هدر اصلی
1395/04/09 16:24:37
سرویس دیگر رسانه‌ها_
غریب آبادی خبر داد:

رایزنی با کشورهای اسلامی برای وارد کردن مبانی حقوق بشر اسلامی در اسناد بین المللی/ کشورهای غربی به دنبال جهان شمولی مطلق حقوق بشر هستند

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر گفت: ما در ستاد حقوق بشر منادی بحث حقوق بشر اسلامی و آموزه‌های دینی حقوق بشر هستیم و در گفت‌وگو هایمان با کشورهای غربی و در تعاملات با کشورهای اسلامی، همواره برغنی بودن آموزه‌های دینی اسلام درحوزه حقوق انسان تاکید کرده‌ایم.
رایزنی با کشورهای اسلامی برای وارد کردن مبانی حقوق بشر اسلامی در اسناد بین المللی/ کشورهای غربی به دنبال جهان شمولی مطلق حقوق بشر هستند معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر گفت: ما در ستاد حقوق بشر منادی بحث حقوق بشر اسلامی و آموزه‌های دینی حقوق بشر هستیم و در گفت‌وگو هایمان با کشورهای غربی و در تعاملات با کشورهای اسلامی، همواره برغنی بودن آموزه‌های دینی اسلام درحوزه حقوق انسان تاکید کرده‌ایم. https://cdn.icana.ir/d/019/201606100752812001.jpg رایزنی,با,کشورهای,اسلامی,برای,وارد,کردن,مبانی,حقوق,بشر,اسلامی,در,اسناد,بین,المللی/,کشورهای,غربی,به,دنبال,جهان,شمولی,مطلق,حقوق,بشر,هستند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ کاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر با اشاره به فعالیت‌های این ستاد در زمینه ترویج حقوق بشر اسلامی، اظهارکرد: متاسفانه تنوع فرهنگی و احترام به ارزش‌های حاکم بر کشورها تعمدا در مباحث حقوق بشر مورد غفلت قرار می‌گیرد. کشورهای غربی عموما تمایل دارند سبک زندگی و استانداردهای خود را به عنوان حقوق بشر جهان شمول برای همه کشورها و جهان معرفی کنند.

غریب آبادی در ادامه افزود: در حالی که ما در جهان کشورهای مختلف با فرهنگ‌ها و ارزش‌های متفاوت داریم و در همین چارچوب حقوق بشر اسلامی را هم داریم که طیف وسیعی از کشورها که به عنوان کشورهای اسلامی هستند یا کمتر یا بیشتر از موازین اسلامی تبعیت می‌کنند، متاسفانه این موضوع از سوی مکانیسم های بین المللی حقوق بشر و برخی کشورهای خاص که دنبال تحمیل نظریات خود هستند، مورد غفلت قرار می‌گیرد.

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر با بیان اینکه توجه به حقوق بشر موضوع جدیدی نیست، اضافه کرد: در حقوق بشر اسلامی توجه ویژه‌ای به کرامت انسانی می‌شود. بیش از 14 قرن قبل که دین اسلام نازل شد، احترام به کرامت انسانی و توجه به حقوق انسان بطور ویژه مورد توجه قرار گرفته است، درحالی که حقوق بشر معاصر بعد از جنگ جهانی دوم و کشتار میلیون ها انسان شکل گرفت که اولین سند آن اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

غریب آبادی همچنین گفت: برخی کشورها از به رسمیت شناختن این موضوع که حقوق بشر و موازین و مبانی آن‌ها در برخی موارد با توجه به فرهنگ‌ها و ارزش های حاکم بر کشورها می‌تواند در راستای شرایط همان کشورها در نظرگرفته و اعمال شود، تعمدا پرهیز می‌کنند. وی تصریح کرد: این کشورها، امروزه برخی از موضوعاتی را به عنوان حقوق بشر تلقی می‌کنند مانند حقوق همجنس بازان که کشورهای اسلامی چنین موضوعی را قبول ندارند. از طرف دیگر، همین کشورها فشار وارد می‌کنند که همگان باید از استانداردهای آنان تبعیت کنند. متاسفانه این تساهل در بین مکانیزم‌های بین المللی حقوق بشری و در کشورهای غربی وجود ندارد و به دنبال جهان شمولی مطلق حقوق بشر هستند.

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر افزود: البته منکر اینکه برخی از ابعاد حقوق بشر هم جهان شمول است نیستیم، ولی هرآنچه که آن‌ها به عنوان حقوق بشر می خواهند معرفی کنند، ضروتا حقوق بشر جهان شمول نیست. باید ببینم که آیا فرهنگ حاکم برکشورها این را اجازه خواهد داد که آن را به عنوان اصل حقوق بشری ببینند یا خیر؟ یا اینکه برخی از مواردی که به عنوان حقوق بشر معرفی می‌کنند ناقض حقوق بشر خواهد بود. در هر صورت، این اقدامات مانع از آن نمی‌شود که کشورهای اسلامی به تلاش‌های خود ادامه ندهند.

غریب آبادی اضافه کرد: ما در ستاد حقوق بشر منادی بحث حقوق بشر اسلامی و آموزه‌های دینی حقوق بشر هستیم و در گفت‌وگو هایمان با کشورهای غربی و در تعاملات با کشورهای اسلامی، همواره برغنی بودن آموزه‌های دینی اسلام درحوزه حقوق انسان تاکید کرده‌ایم.

وی گفت: همچنین باید در خصوص ترویج آموزه‌های دینی اسلامی حقوق بشری هم تلاش کنیم که این موضوع را هم در مکانیزم‌ها و هم شورای حقوق بشر و هم در مباحث مربوطه درخصوص اسناد سازی و ادبیات سازی حقوق بشر در سازمان‌های بین المللی با همکاری وزات امور خارجه پیگیری می‌کنیم.

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر افزود: در حال برگزاری میزگرد بین المللی حقوق بشر اسلامی با دعوت از برخی اندیشمندان اسلامی داخل و خارج از کشور در حوزه حقوق بشر اسلامی هستیم که مبانی حقوق بشر اسلامی در برخی از حوزه‌ها را در این سمینار یک روزه که در مردادماه در شهر مقدس قم برگزار خواهد شد، به بحث خواهیم گذاشت و از نتایج آن نیز جامعه بین المللی و سایر کشور بهره مند خواهند شد.

غریب آبادی در ادامه بیان کرد: همچنین برخی تالیفات و پروژه های در ستاد حقوق بشر در نظرگرفته شده که هم بحث حقوق بشر اسلامی را تئوریزه و هم مبانی آن را ترویج کنیم. در این زمینه هم با برخی محافل آکادمیک و تحقیقاتی قراردادهای پژوهشی منعقد شده است و امیدواریم در سال جاری بتوانیم یک تا دو اثر را در زمینه حقوق بشر اسلامی را برای بهره برداری در داخل خارج کشور به زبان‌های مختلف منتشر کنیم.
    
به گزارش خبرگزاری میزان؛ وی همچنین گفت: با کشورهای اسلامی رایزنی می‌کنیم که چگونه می‌توانیم هرچه بیشتر در اسناد بین المللی حقوق بشر از مبانی دینی حقوق بشر اسلامی هم استفاده کنیم و آن‌ها را در اسناد بین المللی هم وارد کنیم. این کاری است که ایران به تنهایی نمی‌تواند انجام دهد و نیاز به همکاری سایر کشورهای اسلامی دارد.

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet