انتخابات ریاست جمهوری
1388/02/17 20:03:00
سرویس سیاسی
در کنگره بزرگداشت کلینی بر آن تاکید شد

لاریجانی: متفکران اسلامی به تبین درست عقل در حوزه های مختلف اهتمام ورزند

**علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دنیای امروز درگیری دین و عقل به لبه تیز خود رسیده است از متفکران اسلامی خواست‌به تبین درست عقل در حوزه های مختلف اهتمام ورزند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که پنج شنیه در کنگره بزرگداشت شیخ کلینی سخن می گفت ازکلینی به عنوان یک شخصیت پر نفوذ در تاریخ اسلام یاد کرد و افزود: آثار کلینی بویژه کتاب الکافی باعث تحول در تفکر اسلامی شده است.

وی‌با اشاره به بکار گیری عقل در آثار کلینی گفت:اینکه کلینی باب نخست آثار خود را کتاب "عقل و جهل"قرار داد گرچه حرکت نمادینی بود اما نباید اقدام وی را صرفاً نمادین دانست.چراکه کلید فهم بسیاری از مسائل اسلامی حتی با رویکرد روایی بر درک جایگاه عقل در نظام دینی ما تاکید دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نقطه برجسته تفکر علمای اسلامی توجه به مقوله عقل است و نقطه کانونی تفکر شیعی هم بر اساس خردگرایی و عقل‌محوری است.

وی باتاکیدبراینکه استفاده صحیح از عقل در حوزه‌های مختلف توسط متفکران شیعه یک حرکت بدیع است اظهار داشت: آنجا که می‌خواهیم از "تفکر وحیانی" استفاده کنیم نمی‌‌توانیم از "استقرا" بهره ببریم و استفاده متفکران اسلامی از عقل در فهم حدیث نیز نقطه برجسته تفکر شیعی است.

لاریجانی با بیان اینکه آنجا که در فلسفه از عقل سخن می‌گویم پای برهان به میان می‌آیداظهار داشت: عقل و برهان در فلسفه یکی است و استفاده از عقل در کلام و فلسفه به معنای آن است که مبادی دیگری را در نظر گرفته و عقل را درون آن معنا می‌کنیم.

وی افزود: اصراری در خارج از کشور در صحنه بین‌المللی وجود دارد که از اسلام قرائت متعارف را به عنوان نماد فهم اسلامی می‌شناسند و کمتر در باب تفکر شیعه و نحوه استخدام عقل تامل می کنند این در حالیست که شناسندن تفکر شیعه به جهانیان وظیفه ماست.

رئیس مجلس گفت: برای دریافت دقیق حدیث و فهم آن باید از عقل استفاده کنیم و تحقیق و کنکاش در حدیث باید با مسلح شدن به نگاه عقلانی صورت گیرد.

 


 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet