هدر موبایل
1395/04/07 10:52:57
سرویس فرهنگی
مازنی:

نحوه برخورد امام علی(ع) با بیت‌المال در تاریخ بی‌همتاست

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه برخورد امام علی(ع) با بیت‌المال در تاریخ همچنان بی‌همتاست، بر اهمیت عدالت اجتماعی از منظر امیرالمؤمنین(ع) تأکید کرد.
نحوه برخورد امام علی(ع) با بیت‌المال در تاریخ بی‌همتاست عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه برخورد امام علی(ع) با بیت‌المال در تاریخ همچنان بی‌همتاست، بر اهمیت عدالت اجتماعی از منظر امیرالمؤمنین(ع) تأکید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/111010.jpg نحوه,برخورد,امام,علی(ع),با,بیت‌المال,در,تاریخ,بی‌همتاست Icana

احمد مازنی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت عدالت، مهربانی، دستیگری از مستضعفان و حساسیت ویژه در تقسیم عادلانه بیت‌المال را از ویژگی‌های حضرت علی(ع) برشمرد و با تاکید براینکه گره خوردن شب قدر به مولاعلی(ع) از جهات متفاوتی اهمیت دارد چراکه همه لحظات زندگی ایشان را از جمله 5 سال حکومت‌شان باید لیلةالقدر دانست، گفت: با قرار دادن این 5 سال حکومت در مقابل 1000 ماه حکومت بنی‌امیه متوجه می‌شویم امام در مدت زمان حکومت خود چنان عمل کرد که در تاریخ ماندگار شد و بنی‌امیه جز ننگ و نفرت برای جامعه اسلامی حاصل دیگری نداشت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی همچینن افزود: برخورد امام با بیت‌المال همچنان در تاریخ اسلام بی‌همتاست چراکه ایشان به عدالت اجتماعی و دستگیری از فقرا اهمیت بسیاری می‌دادند تا جایی که برادرشان عقیل از ایشان خواست از بیت‌المال به او کمک کند اما حضرت پاسخ دادند مردم بیت‌المال را به من سپردند چطور می‌توانم از آن برای مصارف شخصی برداشت کنم و این دزدی از مال تمامی مردم است، نه یک مغازه و نه یک خانه.  

شب عاشورا؛ لیلةالقدر «عمر بن سعد» و «حبیب بن مظاهر»

مازنی درباره شب‌های قدر توضیح داد: با دقت به لیالی قدر متوجه می‌شویم عنصر زمان در آن نقش بسیاری دارد چراکه خداوند فرموده‌اند «والعصر؛ ان الانسان لفی خسر» و با قسم به زمان و فرصتی که در اختیار انسان است فرموده‌اند که انسان‌ها از این زمان در زیانند، مگر کسانی که ایمان آورده، و اعمال صالح انجام داده‏اند و یکدیگر را به حق سفارش کرده‌اند، در این آیه به اهمیت لحظه‌ای عمر و زمان اشاره شده اما برخی از زمان‌ها ارزشی چندین برابر دارند، به‌عنوان نمونه خداوند فرموده‌اند؛ «لیله‌القدر یک شب است اما ارزش آن از هزاران شب برتر است.»

وی ادامه داد: درواقع همه روزهای خدا اهمیت خاصی دارند اما برخی از روزها به‌عنوان ایام‌الله معرفی شده‌اند تا اهمیت شب‌ها و روزها به مردم یادآوری شود، اگر به زندگی عادی خود نگاه کنیم هر کدام از ما یک لیلةالقدر در زندگی داریم؛ مثلا شبی که یک جوان تصمیم به ازدواج می‌گیرد از جمله این لیلةالقدرهاست و گاهی لیلةالقدر در یک دوره زمانی مانند 4 سال نمایندگی مجلس یا ریاست‌جمهوری تعریف می‌شود و اعمال فرد در این شب‌ها چنان تاثیرگذاری مثبت و منفی دارد که نتیجه آن را در طول ادوار مشاهده خواهد کرد.  

وی با بیان اینکه شب عاشورا برای «عمر بن سعد» و «حبیب بن مظاهر» توأمان لیلةالقدر بود اما آن‌ها انتخاب‌ها و تصمیمات متفاوتی در این شب داشتند، اضافه کرد: هر یک از افراد و مدیران جامعه ممکن است فرصت‌هایی را که در اختیار دارند به راحتی از دست داده یا به تقلب، اشتباه، روزمرگی و سوءاستفاده از بیت‌المال بگذرانند.    

با چشم ظاهربین در مورد جوانان قضاوت می‌شود

مازنی همچنین به استقبال جوانان با هر نوع تفکر و سبک زندگی از شب‌های قدر اشاره کرد و گفت: خوشبختانه جوانان ایران اگر در طول سال هر خطا و اشتباهی هم داشته باشند در اهمیت جایگاه شب‌های قدر برای استجابت دعا و توبه‌پذیری اتفاق نظر دارند و این شب را احیاء می‌گیرند اما گاهی متاسفانه با چشم ظاهربین در مورد این جوانان قضاوت می‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در پایان گفت: باید باور کرد بسیاری از همان دختران و پسرانی که پوشش دیگری دارند اگر از ما جلوتر نباشند عقب‌تر نیز نخواهند بود. نباید فکر کرد همه باید ما را الگو قرار داده و همچون ما رفتار کنند. در حالی که گاهی همین افراد قضاوت کننده، باطنی متفاوت از  ظاهر خود دارند و شاعر چه زیبا می‌سرایید؛ «گفت؛ شیخا هر آن چه گویی هستم، آیا تو چنان که می‌نمایی هستی؟» /

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet