هدر اصلی
1395/04/10 12:29:07
سرویس دیگر رسانه‌ها
فلاحت‌پیشه مطرح کرد:

استاندارد دوگانه حقوق بشری غرب/ تعریف حقوق بشری آمریکا چون بنیادش بر استعمار گذاشته شده

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس ریشه دوگانگی موضوع حقوق بشر در آمریکا را مربوط به دوران استعمار قاره آمریکا و نوع برخورد آمریکایی‌ها با سرخ‌پوستان خواند و گفت: حقوق بشر بر اساس ثروت و قدرت آمریکایی‌ها تعریف می‌شود.
استاندارد دوگانه حقوق بشری غرب/ تعریف حقوق بشری آمریکا چون بنیادش بر استعمار گذاشته شده نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس ریشه دوگانگی موضوع حقوق بشر در آمریکا را مربوط به دوران استعمار قاره آمریکا و نوع برخورد آمریکایی‌ها با سرخ‌پوستان خواند و گفت: حقوق بشر بر اساس ثروت و قدرت آمریکایی‌ها تعریف می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201606100210615318.jpg استاندارد,دوگانه,حقوق,بشری,غرب/,تعریف,حقوق,بشری,آمریکا,چون,بنیادش,بر,استعمار,گذاشته,شده Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ حشمت‌اله فلاحت‌پیشه نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی ریشه دوگانگی موضوع حقوق بشر در آمریکا را مربوط به دوران استعمار قاره آمریکا و نوع برخورد آمریکایی‌ها با سرخ‌پوستان خواند و گفت: زمانی که قاره آمریکا کشف شد چیزی حدود دو میلیون سرخ‌پوست یعنی به اصطلاح، مالکان اصلی قاره آمریکا در آن جا زندگی می‌کردند.

وی خاطرنشان کرد: فاتحان این قاره یعنی سفید‌پوستان انگلیسی، سرخ‌پوستان را به دو گروه تقسیم کردند، یک گروه را سرخ‌پوست خوب و یک گروه را سرخ‌پوست بد نامیدند.

فلاحت‌پیشه گفت: از نظر آن‌ها سرخ‌پوستان خوب کسانی بود که استعمار آمریکا را پذیرفته بودند و سرخ‌پوستان بد کسانی بودند که حاضر نبودند به این استعمار تن دهند و لذا مورد سرکوب و کشت‌و‌کشتار قرار گرفتند و کار به جایی رسید که آمریکایی ها موافقت‌نامه‌ای را شکل دادند و آنهایی را که حاکمیت سفیدپوستان را پذیرفتند به‌عنوان سرخ‌پوست خوب نامیده و بقیه را تار و مار کردند.

وی ادامه داد: اما پس از استقرار اجداد همین آمریکایی‌ها در قاره آمریکا شروع کردند به اقدامات ضد بشری و نژادپرستانه و شعاری را مطرح کردند تحت این عنوان که «سرخ‌پوست خوب، سرخ‌پوست مرده است» و می‌گفتند که سرخ‌پوستان همگان باید بمیرند به‌طوری که یک میلیون و 800 هزار سرخ‌پوست را کشتار کردند و فقط 200 هزار از آنان باقی ماندند.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی گفت: از آن زمان، همین معیار تعریف حقوق بشری آمریکا چون بنیاد آمریکا بر استعمار گذاشته شد، آمریکایی‌ها به نقاط مختلف جهان دست‌اندازی کردند.

وی افزود: به‌ویژه در امر تجارت، آن دسته از مردم جهان را که موافقت‌نامه‌های مالی و تجاری آمریکا را امضا کردند، تحت عنوان شهروندان خوب دنیا به رسمیت شناختند و دیگر کشورها و مناطق را که حاضر نبودند استثمار سیاسی آمریکا و غرب را بپذیرند، تحت عنوان انسان‌های بد و تروریست و غیره نامگذاری کردند و هنوز هم این سیاست و دوگانگی ادامه دارد.

فلاحت‌پیشه گفت: به‌عنوان مثال برخی کشورها را مانند عربستان سعودی و مرتجعان عرب که بانیان تروریسم بین‌الملل هستند، کماکان به عنوان حامی حقوق بشر می‌دانند، در حقیقت، آمریکایی‌ها متحدان خودش را حامی حقوق بشر می‌داند ولی در عوض، ایرانی را که دست اتباعش به خون هیچ آمریکایی آلوده نیست، ضد حقوق بشر می‌خوانند.

وی با اشاره به اینکه تعریف حقوق بشر بر اساس ثروت و قدرت آمریکایی‌ها و نه بر اساس حقوق انسانی بیان داشت: هر کشوری که در چارچوب منافع ثروت و قدرت آمریکا بگنجد مورد حمایت آمریکا قرار می‌گیرد.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه استانداردهای دوگانه حقوق بشری در دنیا روز به روز لوس شده و مورد اعتراض قرار می‌گیرد، گفت: به‌طوری که الان بر اساس نظرسنجی‌هایی که خود آمریکایی‌ها انجام داده‌اند، بیش از 80 درصد مردم دنیا و حتی مردم کشورهای غربی معتقدند که آمریکایی‌ها در مقوله‌هایی چون حقوق بشر و دموکراسی و تروریسم کاملاً دوگانه عمل می‌کنند.

وی تصریح کرد: یکی از اقدامات سازنده دولت قبل، این بود که رئیس‌جمهور سابق ایران، در سخنرانی‌های خود در نشست‌های نیویورک، یک مجموعه داده‌ها و اطلاعات در مورد نقض حقوق بشر در زندان‌های آمریکا و در مناطق مختلف دنیا مطرح می‌کرد.

فلاحت‌پیشه در بخش دیگری از این گفت‌وگو از لزوم اجرای سه قانون تصویب‌شده در مجالس پیشین سخن گفت و اضافه کرد: قانون الزام دولت به دفاع از حقوق ایرانی‌های قربانی جنگ در مقابل کشورهای حامی صدام به ویژه دولت آمریکا و برخی شرکت‌های آمریکایی که به صدام تسلیحات و بمب شیمیایی دادند، قانون الزام دولت به احقاق حقوق بازماندگان 17 هزار قربانی ترور و سوم قانون الزام دولت به پیگیری حقوق ایرانی‌های قربانی نقض حقوق بشر توسط کشورهای اشغال‌گر در منطقه به‌ویژه آمریکا، قوانینی است که دولت باید آن‌ها را در مسیر احقاق حقوق ایرانی‌ها زنده کند.

به گزارش فارس؛ این کارشناس مسائل منطقه و بین‌الملل گفت: 150 هزار ایرانی‌، قربانی بمباران شیمیایی صدام که از سوی آمریکا مجهز شده بود 150هزار نفر اعم از شهید و مجروح بودند، همچنین ایرانی‌های قربانی ترور 17هزار نفر هستند، علاوه بر آن حقوق 10 ایرانی در کشورهای اشغال شده مثل عراق و افغانستان توسط آْمریکا ضایع شده است.

انتهای پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet