ایام محرم 1398
1395/04/08 10:48:35
سرویس سیاسی
خانه ملت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را بررسی کرد؛

تاثیر جدایی لندن از بروکسل بر روابط لندن و تهران؛ انگلیس برای ایران همان آمریکا است

نمایندگانی مجلس شورای اسلامی موضوع  خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را بررسی کردند و تاکید دارند که این جدایی بر روابط تهران و انگلیس، تهران و بروکسل اثرات مثبتی دارد، اما نباید فراموش کرد که انگلیس برای ایران فرقی با آمریکا ندارد.
تاثیر جدایی لندن از بروکسل بر روابط لندن و تهران؛ انگلیس برای ایران همان آمریکا است نمایندگانی مجلس شورای اسلامی موضوع  خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را بررسی کردند و تاکید دارند که این جدایی بر روابط تهران و انگلیس، تهران و بروکسل اثرات مثبتی دارد، اما نباید فراموش کرد که انگلیس برای ایران فرقی با آمریکا ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606105863992857.jpg تاثیر,جدایی,لندن,از,بروکسل,بر,روابط,لندن,و,تهران؛,انگلیس,برای,ایران,همان,آمریکا,است Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ مردم انگلیس با حضور در پای صندوق های رای، به جدایی لندن از بروکسل رای مثبت دادند. این اتفاق باعث ایجاد بحران و تنش در اتحادیه اروپا و بین کشورهای غربی شد چرا که بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند، این جدایی نه به نفع اروپا تمام خواهد شد و نه به نفع انگلیس.

در این بین لازم است که تاثیر این تغییرات در اروپا را با ایران که کشوری قدرتمند در جهان و منطقه است را بررسی کرد. بسیاری تاکید دارند با بحران به وجود آمده در اروپا ایران باید با هوشیاری تمام روابط و مناسبات خود را با اتحادیه اروپا و انگلیس تنظیم کند. از سوی دیگر برخی کارشناسان و نمایندگان بر این باورند جدایی و خروج انگلیس بر روابط اقتصادی و تجاری ایران با اروپا اثر مثبتی دارد اما همه یک صدا تاکید دارند انگلیس دنبال روی سیاست های آمریکا است بنابراین نباید به این کشور اعتماد کرد.

در ادامه گفت وگوی خانه ملت با برخی نمایندگان مجلس در خصوص تاثیر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر ایران را می خوانید:

ایران با برنامه ریزی از بحران اروپا به نفع خود برداشت کند

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اظهار داشت: لازم می دانیم که این موضوع به صورت کارشناسانی با حضور مسئولان دستگاه دیپلماسی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی توضیح دهند تا همه نمایندگان در جریان قرار بگیرند تا بتوانیم تحلیل درست و کارشناسی ارائه کنیم.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: اما در هر بحرانی که درجهان ایجاد می شود، هم فرصت وهم تهدید برای کشورهای دیگر فراهم خواهد شد، بحران ایجاد شده در حوزه اتحادیه اروپا باید مورد بررسی قرار گیرد تا تاثیر آن بر روابط اقتصادی و سیاسی مشخص شود.

کمال دهقانی 3406756/25/2016 4:21:22 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606104997317484_Thum.jpgکمال دهقانی
کمال دهقانی

 

وی با بیان اینکه خروج انگلیس بر کشورهای دیگر اروپایی نیز اثر گذار بوده است توضیح داد: اکنون کشورهای متعددی از جمله ترکیه خواهان پیوستن به اتحادیه اروپا هستند اما از سوی دیگر شاهد آن هستیم که کشورهایی خواهان خروج از اتحادیه هستند. از سوی دیگر در این راه باید روابط انگلیس و اسکاتلند را نیز در نظر بگیریم چرا که اسکاتلندی ها بر خلاف  مردم انگلیس می خواهند همچنان در اتحادیه اروپا باقی بمانند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر مسائل اقتصادی نیز اثر گذار است، گفت: با این اقدام شاهد تکانه های اقتصادی بودیم و احتمال آن وجود دارد که در آینده نیز مسائل اقتصادی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. بنابراین  این خروج تنها اثر سیاسی ندارد بلکه باید نگاه اقتصادی نیز به آن داشته باشیم.

دهقانی در ادامه به تاثیر این خروج بر روابط تهران و لندن اشاره کرد و اظهار داشت: تاثیر اقتصادی این مسئله بر روی ایران هم سایه خواهد انداخت بنابراین باید با برنامه ریزی مدون با محوریت اقتصاد مقاومتی تلاش کنیم بحران خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به فرصتی برای ایران تبدیل شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص تاثیر سیاسی این خروج گفت: تاثیر سیاسی این مسئله زمانی مشخص می شود که دولت بعدی روی کار بیاید و منافع بلند مدت انگلیس بعد از خروج تعیین شود.

 

خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به نفع کشورهای طرف معامله لندن است

عزت الله یوسفیان ملا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اظهار داشت: همانطور که می دانید، انگلیس در بخش های عمده از اتحادیه اروپا حضور نداشت و به عبارتی به طور 100 درصد در این اتحادیه حضور نداشت. اولین پارامتر برای یکپارچه بودن با اتحادیه اروپا، واحد پول یعنی یورو بود که هیچ وقت انگلیس زیر بار چنین واحدی نرفت و همیشه واحد پولی پوند خود را حفظ کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: البته به غیر از انگلیس چند کشور دیگر نیز واحد پولی یورو را قبول ندارند اما چون کشورهای کوچکی هستند تاثیر بسزایی در  اتحادیه اروپا ندارند. با این حال باید تاکید کرد که انگلیس هرگز در معادلات اقتصادی تن به واحد پولی یورو نداد.

یوسفیان ملا 3406754/1/2016 6:43:24 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/04/201604101406421075_Thum.jpg
یوسفیان ملا

 

وی گفت: اتحادیه اروپا به دلیل مهاجرت های زیادی که به کشورهای عضو آن شد به حالت سردرگمی افتاد اقدامات آنها در کشورهای عربی تحت عنوان بهار عربی باعث شد دامن کشورهای اروپایی گرفته شود و اکنون مرزهای اتحادیه اروپا به خطر افتاد.

یوسفیان ملا با بیان اینکه اتحادیه اروپا در مرزهای خود با مشکل مواجه است، اظهار داشت: با توجه به این مشکل کشورهای دیگر اتحادیه اروپا نیز مسیر انگلیس را طی خواهند کرد  و از اتحادیه اروپا جدا خواهند شد چرا که تصور می کنند اگر تابع ویزای شینگن و مرز باز 28 کشور اروپا باشد، تامین امنیت در کشورشان به سختی خواهد بود.

این نماینده با بیان اینکه مردم انگلیس نیز از ترس مرزهای باز کشورشان به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند، افزود: بنابراین با خروج از اتحادیه اروپا مرزهای انگلیس با مصوبات خود و بدون در نظر گرفتن مقررات اتحادیه اروپا خواهد بود و مردم از تامین امنیت در کشورشان آسوده خاطر شده اند.

وی تاکید دارد که پایه اتحادیه اروپا با خروج انگلیس رو به زوال خواهد رفت چرا که پیش از این نیز مرکل به ضرورت حفظ تمام 28 کشور در قالب اتحادیه اروپا اشاره داشت.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی به تاثیر روابط تهران و لندن با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: این خروج برای ایران و کشورهای دنیا اثر گذار خواهد بود و در مذاکرات کشورها تنها با انگلیس طرف صحبت هستند. پیش از این اگر مذاکره ای با انگلیس صورت می گیرد، در واقع با 28 کشور باید به مذاکره و گفت و گو  مینشستیم اما اکنون تنها با لندن روبه رو خواهیم بود.

یوسفیان  با بیان اینکه اتحادیه اروپا با خروج انگلیس، متلاشی خواهد شد، اظهار داشت: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به نفع کشورهایی است که با این کشور طرف معامله بودند اما باید در نظر گرفت این خروج به نفع انگلیس نخواهد بود چرا که منزوی می شود و برای ایران حکم آمریکای دوم را خواهد داشت.

 

تقویت روابط سیاسی- اقتصادی تهران و لندن با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا

علیرضا رحیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص خروج انگلیس از اتحادیه اروپا گفت: با توجه به اینکه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا هنوز قطعی نشده و به لحاظ عملیاتی و پروسه خروج حداقل دو سال زمان می برد، برای بررسی این اتفاق و تاثیر گذاری آن نیاز به زمان بیشتری است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم اسلامی ادامه داد: درمعاهده لیسبون، فرآیند خروج اعضا از اتحادیه اروپا طراحی شده است، که این فرآیند با درخواست رسمی خروج یک عضو از اتحادیه اتفاق می افتد و بعد از  ارسال درخواست، مذاکرات آن حدود دوسال زمان می برد، بر اساس این معاهده باید انگلیس با تمام 27 عضو اتحادیه اروپا مذاکره داشته باشد.

علیرضا رحیمی 3406756/6/2016 2:32:46 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606101489236209_Thum.jpg
علیرضا رحیمی

 

وی با اشاره به تاثیر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر روابط تهران و لندن، اظهار داشت: این خروج بر روابط اقتصادی و سیاسی تهران و لندن اثر گذار خواهد بود.  در روابط اقتصادی با توجه به اینکه در گذشته لندن با تهران حدود 200 میلیون یورو صادرات داشت و اخیرا روابط بازرگانی ما به  130 میلیون یورو کاهش یافت.

رحیمی تاکید کرد: کاهش روابط اقتصادی ایران و انگلیس متاثر از فضای تحریم ها بود و نه متاثر از روابط دو کشور بنابراین با توجه به اینکه انگلیس با نگاه استقلال از اتحادیه اروپا جدا می شود، به نظر می رسد این اتفاق در جهت جبران روابط اقتصادی و تقویت تجاری تهران و لندن اثر گذار باشد.

این نماینده در ادامه به تاثیر روابط سیاسی دو کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر روابط تهران و لندن در حد پایین تر از کنسولی است البته پیش از این برای افزایش روابطگام هایی برداشته شده بود با این حال خروج لندن از بروکسل تاثیر مثبتی در تقویت و افزایش روابط سیاسی ایران و انگلیس خواهد گذاشت.

وی بر این باور است که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تاثیر مثبتی بر روابط سیاسی و بازرگانی ایران خواهد گذشت و در آینده شاهد تقویت ارتباط تهران و لندن خواهیم بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص تاثیر روابط تهران و بروکسل گفت: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تاثیر مستقیمی بر روابط تهران و بروکسل نخواهد داشت چرا که روابط ایران و اتحادیه اروپا مستقل و تحت تاثیر انگلیس نبود.

 

خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر اجرای برجام بی اثر است

مرتضی صفاری نطنزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اظهار داشت: تصور نمی کنم که این اتفاق تاثیری بسزایی بر روابط تهران- لندن و تهران- بروکسل داشته باشد. ما در گذشته هم با انگلیس و اروپا ارتباط داشتیم و روابط به حالت عادی بر می گشت.

نماینده مردم نطنز در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه تاثیرات این حرکت در ارتباط با اروپا و انگلیس بر می گردد ادامه داد: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به لحاظ اقتصادی تاثیر مقتصری بر ایران و دنیا خواهد داشت اما تاکید دارم عمده تغییرات در همان حوزه انگلیس و اروپا محدود خواهد شد.

مرتضی صفاری نطنزی 3406754/9/2016 10:02:04 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/04/201604107527960976_Thum.jpg
مرتضی صفاری نطنزی

 

وی با بیان اینکه به لحاظ سیاسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، تاثیری بین تهران و لندن نخواهد داشت تاکید کرد: این اتفاق حتی بر توافق هسته ای و برجام بی اثر است و نباید در این زمینه نگرانی هایی وجود داشته باشد.

این نماینده با بیان اینکه باید ایران بتواند از بحران به وجود آمده در اروپا به واسطه خروج انگیس استفاده کند، گفت: این جدایی مقداری باعث افول قدرت اتحادیه اروپا می شود از سوی دیگر انسجام و اتحاد در اروپا وجود نخواهد داشت و نمی توانند یک تصمیم قاطع بگیرند.

وی ادامه داد: اتحادیه اروپا منهای انگلیس نگاه منطقه ای خواهد داشت تا آتلانتیکی، حلقه اتصال سیاست های آتلانتیکی اتحادیه اروپا انگلیس بود. با این جدایی ارتباطشان با خارج منطقه اروپا مخصوص با آمریکا سرد خواهد شد و باید ایران از این موضوع استفاده کرد و به نظر می رسد در این شرایط بهتر بتوان با اروپایی ها همکاری داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: با این حال خروج انگلیس از اتحادیه اروپا هم انسجام اروپا را زیر سوال می برد و هم باعث صدمه خوردن به لندن می شود.

 

خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تاثیری بر روابط تهران با کشورهای اروپایی ندارد

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و تاثیر آن بر روابط تهران و لندن گفت: تصور بنده این است خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تاثیر بسزایی در روابط تهران و لندن ندارد و شاهد تغییر آنچنانی در رابطه ما با انگلیس ایجاد نخواهد شد.

نماینده مردم فسا در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: انگلیس، در رابطه با جمهوری اسلامی ایران مسائلی دارند که چه عضو اتحادیه اروپا باشند و چه نباشند، از دشمنی خود دست بر نمی دارند. مگر آمریکا عضو اتحادیه اروپا است که دست از دشمنی با ایران بردارد؟

محمدجواد جمالی نوبندانی 3406756/25/2016 12:27:20 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606104062248024_Thum.jpg
محمدجواد جمالی نوبندانی

 

وی با بیان اینکه انگلیس هم مانند آمریکا است، اظهار داشت: همان زمان که انگلیس عضو اتحادیه اروپا بود، اکثر مواضع آن بر اساس سیاست های آمریکا علیه ایران تنظیم می شد و اکنون هم نباید انتظار داشته باشیم با خروج از اتحادیه اروپا در این مواضع تغییر حاصل شود.

جمالی با بیان اینکه این خروج اثری بر روابط تهران و بروکسل نخواهد گذاشت، ادامه داد: این خروج حتی بر روی روابط ایران و اتحادیه اروپا بی تاثیر است. در مسائل مذاکرات 1+5 از کشورهای اتحادیه اروپا شاهد بودیم که فرانسه مواضعی بر خلاف ایران داشت و به اصطلاح نقش پلیس بد بازی کرد.

وی تاکید کرد: بنابراین حضور یا عدم حضور انگلیسی در اتحادیه اروپا تغییری در استراتژیک بروکسل ایجاد نمی کند چرا که اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن تحت تاثیر سیاست های خصمانه آمریکا علیه ایران هستند. از آنجایی که اتحادیه اروپا مستقل از آمریکا نیست، نباید انتظار تغییر رویه از آنها را در قبال ایران داشته باشیم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بحران زا نیست، اظهار داشت: چنین برداشتی اشتباه است و ایران باید با هوشیاری تمام مسائل پیش آمده را ارزیابی و با برنامه ریزی درست روابط خود را با اروپا تنظیم کند.

 

تاثیر مثبت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر روابط تهران و بروکسل

محمد ابراهیم رضایی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اظهار داشت: از آنجایی که انگلیس در اتحادیه اروپا دنبال روی سیاست های آمریکا در قبال ایران بود، با خروج از این اتحادیه به نظر می رسد شاهد تاثیر مثبتی بر روابط تهران و بروکسل خواهیم بود.

نماینده مردم خمین در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به بیانیه وزارت امور خارجه ایران در خصوص رای گیری در انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا گفت: براساس بیانیه منتشر شده نظام جمهوری اسلامی ایران به رای و نظر مردم انگلیس احترام خواهد گذاشت و بر خواست مردم مهر تایید خواهیم زد.

محمدابراهیم رضایی محمدابراهیم رضایی34067512/15/2015 2:07:22 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/12/126968_Thum.jpg
محمدابراهیم رضایی

 

وی ادامه داد: با این حال خروج از انگلیس از اتحادیه اروپا باعث خواهد شد که این اتحادیه تضعیف شود و کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید تلاش کنند روابط خود را مستقل از دیگران با کشورهای خارج از اروپا تقویت کنند.

این نماینده در خصوص روابط ایران و انگلیس عنوان کرد: این اتفاق و خروج تاثیری بر روابط تهران و لندن نخواهد گذاشت چرا که برای ایران انگلیس نماینده آمریکا در قاره اروپا است بنابراین نباید انتظار تغییر در مناسبات ایران و انگلیس را داشته باشیم.

رضایی با اشاره به احتمال تغییر در سیاست خارجی انگلیس با تغییر دولت، گفت: به نظر می رسد دولت آینده انگلیس سیاست معتدل تری را اتخاذ کند اما همچنان برای برآورد روابط تهران و لندن و تعاملش با کشورهای مختلف از جمله ایران زود است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اتحادیه اروپا تضعیف خواهد شد، گفت: اما روابط اتحادیه اروپا با تهران بهبود چشمگیری خواهد یافت چرا که دیگر انگلیس حامی آمریکا در جمع کشورهای اتحادیه اروپا نیست و کشورهای عضو تمایل بیشتری برای افزایش رابطه با ایران خواهند داشت با این حساب چشم انداز بهتری بین ایران و بروکسل قابل پیش بینی است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet