خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1388/02/17 16:57:00
سرویس اقتصادی
یاداشتی از "بهمن محمدی" عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی

راهکارهای قانونی و اجرایی اصلاح الگوی مصرف

**تنظیم کردن مناسبات مصرف امروزه به حدی ضروری شده که مقام معظم رهبری سال ۱۳۸۸را سال اصلاح الگوی مصرف نام گذاری کردند. این نامگذاری به معنی در پیش گرفتن عملکردها، وضع قوانین و فعالیتهایی نرم افزاری است که به اصلاح الگوی مصرف بیانجامد.

نهادینه کردن الگوی مصرف هم نیازمند برخی پیش زمینه هاست. مثلا در بخش فرهنگ سازی باید اقدامات بسیار مهم و جدی صورت گیرد به این نحو که رسانه ها از طریق اطلاع رسانی خود مردم را به مصرف بهینه از امکانات  موجود سوق دهند. یا در ارتباط با حوزه قانون و قانون گذاری باید قوانینی به تصویب برسند که چگونگی مصرف  بهینه و درست را تسهیل کند.

بخشی از این موضوع  به طور طبیعی به اصلاح قیمت باز می گردد. به نظر می رسد با توجه به اینکه بسیاری از امکانات موجود ریشه در این دارند که قیمت گذاری حامل های انرژی در اختیار دولت است و این قیمتها هم نسبت به قیمت واقعی شان  بسیار اندک و پایین است؛ لذا اصلاح الگوی مصرف هم در شرایط فعلی امری مهم و ضروری به نظر می رسد. پایین بودن قیمت  برخی کالاها از جمله بنزین، گازوییل  یا نان و همچنین آب و برق موجب شده تا مصرف بی رویه به موضوعی عادی نزد شهروندان و هموطنان ما تبدیل شود.

بنابراین به نظر می رسد اصلاح قیمت ها می تواند گام موثری در کاهش مصرف بی رویه داشته باشد؛ البته این موضوع به معنای این نیست که تمامی مشکلات رفع می شود اما پیش بینی می شود این موضوع تاثیر بسیار زیادی در کاهش هدر روی انرژی داشته باشد. تجربه  نشان داده قیمت منطقی به هر صورت تاثیر مهمی در مصارف دارد.

موضوع بعدی که باید مورد توجه قرار گیرد بحث بهره وری است. با توجه به اینکه ما در چارچوب مصرف خوب عمل نکرده ایم و در عین حال در تولید هم بهره وری ما بسیار پایین است و همین عامل موجب می شود تا تاثیر بسیار زیادی در قیمت تمام شده داشته باشد،  بنا براین الگوی مصرف در بخش تولید می تواند راهگشای بسیار خوبی برای تولید باشد .

 قوای سه گانه اعم از قوه مجریه، قضاییه و مقننه راهکار بسیار مناسبی را برای اصلاح الگوی مصرف نه تنها امسال بلکه برای سالهای دیگر هم اعلام کنند. این موضوع می تواند منشاء حرکت  بسیار خوب و تاثیر گذاردر کشور و جامعه اسلامی کشور عزیزمان  باشد.

مجلس شورای اسلامی می تواند در برنامه تقنینی موضوع اصلاح الگوی مصرف را لحاظ کند. برای این منظور باید نگاه تقنینی در خصوص مصرف بهینه را به طور دقیق و موشکافانه و ظریف اجرایی کند.

در سال 1388 باید شود تا از اسراف و تبذیر جلو گیری شود.  به نظر می رسد در سال اصلاح الگوی مصرف باید برخی اقدامات صورت گیرد:

مجلس شورای اسلامی با اصلاح قوانین در جهت اجرایی شدن اصلاح الگوی مصرف اقدام کند.

اصلاح الگوی مصرف در قالب برنامه پنجساله پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در نظر گرفته شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مواد پیشنهادی مرتبط با اصلاح الگوی مصرف را در قانون برنامه پنجم توسعه به تصویب برسانند.

در لایحه بودجه 1389موضوع اصلاح الگوی مصرف لحاظ شود. 

"بهمن محمدی" نماینده فریدن، فریدون شهر و چادگان و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet