلس ایران با پارلمان دیگر کشورها فراهم می‌کند.
تلاش کتابخانه مجلس برای اخذ اسناد ایرانی موجود در سایر کشورها/ امکان دانلود نُسَخ خطی دیجیتالی رییس کتابخانه مجلس با بیان اینکه این نهاد به منظور افزایش تعامل خود با همتایانش در چارچوب دیپلماسی پارلمانی تلاش می‌کند، تصریح کرد: ثبت مشترک جهانی و تبادل اسناد، زمینه همکاری مجلس ایران با پارلمان دیگر کشورها فراهم می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/110191.jpg تلاش,کتابخانه,مجلس,برای,اخذ,اسناد,ایرانی,موجود,در,سایر,کشورها/,امکان,دانلود,نُسَخ,خطی,دیجیتالی Icana

محمدرضا مجیدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه امسال یکصد و دهمین سالگرد تاسیس نهاد قانونگذاری در کشورمان است،گفت: سلسله برنامه‌هایی برای نکوداشت این سال و معرفی ظرفیت‌های کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی مد نظر داریم، این در حالی  است که کتابخانه مجلس تقریبا با مجلس همزاد است و ضرورت وجود کتابخانه به‌عنوان پشتوانه علمی تقنین همیشه مورد تاکید بوده است. یکصدودهمین سالگرد تاسیس مجلس با آغاز مجلس دهم همزمان بوده و امیدواریم با همکاری نمایندگان بیش از پیش در خدمت وظیفه اصلی مجلس یعنی قانونگذاری حرکت کند و بتوان این ظرفیت را علاوه بر تهران به سایر استان‌ها نیز معرفی کرد.

تاکید اجلاس کتابخانه‌های پارلمانی بر تقنین، حقوق و نظارت

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس با بیان اینکه همانند کتابخانه مجلس ایران در پارلمان‌های دنیا نیز وجود دارد، گفت: هر سال در کنار اجلاس فدراسیون بین‌الملی مجامع کتابخانه‌ای(ایفلا) اجلاس کتابخانه‌های پارلمانی نیز برگزار می‌شود که عمدتا بر تخصصی شدن این کتابخانه‌ها در حوزه تقنین، حقوق و نظارت تاکید دارد.

وی همچنین ادامه داد: یکی از تاکیدات رئیس مجلس و رئیس هیأت امنای کتابخانه این بوده است که کتابخانه تخصصی در کنار کتابخانه عمومی تقویت شود تا به نمایندگان در حوزه قانونگذاری یاری رساند.

تاثیر مستقیم تعامل مجلس و کتابخانه بر تقویت قانون‌گذاری

مجیدی با بیان اینکه باید در کنار مرکز پژوهش‌ها کتابخانه مجلس نیز دسترسی نمایندگان را به صورت تخصصی به منابع افزایش دهد، اضافه کرد: امیدوارم مجلس محترم پشتیبانی و حمایت لازم را از کتابخانه داشته باشد تا بتوانیم بهتر و بیشتر هم در خدمت نمایندگان در انجام وظیفه قانونگذاری بوده و هم به عنوان یک مجموعه عظیم فرهنگی در خدمت جامعه علمی و فرهنگی کشورمان باشیم.

رئیس کتابخانه مجلس به میزان به روز بودن کتابخانه‌های پارلمانی اشاره کرد، افزود: کتابخانه مجلس از تجربیات دیگر کتابخانه‌های پارلمانی سراسر جهان استفاده می‌کند تا بتواند به رشد و پیشرفت برسد البته دیجیتال شدن منابع کتابخانه نیز آغاز شده است و در تهیه منابع جدید هم تاکید بر این امر شده است، همچنین تمامی منابع خطی کتابخانه مجلس که یکی از منابع مهم در کشور است به صورت دیجیتال برای همه پژوهشگران در دسترس است.

تلاش کتابخانه مجلس برای فراهم‌سازی شرایط تبادل اسناد ایرانیِ موجود در دیگر کشورها

مجیدی درباره اقدامات انجام شده برای دسترسی به اسناد ایرانی که در کتابخانه‌های پارلمانی جهان وجود دارد گفت: طبیعتا ممکن است اسناد و مدارکی از ایران در کشورهای دارای اشتراکات و پیوندهای فرهنگی با کشورمان وجود داشته باشد به‌همین دلیل کتابخانه مجلس تلاش خواهد کرد در قالب تبادلات علمی و فرهنگی دسترسی و تبادل را آسان کند و علاوه بر حوزه ایران فرهنگی این همکاری‌ها با سایر کشورها که از گذشته با ایران ارتباط داشتند در دستور کار است.

وی اضافه کرد: همانگونه که تاکنون یک اثر از منابع غنی خطی کتابخانه در فهرست جامعه جهانی به ثبت رسیده است تلاش می‌کنیم بیش از پیش این ذخایر فرهنگی در عرصه بین الملل معرفی شود.

تلاش کتابخانه مجلس جهت افزایش تعامل خود با همتایانش در چارچوب دیپلماسی پارلمانی

مجیدی همچنین اضافه کرد: تلاش ما بر ان است با کمک مجلس محترم در چارچوب دیپلماسی پارلمانی ارتباطات خود را با مجامع فرهنگی جهان بویژه کتابخانه‌های پارلمانی افزایش دهیم و با برگزاری نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های مشترک و تبادل اسناد و مدارک تاریخی زمینه‌های همکاری را گسترش دهیم و از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی به عنوان دیپلماسی مکمل برای معرفی مواریث فرهنگی و ملی و مشاهیر و مفاخر ملی بهره گیریم./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet