ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1388/02/17 13:22:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در حاشیه اجلاس شورای عالی استان ها:

رسانه ها زمینه های انتخاب درست را برای جامعه فراهم کنند

**رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رسانه‌ها باید تلاش نمایند که زمینه‌های آگاهی مردم فراهم و جامعه برای انتخاب درست توانمند شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" صبح روز پنجشنبه در حاشیه بیستمین اجلاس شورای عالی استانها در جمع خبرنگاران در پاسخ به اینکه شما فضای انتخاباتی را چگونه می‌بینید تصریح کرد: فضای انتخابات رقابتی است و تنوع فکری در آن مشاهده می‌شود.

وی افزود: من نمی‌خواهم بگویم که مهندسی افکار سیاسی کامل است اما در کل، بخش‌های مختلف نمایندگانی در صحنه سیاسی دارند.

لاریجانی با بیان اینکه در کل آرایش رقابتی را در عرصه انتخابات شاهد هستیم، این آرایش رقابتی برای جامعه  مفید دانست.

رییس مجلس در در خصوص تعدد افراد ثبت نام کرده برای انتخابات ریاست جمهوری، با اشاره به مصوبه مجلس برای مشخص کردن شرایط کاندیداتوری گفت: مجلس کار خود را در این زمینه انجام داده است و بیشتر از این نمی‌توانست قانونی بنویسد که اینگونه افراد که رجال سیاسی نیستند نام نویسی نکنند.

وی تعدد ثبت نام کنندگان را دارای دواشکال دانست و در مورد اولین اشکال گفت: این افراد نام نویسی می‌کنند و هنگامیکه شورای نگهبان به حق آنها را رد صلاحیت می‌کند انعکاس بین‌المللی آن رد صلاحیت گسترده می‌باشد.

وی افزود: از آن طرف از آنجا که افرادی می آیند که هیچ سنخیتی با این مقوله (ریاست جمهوری) ندارند، رسانه ها برای تنوع کاری خود بازیگوشی می کنند و با انتشار تصاویر و مصاحبه کردن، آنها را برجسته می نمایند که این شوخی ها تبدیل به نزول این جایگاه و مخدوش شدن ریاست جمهوری می شود.

رییس مجلس با یادآور شدن اینکه رییس جمهور نفر دوم کشور است، تاکید کرد: انتخاب در این زمینه بسیار آگاهانه صورت بگیرد.

وی تصریح کرد: رسانه‌ها باید تلاش نمایند که زمینه‌های آگاهی مردم را فراهم شود و جامعه برای انتخاب درست توانمند شود.

لاریجانی با تاکید براینکه مجلس در این زمینه کار خود را انجام داده است گفت: شورای نگهبان نسبت به این طرح ایراداتی داشت از جمله آنکه در نص صریح قانون اساسی عنوان شده است که رجال سیاسی و دینی می‌توانند رییس جمهور شوند و مجلس نمی‌تواند بگوید که سابقه مشاغل داشته باشند.

وی تصریح کرد: ما کانالی ایجاد کردیم که رجال سیاسی و دینی نیاز به تجربه دارند و مجلس با این منطق این مسئله را مطرح نمود که کسانی که کاندیدای ریاست جمهوری شوند که سابقه وزارت، وکالت یا قاضی بودن داشته و درجامعه زندگی کرده باشد تا بتواند انتخاب درستی صورت بگیرد.

وی در پایان افزود: شورای نگهبان نسبت به این مسئله ایراداتی گرفت و مجلس نیز این طرح را تشخیص مصلحت نظام فرستاد اما این طرح به این دوره نخواهد رسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet